Akıllı Telefon Pazarı %15 Büyüdü


04 Şubat 2010 Perşembe 15:29
Akıllı Telefon Pazarı %15 Büyüdü

Mobil cihazlara dair yaptığı pazar payı araştırmaları ile adını duyuran Strategy Analytics, 2009 yılı için yaptığı araştırmaların detaylarını paylaştı. Hızlı bir gelişim sürecinde bulunan mobil işletim sistemleri sayesinde ciddi bir büyüme eğiliminde olan akıllı telefonlar pazarı, yayınlanan verilere göre 2009 yılında %15’lik bir büyüme göstermiş. Sadece yılın son çeyreğinde 53 milyon adet satış gerçekleştirilerek yeni bir rekor da kırılmış. Önceki en yüksek satış rakamına 2008 yılının üçüncü çeyreğinde 41 milyon cihaz ile ulaşılmıştı.

Araştırmanın detayları hakkında açıklamalarda bulunan Strategy Analytics direktörü Neil Mawston, “2010 yılında akıllı telefon pazarında “ultra rekabetçi” bir savaş yaşanacak.” diyerek, tahminleri doğrularcasına bir açıklamada bulundu. Samsung ve LG gibi üreticilerin pazarda daha etkin rol oynama istekleri ile Dell, Huawei gibi güçlü isimlerin mobil pazara adım atması, bu savaşın daha çetin geçmesinde önemli rol oynayacağını belirten Mawston, bu durumun kullanıcılara daha fonksiyonel cihazları daha ucuza almak gibi bir avantaj sağlayacağını ifade etti.

2009 yılında pazarın nasıl şekillendiğine dair diğer çarpıcı detaylar ise şu şekilde:

Nokia son çeyrekte yaptığı atılım ile bir anlamda yılı toparlamış oldu. Bu süreçte 20.8 milyon cihaz satan Finlandiyalı üretici, geçtiğimiz yılki aynı döneme göre %38’lik bir artış yaşamış.

RIM son çeyrekte 10.7 milyon akıllı telefon satışını gerçekleştirerek, Nokia’nın ardından ikinci sıradaki konumun sahibi oldu. Firmanın özellikle Kuzey Amerika, Batı Avrupa, ve Asya’da hızla artan etkinliği dikkat çekiyor.

– Raporda 2009 yılında 173.8 milyon akıllı telefonun satılmış olduğu belirtiliyor. Bir önceki yıla baktığımızdaysa bu rakamın 151.3 milyon adette kaldığını görüyoruz.

:: Akıllı telefon pazarı için 2010 yılı sizce de fonksiyonel özelliklerin tavan yaptığı fiyatların dibe vurduğu bir yıl olur mu?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Akıllı Telefon Pazarı %15 Büyüdü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Telefon Pazarı %15 Büyüdü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Telefon Pazarı %15 Büyüdü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi