Akıllı Telefon Piyasasında Son Durum


06 Nisan 2010 Salı 14:40
Akıllı Telefon Piyasasında Son Durum

Android‘in hızlı yükselişi hiç şüphe yok ki piyasada dengeleri etkileyen en önemli unsur. iPad’in de gelişi ile birlikte iPhone OS çok daha farklı bir yapıya bürünmüş oldu. Bu durum iPhone OS’in genel anlamda payını artıracak bir husus olacaktır. comScore isimli bir araştırma şirketinin yaptığı araştırma, mobil işletim sistemleri savaşındaki yeni dengeleri ortaya koyuyor.

Avrupa ve Amerika olarak iki kademeli olarak hazırlanan sonuçlara göre Amerika’da satılan mobil cihazların %18’lik dilimini akıllı telefonlar oluştururken, bu oran Avrupa’da %23 seviyelerini yakalıyor. Peki bu rakamlar içersindeki hangi işletim sisteminin payı daha fazla? Yıllardır akıllı telefon piyasasını domine eden Symbian, Avrupa’da payından bir parça kaybetse de hala ezici bir üstünlükte. Lider mobil işletim sisteminin diğer takipçileri ise %14.5 ile iPhone ve %14.1 ile Windows Mobile. Android’in bu pastadaki payı ise %2’de kalmış.

 

comScore’un araştırmasından çıkan bir başka ilginç sonuç da akıllı telefon kullanıcılarının cihazlarını kullanım amaçları konusunda. Buna göre Avrupa’da yaşayan akıllı telefon kullanıcılarının %75’inden fazlası telefonlarının kısa mesaj özelliğini etkin olara kullanıyor. Yeni mobil uygulamaları denemeyi seven kullanıcı oranı ise %30 seviyelerinde. Listedeki diğer sonuçların yüzdeleri ise şu şekilde sıralanmış: müzik dinlemek %23, webde gezinmek %23, sosyal ağları ziyaret etmek %13, haberleri takip etmek %11, operatörlerin 3G servislerinden yararlanmak %43.

:: Hangi mobil işletim sistemini kullanıyorsunuz ya da kullanmayı düşünüyorsunuz?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Akıllı Telefon Piyasasında Son Durum konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Telefon Piyasasında Son Durum ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Telefon Piyasasında Son Durum ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!