Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi


02 Nisan 2010 Cuma 14:30
Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi

Teknoloji ile ilgili yakından ilgiliyseniz, muhtemelen akıllı telefonlar sizin hayatınızda da önemli bir yer tutuyordur. Mobil işletim sistemleri arasındaki kıyasıya savaş ve mobil cihazlar piyasasına dâhil olan yeni oyuncular, bu rekabeti tetikleyici en önemli iki unsur olarak dikkat çekiyor.


Satın almak istediğiniz telefonun ihtiyaçlarınızı karşılayacak özellikler ile donatılmış olmasına dikkat edin.

Rekabetin böylesine kanlı geçtiği bir ortamda, elbette ki durumun kullanıcılara olumlu yansıyan birçok yönü mevcut. Ancak olumsuz sayılabilecek bir durum da tercih edilecek cihaz ve dahası işletim sistemi konusunda kafaların karışması. İhtiyaçları ve satın alınacak olan akıllı telefonun öncelikli kullanım alanlarını belirlemek, atılacak en önemli adım olmalıdır. Aradığınız bir eğlence telefonu mu yoksa iş özellikleri ile ön plana çıkmış bir akıllı telefon mu? Ya da sizin için önemli olan cepte en iyi internet deneyimini yaşamak mı? Seçim konusunda son kararınızı vermeden önce, ilerleyen sayfalardaki çarpıcı bilgilere bir göz atın. Belki de atladığınız bir noktayı yeniden gözden geçirmeniz gerekiyordur.

Markanın Önemi

Marka, her elektronik cihazda olduğu gibi akıllı telefonlar için de çok önemli bir konu. Her ne kadar bu husus, markadan bağımsız mobil işletim sistemlerinin yaygınlaşması sayesinde eski önemini yitirmiş olsa da alışkanlıklar ve üreticinin kendi cihazlarına özel sunmuş olduğu bir takım olanaklar, tercihlerde hayati rol oynayabilir.


Beklentilerin hayal kırıklığına dönüşmemesi için marka seçimine dikkat etmek gerek.

Üreticiler, cihazlarında kullandıkları firmware sürümlerini zaman zaman güncelleme gereği duyarlar. Bu durum, bazen yeni bir işlevi cihaza kazandırmak için gerçekleştirilebileceği gibi bazen de hayati önem taşıyan ciddi bir hatayı gidermek için yapılabilir. Bu konuda birçok firma, kullanıcısına düzenli olarak yeni işlevlerin ve hata düzeltmelerinin yer aldığı güncelleme desteği sunarken, bazı markalar tüm dünyada sundukları güncelleme desteğine ülkemizi dahil etmeyerek tepki topluyorlar.

Markanın Önemi -2

Markanın önemine dikkat çeken bir başka husus da her üreticinin kendi cihazları ile uyumlu olarak geliştirdiği bilgisayar yazılımları. Bu uygulamalar, telefonunuza yepyeni özellikler kazandırabileceği gibi, yeni bir telefon aldığınızda kişisel verilerinizi kolayca aktarabilmenize de olanak tanıyor.


Satış sonrası destek en önemli husus.

Teknik hizmet verebilecek servis ağı da ciddi bedeller ödeyerek satın aldığınız telefonunuz için hayati önem taşıyan hususlardan birisi. Çoğunlukla ikamet ettiğiniz bölgede hangi marka daha hızlı ve kolay ulaşılabilir teknik servis hizmeti verebiliyorsa, seçiminizi bu yönde yapmanız daha doğru olacaktır. Adı büyük olmasına karşın satış sonrası hizmet anlamında kullanıcısına zor anlar yaşatan birçok markanın ülkemizde faaliyet gösterdiğini unutmamakta fayda var. Yasal sınır olan otuz iş günü boyunca telefonunuzun teknik servisten gelmesini beklemek istemezsiniz öyle değil mi?

Donanım

Artık bilgisayarlar için kullandığımız birçok kavramı cep telefonları için de kullanıyoruz. İşletim sisteminin önemi ayrı bir konu. Ancak cihazın işlemci gücü, ram durumu gibi bilgiler de ciddi önem arz eden noktalar haline geldi. Bu konudaki seçiminizi yine kullanım amacınıza ve dahası telefonun üzerinde çalışan işletim sistemine göre yapmak daha mantıklı olacaktır. Örneğin telefonu yoğun olarak internet için kullanacaksanız ram miktarının yüksek olmasına dikkat etmeniz gerek. Zira zaten kısıtlı olan sistem kaynakları, görsel içeriğin yoğun olduğu sayfalarda çökmelere ve donmalara sebep olabiliyor.


Yüksek performansın daha büyük cihazlar daha az pil ömrü gibi olumsuz durumlara sebep olabilir.

Akıllı telefonlardaki depolama alanı, işletim sistemine ve cihaza göre farklılık göstermek kaydıyla birden fazla bölümden oluşabilir. Sistem için ayrılan sürücünün boyutuna genelde pek dikkat edilmez ancak bir seçim yapmanız gerekirse, bu alanın olabildiğince büyük olmasında fayda var. Çünkü sistem üzerindeki kişisel ayarlarınız, üçüncü şahıs yazılımların bazı dosyaları, bu alanda depolanır. Eğer cihazın tüm özelliklerini aktif olarak kullanan bir kullanıcı iseniz dahası üçüncü şahıs yazılımları denemeyi seviyorsanız, sık sık yetersiz sistem hafızası sorunları ile boğuşmak zorunda kalabilirsiniz.

İşletim Sistemi

Mobil dünyanın kıyısından da olsa geçmiş olan herkesin muhakkak ki kafasında öne çıkan bir işletim sistemi mevcuttur. Ancak şu anki duruma bakılınca popüler kültürden ve görsellikten etkilenmeden, kullanım amacına en uygun işletim sistemini seçmek en mantıklısı olacaktır. Sizlere daha önce burada yer alan yazımızda mevcut mobil işletim sistemlerinin tüm detaylarını aktarmıştık. Seçiminizi kolaylaştırmak adına bu yazıya da bir göz atabilirsiniz.

 

Flash Desteği

Kernel

Uygulama Mağazası

Çoklu Dokunmatik

Çoklu İşlem

Windows Mobile

Kısmen

Win. CE

Var

Kısmen

Var

Blackberry OS

Yok

Java

Var

Kısmen

Var

iPhone OS

Yok

Hybrid

Var

Var

Yok

Bada OS

Yok

Linux

Var

Var

Yok

WebOS

Kısmen

Linux

Var

Kısmen

Var

Android

Kısmen

Linux

Var

Var

Var

Symbian OS

Var

Microkernel

Var

Kısmen

Var

İşletim sistemlerinin an itibariyle ayrıntıları bu şekilde.

Her sistemin bazı spesifik özellikleri ile ön plana çıktığı aşikar. Seçeneklerin çok olması kafa karıştırıyor olsa da detaylara inince işin rengi değişiyor. Örneğin cihazın web sayfalarını görüntülemedeki başarısı sizin için önemliyse, yerleşik flash desteğinin bulunduğu bir sistemi tercih etmeniz lehinize olacaktır. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Çoklu dokunmatik ekran desteği (multitouch), çoklu işlem yapabilme kapasitesi (multitasking) üzerinde durulması gereken konulardan.

İşletim Sistemi -2

Akıllı telefonları akıllı yapan husus üçüncü şahıs yazılım desteği. Bu durum işletim sistemleri için de önemli bir güç göstergesi durumunda. Öyle ki artık firmalar kendi yazılım geliştirme guruplarını oluşturarak, kullanıcılarına olabildiğince zengin mobil uygulama arşivi oluşturmaya çabalıyorlar. Eğer telefonuz ile ilgilenmeyi seviyorsanız ve yeni yazılımlar denemeyi zaman kaybı olarak görmüyorsanız, ön yüklü olarak kullanıcısına olabildiğince fazla işlev sunan sistemlerden ziyade, üçüncü şahıs yazılım yönünden zengin bir sistemi tercih etmek daha faydalı olacaktır.


Uygulama mağazaları firmalar adına önemli güçlerden biri.

Tabi bir de uygulama mağazaları konusu var. Firmalar için artık bir zorunluluk halini alan bu web alanlarının zenginliği, tercihlerde belirleyici rol oynuyor. Ancak bu zenginliğin yanında dikkat edilmesi gereken bir başka konu da mağazada yer alan mobil içeriğin bedelleri ve satın aldığınız cihaz ile uyumluluğu. Uygun fiyatı için tercih ettiğiniz bir cihazda kullanmak istediğiniz programın uçuk fiyatı, keyifleri kaçırabilir.

Ek Donanımlar

Akıll telefonların ek özellikleri, onları birçok cihaz yerine kullanabilme olanağı tanıyor. Nasıl ki gelişmiş müzik özellikleri bir dönem ekstra bir fonksiyon gibi algılanıyorduysa, şu an için de GPS, Wi-Fi gibi donanımlar da aynı durumdalar. 3G ile birlikte önemini yitirmiş gibi görünse de Wi-Fi, akıllı telefonların en önemli özelliklerinden. Sadece internet olarak düşünmeyin. Yavaş ve kapsama alanı oldukça dar bir teknoloji olan Bluetooth yerine dahi kullanabilirsiniz kablosuz ağ bağlantısını.


GPS özelliğinin fotoğraf etiketlemekten başka bir işe yaramadığı bir akıllı telefon kullanmak istemezsiniz değil mi?

GPS konusuna da ayrı bir paragraf açmakta fayda var. Zira cihazın bu donanıma sahip olmasıyla her şey tamam olamıyor. Önce kullanımı kolay bir yazılım, sonrasındaysa bu yazılımın kullanacağı ve bulunduğunuz bölgeyi de kapsayan iyi bir haritanın mevcut olması gerekiyor. Bazı üreticiler kullanıcılarına ücretsiz ve kapsamlı haritalar ile son derece başarılı yazılımlar sunuyor. Satın aldığınız yahut almayı düşündüğünüz cihaz, bu kapsama giriyorsa şanslısınız. Zira cihazlarındaki bu özelliği, fotoğraflara geo tag (coğrafi konum etiketi) eklemekten öte kullanamayan birçok kullanıcı bulunuyor.

GPS ve Wi-Fi’ın dışında ek donanımlar da var elbette ki. İvmeölçer ve magnometre gibi özellikler artık neredeyse standart donanımlar halini aldı. Yakın gelecekte projeksiyon yeteneği üst düzey cihazlarda standart olarak yer almaya başlarsa hiç şaşırmayın.

Şebeke Destekli Mobil İnternet

Mobil internetin kullanım oranı her geçen gün yükseliyor. Ülkemizde de paralel bir yükseliş var. Elbette ki bu durumda 3G’nin önemi büyük. Facebook’un 2010 Mart ayı istatistiklerine baktığımızda ülkemizden 10.3 milyon kullanıcı Facebook’a mobil cihazları üzerinden bağlanmış. Facebook’u seviyoruz ancak 10.3 milyon mobil kullanıcı gerçekten çok dikkat çekici bir rakam.

Akıllı telefon seçimlerinde 3G desteği deyip geçmemek gerekiyor. Alacağınız cihazın upload ve download sınırlarını iyi araştırmakta fayda var. HSPA hızındaki bağlantılarda HSDPA makimum indirme hızını, HSUPA ise maksimum yükleme hızını ifade ediyor. Şu anki cihazlara baktığımızda 7.2 Mbps’e kadar download 3.6 Mbps’e kadar upload en üst sınır. Ülkemizdeki operatörlerin de canlı şebekelerde 42 Mbps hızları aştıkları düşünülünce bu rakamların yakın zamanlarda daha yukarı taşınmış olacağı aşikâr.

Dokunmatik Ekran

Zamanın modası dokunmatik ekranlı telefonlar. Her ne kadar akıllı telefonlar daha önce de dokunmatik ekran ile donatılıyor olsalar da artık yeni çıkan cihazların %90’ı dokunmatik ekranlı olarak üretiliyor. Elbette ki bu ekranlar için de dikkat edilmesi gereken ince detaylar mevcut. Kapasitif ve rezistif ekran ayrımı en önemli husus. Rezistif dokunmatik teknolojisi ekrana uygulanan basınç ile çalışan bir sistem. Kapasitif dokunmatik teknolojisinde ise ekran yüzeyini kaplayan dalgalardaki değişimler, sensörler ile algılanarak işleme geçiliyor. Kapasitif ekrana kıyasla daha eski bir teknoloji olan rezistif ekranlar, kullanışlılık açısından da halefine göre birkaç adım geridir.


Çokludokunmatik ekran teknolojisi mobil cihazlar için önemli bir kilometre taşı.

Multitouching (çoklu dokunmatik) konusu ise apayrı bir mevzu. Bu teknolojiye sahip cihazlar, ekrandaki birden fazla hareketi algılayabilir ve buna göre faaliyet gösterebilir. Böylelikle keyifli bir kullanımın yanı sıra, birçok yorucu işi tek bir hareketle kolayca yapabilmek mümkün hale gelmektedir.

Dokunmatik ekranlı cihazlarda öne çıkan bir başka konu da kullanıcı arayüzü. İstediğinize zorlanmadan ulaşabilmeniz için dokunduğunuz ikon ve görsellerin, birbiri ile karışmayacak kadar geniş tasarlanmış olması gerekiyor. Şu günlerdeki trend ise her üreticinin kendi kullanıcı arayüzünü oluşturarak, marka standardını oluşturması şeklinde.

Ekran Boyutu Ve Çözünürlük

Bir zamanlar iş özellikleri ön plana çıkmış mobil cihazlar olarak nitelendirilen akıllı telefonlar artık eğlenceden de taviz vermiyor. Dahası an itibariyle piyasada çoklu ortam özellikleri ile ön plana çıkmış onlarca mobil cihaz mevcut. Bu durumda da ekranın boyutu, çözünürlüğü, görüntü kalitesi gibi hususlar önemli bir ayrıntı olarak dikkat çekiyor.


Firmaların hatalı seçimlerinin kurbanı olmayın.

İster multimedya işlevleri ister internette gezinmek için olsun, en iyi performans için ekran boyutunun optimum büyüklükte olması gerekiyor. Ayrıca bu durum dokunmatik ekran ile yönetilebilirliği de kolaylaştıracaktır. Her işletim sisteminin bazı ön tanımlı değerleri mevcut. Dolayısıyla cihazların ekran boyutları inç bazında büyüse de çözünürlük çoğunlukla aynı olarak kalmaktadır. Bu yüzden kullanımda sıkıntı yaşamamak için, seçim öncesinde boyut – çözünürlük dengesini karşılaştırmak ve hatta gidip cihazı test etmek yararlı bir adım olacaktır.

Fotoğraf, Video Ve Müzik

Megapiksel savaşları artık geride kalmış bir kıyas ölçütü olsa da mobil cihazlarda kullanılan lens ve sensörlerin dijital fotoğraf makineleri ile yarışır düzeye gelmesi, akıllı telefonları birçok fotoğraf makinesinden daha başarılı sonuçlara ulaştırdı. Bunun yanında telefonlara sığacak kadar küçülen ve optimum enerji tüketimi ile öne çıkan grafik işlemciler, çok güçlü görsellerin bile telefonlarda işlenebilir hale gelmesini sağladı.

Şu sıralar üst düzey akıllı telefonlarda HD video kaydı ve oynatabilme özelliği öne çıkıyor. Yüksek kaliteli bu videoların telefondan yakalandığına inanmak güç. Megapiksel savaşları da artık geride kalmış bir kavram. Ancak birçok kullanıcının gözünde, fotoğrafın çözünürlüğü hala büyük önem arz ediyor. Ancak kullanılan grafik yongası, lens, karanlık ortamlar için kullanılan flashın türü, fotoğrafın kalitesini belirleyen önemli unsurlar.

Çoklu ortam içeriğinin oynatılması konusunda da akıllı telefonlar birçok başarılı işlev ile donatılmış olarak geliyorlar. Eğer online videoları telefonunuzdan sıkça görüntülemek istiyorsanız, widget desteğine dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle birçok online video paylaşım sitesindeki videolar, flash sürümlerinin uyuşmazlığı nedeniyle doğrudan tarayıcı üzerinden videoların görüntülenebilmesini sağlayamıyor. Ekranın kalitesi ve boyutları burada da yine büyük önem arz ediyor.

Tuş Takımı

Telefonun kontrolünü sağlayan tuş takımı, en önemli bileşenlerden biridir. Tam QWERTY klavyeler bir dönem sadece iş özellikleri ile ön plana çıkmış telefonlarda bulunurken artık sosyal ağlara erişmek için tasarlanmış telefonlarda da bu özelliği görebiliyoruz.


Günün trendi yatay açılır klavyeli telefonlar.

Dokunmatik ekrana konumlandırılan ekran klavyeleri, her ne kadar pratik gibi görünse de uzun bir mesaj yazmak istediğinizde yorucu olabiliyor. Telefonunuzdan yoğun olarak ileti gönderecekseniz, öncesinde iyi düşünmekte ve hatta mümkünse farklı örnekler denemekte fayda var.

Bar tipi olarak adlandırılan cihazlardaki tam QWERTY klavyeler, cihazın boyutunun bir miktar büyümesine neden olmasına karşın, yazım esnasında ciddi bir hız artışı yaratıyorlar. Kızaklı bir mekanizma ile açılan QWERTY klavyeler ise an itibariyle en kullanışlıları. Ancak bu klavyeler de cihazın ciddi biçimde kalınlaşmasına sebep oluyor. Ayrıca özel mekanizma ile açılan ikinci bir klavyenin, daha fazla şarj tüketimi anlamına geleceğini de unutmamak gerek.

Pil

Akıllı telefon kullanıcılarının en fazla şikâyetçi olduğu konuların başında gelir pil performansları. Bu şikâyetlerin en önemli gerekçesi, pil teknolojisinin şaşırtıcı derecede yavaş gelişim göstermesi öne sürülebilir. Pil tüketim oranları işletim sistemine, cihazda kullanılan donanıma ve hatta kullanım alışkanlıklarına göre farklılık gösterebilir. Dikkat edilmesi gereken husus, pillerin mAh oranları. Güncel bir mobil cihazda kullanılan pillerin en azından 1000 mAh sınırının üzerinde olması gerekir.


Kullandığınız bellek kartının türünün bile pil ömrünü kısalttğını biliyor muydunuz?

Ayrıca fabrika tarafından verilen değerlerin de incelenmesi faydalı olabilir. Konuşma ve bekleme süreleri ilk bakılacak değerler olmalı. Ayrıca kullanım alışkanlıklarınıza göre 3G şebekelerinde yahut Wi-Fi ve GPS kullanımında bataryanın ne kadar süre dayanabildiğini de irdeleyebilirsiniz.

:: Akıllı telefon seçimlerinde sizin için öncelikli kriterler neler?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

teknik servis için artık 20 gün değil miydi ?

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Ben yazının sonun da sonuç olarak: Ekran şu İşlemci en az şu Bütün değerlerin alt ve üst sınırlarını belirtmenizi ***** da Model bazında daha da iyi olurdu.

" Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  2. 2 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  3. 3 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  4. 4 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  5. 5 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  8. 8 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  9. 9 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti