Okunma

Akıllı Telefon Satışları 1.2 Milyar Seviyesinde


17 Şubat 2015 Salı 15:00
Akıllı Telefon Satışları 1.2 Milyar Seviyesinde

Dünyanın en büyük araştırma şirketlerinden GfK’nın 2014 yılı akıllı telefon satış raporlarına baktığımızda, rekor satış rakamları dikkat çekiyor.

Bir önceki yıla göre yüzde 23 artış gösteren satışlar ilk defa 1 milyar satış barajını geçti ve 1 milyar 228 milyon cihaz satışı gerçekleşti.

GfK’nın raporu oldukça önemli, çünkü!

Genellikle piyasadaki diğer raporlar sevkiyat rakamlarına bakarken, GfK’nın raporlarında doğrudan son kullanıcıya ulaşan cihazlara bakılıyor. Bu yüzden GfK’nın raporu son derece önemli.

15-02/17/gfk-akilli-telefon-satis.png

Latin Amerika coştu

Avrupa pazarı başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde doymaya başlayan pazarın lokomotifi Latin Amerika oldu. Geçen yıla göre yüzde 59 artan Latin Amerika satışları 110 milyon seviyesine çıktı. Satış hacmi ise 20.6 miyar dolardan 31.4 milyar dolara çıktı.

Asya Pasifik satışları da coştu

Çin başta olmak üzere, pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkenin bulunduğu Asya Pasifik pazarında yüzde 55’lik artış gerçekleşti. 

Çin ve Batı Avrupa’da daha sakin büyüme

Yüzde 11 büyük bir pay olsa bile, diğer bölgelere göre Çin ve Batı Avrupa’daki rakamların biraz küçük kaldığını görüyoruz.

2015’te pazar biraz durulacak

Milyarlar telefonun satıldığı pazar, artık belli bir doyum noktasına ulaştı. Özellikle bundan 2 sene evvel çıkan telefonların bile hala başarılı bir performans sergilemesi, pazardaki doyum noktasını artıran etmenlerden.

GfK’ya göre 2015’te yine yüzde 14’lük bir büyüme gerçekleşecek fakat bu büyüme geçmiş yıllara göre oldukça az bir rakam olacak. 

150 dolar altı segmentinde daralma öngörülürken, ayrıca 100 dolar altı segmentin de yükseliş göstermesi bekleniyor.

:: En son akıllı telefonunuzu ne zaman aldınız? Ne zaman yenisini almayı düşünüyorsunuz? Ortalama akıllı telefon kullanma süreniz ne?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Akıllı Telefon Satışları 1.2 Milyar Seviyesinde”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yurtdışında yaşıyorum burada malum telefon daha ucuz turkiyeye göre. 6ayda bir telefon değiş***** akilli telefonum iPhone du 2008 de almıştım.Telefonlarimi çok titiz kullanıp 6ay sonra satıp uzerine az bir para vererek yeni model aliyorum.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia 6630'u 6 yıl kullandım. haala sağlam evde duruyor. s3 çıktığında aldım. 6630'dan s3'e geçiş şahinden ferrari gibi olsada:) yani son 9 yılda 2 telefon satın aldım.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Her altı ayda senede bir telefon değiştirmek ne kadar mantikli. Dandik galaxy wonder bile 2.5 senedir işimi görüyor. S3 alsaydım ilk başta eminim beş sene giderdi bana.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  hangi telefon sorusu nerde yazıyor ki ,millet okumayı bilmiyor yahu.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  16 aydır Note 3 kullanıyorum. Çok memnunum. Lollipop ile en az 1 yıl daha kullanırım. 2010-2013 arası gelişim çok iyiydi cihazlarda ama son 1 yılda pek bir değişim olmadı.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  10 ay önce 5s aldım şimdi iphone 6 plus veya not adge ikisinin Arasında kararsızım

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Her sene telefon çıkarıp millete dayıyolar bence artık piyasa sakinleşmeli

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ÇİNİN NÜFUSU KADAR TELEFON SATILMIŞ :DD

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ŞU ANDA DÜNYA GENELİNDE EN ADAM AKILLI ARAŞTIRMA YAPAN ŞİRKET GFK …

 10. SDN Okuru dedi ki:

  2 ay önce nexus 5 aldım yarın m7 almayı düşünüyorum m8 kasa büyüklüğü ve nano simden dolayı almıyorum m9 u da minimum 2500 e gireceği ve nano sim olacağı için almayı düşünmüyorum

" Akıllı Telefon Satışları 1.2 Milyar Seviyesinde konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Telefon Satışları 1.2 Milyar Seviyesinde ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Telefon Satışları 1.2 Milyar Seviyesinde ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "