Okunma

Akıllı Telefon Yarışında Kim Önde?


08 Ekim 2010 Cuma 11:30
Akıllı Telefon Yarışında Kim Önde?

Teknoloji dünyasının son dönemdeki en popüler cihazları hiç şüphesiz ki akıllı telefonlar. Kullanıcıların büyük ilgi gösterdiği bu cihazlar için cepte taşınan küçük bilgisayarlar tanımı yapılabilir. (Süper Telefonlar Geliyor)

Akıllı telefon pazarında dünyanın en büyük markaları yarışıyor. Samsung, HTC, Apple, Nokia, RIM ve daha birçok büyük telefon markası bu pazardan pay kapmak için çalışıyor, her biri diğerinden daha iyi olduğunu kanıtlamak için uğraşıyor.

 

Akıllı telefon pazarında çok sıkı bir rekabet yaşanıyor

 

Yarışa Farklı Bakış

Peki bu dev markalar çabalarının karşılığını ne ölçüde alıyorlar? Asymco adlı bir araştırma şirketinin yaptığı bir çalışma, akıllı telefon pazarını farklı bir şekilde ele alıyor.

İki Farklı Kıstas

Kimin daha çok pazar payı olduğuna değil, hangi markanın pazar payını daha çok artırdığını ve kârlılığının ne kadar arttığını ortaya koyan grafik, akıllı telefon pazarı hakkında daha sağlıklı bilgi veriyor.

Grafiğe bakıldığında, son üç yıl içerisinde pazar payını en çok artıran markanın Samsung olduğu görülüyor. Ancak Samsung’un bu dönemde kâr oranının düştüğü de gözleniyor.

 

Yatay düzlem pazar payındaki artışı, dikey düzlem ise kâr payındaki artışı gösteriyor

 

Apple ve Nokia

Apple’ın pazar payı çok büyümese de kâr oranının tavan yaptığı, öte yandan Nokia’nın pazar payında büyük bir düşüş olmadığı ama kârlılık konusunda büyük sıkıntı yaşadığı görülüyor.

Son üç yıl içerisinde en çok pazar payı kaybeden markanın Motorola olduğu görülürken, ilginç bir şekilde firmanın kâr oranının arttığı gözüküyor. Grafikte en kötü durumda olan marka ise Sony Ericsson, öyle ki firma hem pazar payı, hem de kâr kaybetmeye devam ediyor.

:: Akıllı telefonlarda tercihiniz hangi markadan yana?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Akıllı Telefon Yarışında Kim Önde?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Samsung Galaxy S tek geçerim.

" Akıllı Telefon Yarışında Kim Önde? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Telefon Yarışında Kim Önde? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Telefon Yarışında Kim Önde? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "