Okunma

Akıllı Telefonlar 2015’te Zamlanacak!


20 Aralık 2014 Cumartesi 10:40
Akıllı Telefonlar 2015’te Zamlanacak!

Her yeni yıl, tüm dünya halkları tarafından yeni umutlarla ve merakla bekleniyor. İnsanların genel olarak yeni bir başlangıç olarak düşündüğü her yeni yıl, Türkiye’de yenilenen vergilendirmelerle başlayacak. 

Esasında bu gerçeğe çok yabancı değiliz. Genel olarak her yeni yılın başlangıcıyla beraber, vergi rakamlarındaki değerlerde değişimler oluyor.

2015’te teknolojiye yüzde 10.11 zam

2015‘te yapılacak zam oranları belli oldu geçtiğimiz aylarda belli olmuştu. 2015 yılında trafik cezaları, cep telefonu, emlak, taşıt ve iletişim vergisine yüzde 10.11 oranında zam yapılacağı biliniyor.

Yani şu an 2000 liraya alınan bir telefona 202.2 TL zam gelecek ve fiyatı 2202.2 TL olacak.  Tabi 2015 yılında telefonlara konan damga vergisinin de arttırıldığı biliniyor. Diğer tüm vergiler, damga pulunun dahil edilidiği fiyat üzerinden hesaplanıyor. Örnek vermek gerekirse Türkiye’ye gelen bir cihazın vergisiz fiyatı 500 TL ise, damga puluyla beraber 550 TL oluyor ve bunun üzerinden diğer vergiler hesaplanıyor. Bu da fiyatı yükselten etmenlerden biri olacak.

İthal telefona ek vergi gelebilir!

Henüz kesinleşmiş bir durum olmasa da, Vestel’in yerli telefon üretmesiyle beraber diğer ithal telefonlara ek vergilerin gelmesi gündemde. Zaten Vestel’in de bu şekilde hükümetten bir beklentisi olduğu da biliniyor.

Cari açığın ciddi bir oranda yükseldiği Türkiye ekonomisi, tasarruf da yapamadığı için ek vergilerle satın alım oranlarını azaltma peşinde olacak.

2013 yılında 12 milyon cep telefonu ithalatı yapan Türkiye, 2.7 milyar dolarını dışarıya vermiş oldu. Bu yüzden hükümet yerli akıllı telefona teşvik maksadıyla yabancı cihazlara daha fazla vergiler getirebilir. Tabi bunu biraz değişik bir biçimde yapmalılar. Çünkü gümrük birliği anlaşması, ithalat edilen mallara ek vergiler getirilmesinin önünü kısıtlıyor.

Şimdilik hazırlık aşamasında olan yeni vergi, hükümete yakın kaynaklar tarafından da olumlu karşılandığı belirtiliyor. Yani 2015 yılı içerisinde, fiyatı yüksek olan ve yabancı akıllı telefonlarda ek vergilendirme yapılabilir.

Bakalım küresel olarak durgunluğa giren ekonomi, özellikle Rusya ve Türkiye’de biraz daha durgunlaşacak gibi. Bunun yansıması da zam olarak bizlere yansıyacak. 

Dolar da yükseliyor

Dövizin yükselmeye başladığı günümüzde, 2015’te dövizin daha da yükselmesi de beklenenler arasında. Telefonların fiyatlarını bu tip etmenler de artırabilir.

Telefon almayı düşünenlere, 2015‘i beklemeyin diyebiliriz.

:: Sizce Türkiye’deki vergi yükü haddinden fazla mı? Bu durumla ilgili görüşleriniz neler? 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

119 yorum - “Akıllı Telefonlar 2015’te Zamlanacak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Akillanmamislar o ç ler.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında bu millet hakediyor seçimlerde kime atacağını ogrenmemisler alın size vergi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  2359 liradan 2499 lira olan iPhone bi de anti damping vergi mi gelecek. Yoksa 2499 yeterli deyip bu fiyatta mi kalinacak ???

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Telefon yenilecektim vazgeçtim. 3-4 sene daha bekleyeceğim. Ne zaman ki telefon bozuldu o zaman iphone alırım. Yarı fiyatına vestel olsa yine almam. Telefonun özelliği iphone ile aynı olsa yine almam. Apple gibi güncelleme desteği olacak mı vestelde? Samsung bile bu işi başaramıyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bir telefon üretti diye vestel kendini bir şey mi sandı .hükümetle samimiyeti de ortada vestel böyle saçma sapan zam istekleriyle tüketiciyi kendi malından soğutuyosun . bu kadar kendine güveniyorsan en kaliteli telefonu yap her türlü parçası yerli olsun yazılım dahil uygun fiyat ver sattığın malın arkasında dur bizde senin malını alalım uyduruk mal üretip ithal ürünlere zam istersen milleti kaçırırsın tepki meselesi….bizde yerli ürün kullanmak isteriz fakat ithal ürünlere sürekli zam yapıldığı için değin yerli ,daha kaliteli,uygun fiyalı(ithal ürüne zam yapılmadan) %100 Türk malı ,övünerek Türk malı diyeceğimiz için alalım. yerli üreticiler ürün bozulduğunda ,üretim kaynaklı hata olduğunda bile kullanım hatası diyor ürünü değiştirmek şöyle dursun yüzüne bile bakmıyor. bile bile neden vestel *****

" Akıllı Telefonlar 2015’te Zamlanacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Telefonlar 2015’te Zamlanacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Telefonlar 2015’te Zamlanacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "