Okunma

Akıllı Telefonlar için 3D Tarayıcı!


17 Kasım 2015 Salı 15:00
Akıllı Telefonlar için 3D Tarayıcı!

Eora 3D ekibinin piyasadaki çok pahalı 3D tarayıcılarına ve ucuz olup iyi performans vermeyen tarayıcılara bir çözüm olarak çıkarmayı planladıkları bu akıllı telefon aparatı, Kickstarter üzerinde çok iyi bir başlangıç yaptı.

Dünyanın akıllı telefonlar için yüksek hassasiyete sahip ilk 3D tarayıcısı olan Eora 3D, neredeyse her objeyi 3D olarak tarayabiliyor ve bunu yüksek kaliteyle yaparken düşük masraftan sunmayı planlıyor. Piyasada tabletlere bağlanan yansıtma ışıklı tarayıcılar ya da düz zemin yavaş tarama yapan cihazlar bulunuyor. Ancak hiçbirisi iddia edilene göre Eora 3D gibi mükemmel sonuç vermiyor. Hem ucuz, hem kolay taşınabilir bir tarayıcının cevabını cep telefonlarında bulmuşlar.

15-11/17/eora-3d-tarayici.jpg

Eora 3D ile kaliteli tarama

500 mikrona kadar boyutu olan tarayıcı, sub-100 mikron değerlerinde, tam renkli seri taramalar yapabiliyor. 8 milyon köşe noktasına kadar artabilen değerleri ile çok hassas modelleri şekillendirebiliyor. 1 metre uzaklığa kadar objeleri algılayan Eora 3D, 520 nm dalga boyuna sahip. Ayrıca ürünün camı yansımalara karşı özel kaplamaya ile geliştirilmiş. Yeşil lazer normalde kırmızı lazere göre 3 kat daha masraflı olduğu halde, akıllı telefonun bütün yükü çekmesinden dolayı kamerada ve işlemcide masraf düşürülmüş böylece ucuz bir cihaz sunulabilmiş.

Diğer eski tarz 360 derece dönebilen bir platform üzerinde, objenin her yerinin taranması gerekmiyor. Çünkü telefonda bulunan uygulama ile çeşitli açılardan alınan görüntüler ile tam model yaratılabiliyor. Ancak opsiyonel olarak telefonun Bluetooth bağlantısıyla çalışabilecek olan döner bir platform da geliştirilmiş.

Akıllı telefonlar üzerinden tek bir tık ile tarama yapılabiliyor ve 3D modeller PLY, OBJ ve STL uzantılarıyla dosyalanabiliyor. Böylece bilgisayar üzerinde 3D model ile çalışanlar kendi objelerini çalışma alanlarına taşıyabilecek ya da 3D yazıcıların da gelişmesiyle birlikte objeleri klonlama işlemi kolaylaşacak.

15-11/17/eora-3d-iphone.jpg

Eora 3D, Kickstarter üzerinde koyulduğu 80 bin dolar hedefini daha bitimine 34 gün kala neredeyse 600 bin dolar ile geçmiş durumda. Minimum 199 dolar bağış yapılarak ürüne sahip olunabiliyorken, 199 ve 299 dolar olan paketlerin şimdiden tükenmiş olması sebebiyle en az 255 dolar bağış yapılması gerekiyor. Ürün Haziran ayında Kickstarter bağışçılarına teslim edilecek.

Android ve iOS cihazlarla uyumlu olacak Eora 3D tarayıcı ile ilgili daha fazla bilgi, 3D görsel ve test sonucu için Kickstarter sayfasını buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

:: Eora 3D tarayıcı ile ne düşünüyorsunuz?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Akıllı Telefonlar için 3D Tarayıcı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu tutar bence…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Tüm androidler destekler mi

" Akıllı Telefonlar için 3D Tarayıcı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Telefonlar için 3D Tarayıcı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Telefonlar için 3D Tarayıcı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "