Akıllı telefonlar ve kaza oranları arasındaki ilişki!


06 Aralık 2019 Cuma 16:50
Akıllı telefonlar ve kaza oranları arasındaki ilişki!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet ve akıllı telefonlar da gittikçe yaygınlaşmaya başladı. Ancak, internet ve akıllı telefonların hayatımızda gittikçe daha fazla yer almasının olumsuz yanları da var. Yapılan araştırmalara göre, dikkat dağılması sonucu akıllı telefonlar kaza oranlarını artırıyor. Peki bu durumu azaltmak için neler yapmalıyız? İşte akıllı telefonlar ve kaza oranları arasındaki ilişki.

Akıllı telefonlar ve kaza oranları!

Yayınlanan bir araştırmaya göre, Amerika’daki 100 hastaneden acil servis vakaları hakkında bilgi toplayan Ulusal Elektronik Yaralanma Gözetleme Sistemi, ilginç verilere rastlamış. Ocak 1998 ile Aralık 2017 arasındaki veriler daha çok baş ve boyun yaralanmalarına odaklandı. Nihai sonuçta ise durum biraz daha karışık.

akıllı telefonlar kaza oranlarını

Rapora göre, bu süre zarfında 2500 kişinin düşme sonucu yaralandığı belirtiliyor. Ancak sayının bu kadar düşük görünmesinin nedenleri arasında kısıtlı sayıda hastaneden veri alınması, herkesin düşme nedenini belirtmemesi ve herkesin sigortaya sahip olmaması gibi durumlar mevcut. Bütün bunlar ele alındığında ortaya çıkan sonuç ise yaklaşık 76.043 kişi.

İstatistiklere göre 2500 hastanın yüzde 55’i kadın, yüzde 36.6’sı ise 13-29 yaş aralığındaki kişilerden oluşmakta. Genel değerlendirme sonucu 76.043 kişi olduğu tahmin edilen toplam hastaların yüzde 56.3’ü kadın olurken, 13-29 yaş aralığındaki kişilerin oranı yüzde 39.4 olarak tespit edilmiş. Bu yaralanmaların çoğu ciddi tehlikeler içermese de, bazı yaralanmalar uzun vadeli komplikasyon taşımakta. Genel oranlara bakıldığındaysa hastaların çoğunun 13-29 yaş aralığında olduğu tespit edilmiş.

Bir yazar ve cerraha göre, 2007 yılındaki yaralanma kazalarında birden artış gözlendi. 2008 yılında biraz düşüş oldu ve sonraki 10 yıl içerisinde kaza sayıları giderek artmaya başladı. Bunun sebebinin de 2007 yılında iPhone‘un tanıtılması olduğu söyleniyor. Çünkü, bu tür kazaların en büyük sebepleri telefon görüşmesi yapmak,  mesaj yazmak ve uygulamalarla uğraşmak olarak belirlendi.

Bu tür kazaların zirve yaptığı yıl ise Pokemo Go‘nun çıkış yaptığı 2016 yılı. Oyunun çıkışından sonra, birçok kullanıcı Pokemon bulabilmek için sokaklarda dolaşmaya başlamıştı.

akıllı telefonlar kaza

2007 yılında, 1 milyon kişi başına kazalarda yüzde 9 artış yaşanmış durumda. 2016 yılındaysa bu durum 1 milyon kişi başına yüzde 29.19 seviyesine kadar çıkmış bulunuyor. 2016 yılında, dikkat dağılması sonucu yaklaşık 14150 kişi yaralanmış. Bu kişilerin 7240’ı cep telefonu görüşmesi yaparken, 1022’si mesaj yazarken, 5080’i ise telefonu kullanırken yaralandı. Cep telefonu kullanırken yaralanan 5080 kişinin yüzde 90 gibi büyük bir çoğunluğu Pokemon Go oynarken kaza geçirdiğini söyledi.

Çözüm ise aslında çok basit. Kalabalık ve trafiğin bol olduğu alanlarda telefonla uğraşmamak. Bazı şehirler ve ülkeler, bu durum için para cezası kesmeye başlıyor. Böylece cadde ve sokaklarda yürürken veya araba sürerken telefonla uğraşan insanlar daha dikkatli olacak.

Siz yolda yürürken veya araba kullanırken akıllı telefon kullanmak hakkında ne düşüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Akıllı telefonlar ve kaza oranları arasındaki ilişki! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı telefonlar ve kaza oranları arasındaki ilişki! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı telefonlar ve kaza oranları arasındaki ilişki! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  2. 2 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  3. 3 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  4. 4 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  5. 5 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  6. 6 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  7. 7 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  8. 8 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  9. 9 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  10. 10 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?