Okunma

Akıllı Telefonlar Ne İstediklerini Biliyor


20 Kasım 2010 Cumartesi 06:56
Akıllı Telefonlar Ne İstediklerini Biliyor

Masaüstü PC sistemleri, gerek iş gerekse de eğlence için hiçbir zaman önemlerini yitirmeyecek. Fakat bu sistemler de hiçbir zaman bir kişinin özel asistanı olamayacak.

Mobil kullanım için geliştirilen ve taşınabilirliği ile ilgi çeken dizüstü sistemler bile bu konuma gelemeyecek. Oysa, gömleğinizin cebine sığan akıllı telefonlarda durum çok farklı. Bu ürünler hep yanınızda ve gün geçtikçe de vazgeçilmez hale geliyor.

Akıllı telefonlar kişisel asistanımız olmaya aday.

 

Apple iPhone, Android işletim sistemli telefonlar ve hatta Windows Phone 7 düşündüğümüzden çok hayatımızı değiştirecek. Bu değişim, bilgisayar sistemleri ile tanışmamızdan çok daha farklı olacak. Bunun en büyük nedeni de akıllı telefonların ne istediklerini bilmesi.

 

Günümüzdeki Durum

Akıllı telefon ile bilgisayar sisteminin en önemli farkı nedir? Bilgisayar sistemini ihtiyaç duyduğunuzda açıp kapatıyorsunuz. Oysa akıllı telefonlar 24 saat ve haftanın 7 günü açık. Size eşlik eden ürün isteklerinize anında cevap verebiliyor.

Akıllı telefonların diğer bir özelliği beraberinde gelen donanım özellikleri. Bu küçük cihazlar inanılmaz teknolojilere sahip. En güncel teknolojiyi kullanıyorlar ve sahip oldukları sensörler sayesinde etrafı gözlemliyorlar.

Kablosuz ağları tarayan sensörler, karanlık ortamda ekran parlaklığını artırdığı gibi aydınlık ortamlarda ekranın kontrastını düşürüyor. GPS yongası sayesinde konum bilgisi alınıyor. Hatta size gitmek istediğiniz yeri bile gösteriyor. Ekranın yatay veya dikey konumda olması fark etmiyor. Sensörler bunu sizin için yapıyor.

 

Onlar olmadan ne yaparız. Akıllı telefonlar birçok kişinin vazgeçilmesi arasında.

 

Hepsi bu kadar mı? Elbette hayır. Intel’in geliştiricileri, telefonların bizim ne istediğimizi anlaması üzerinde çalışıyor. Telefonlar, ne yapmak istediğimizi ve hangi durumda olduğumuzu algılayabilecek ve bunun üzerine de tavsiyelerde bulunacak.

Hayal gibi görünse de, IT uzmanları bu teknolojiye bir ad bile bulmuş. Kullanıcının bulunduğu durumu algılayıp kendisini ona göre adapte eden bu teknoloji, Context Sensitive Computing olarak adlandırılıyor.

 

Akıllı Telefonların Geleceği

Akıllı telefonlar bize birçok konuda yardımcı olabilir. Bu ürünler gelecekte kullanıcıyı daha iyi tanıyabilecek. Günlük iş akışımızı öğrenecekler. Nerede bulunduğumuzu, nereye gideceğimizi ve ne tür isteklerimizin olabileceğini bilecekler. Kısaca ne sevip sevmediğimizi anlayabilecek duruma gelecekler.

Gelecekteki akıllı telefonlar günümüzün ürünlerine kıyasla çok daha akıllı olacak. Sahip olduğunuz telefona bir yazılım yükleyerek, etraftaki yemek yerlerini öğrenebilirsiniz. Bu telefon, GPS özelliğini çalıştırarak, ilk olarak konum bilgisini, ardından da kablosuz ağ özelliğinden faydalanarak etrafındaki yerleri size söylüyor. Çıkan seçeneklere göre yemek seçimi yapılıyor.

 

Akıllı telefonları kolumuza takacağımız günlere az kaldı.

 

Gelecekte, bu işlem çok daha kısa olacak. Telefon, kullanıcısını tanıyarak yemek zamanında konum bilgisini ve etraftaki yemek yerlerini otomatik olarak gösterecek. Hatta en sık gittiğiniz restoranların yemek türlerini öğrenerek size tavsiyede bulunacak.  

Tabii bu örnekleri genişletmek mümkün. Farklı bir ülkeye gittiğinizde akıllı telefonunuz güncel zamanı size söyleyecek. Buna ek olarak kendi ülkenizin zamanını da bilecek. Karnınızın acıkması durumunda etraftaki restoranların listesini çıkaracak.  Bu listeyi yaparken sevdiğiniz yemek ve bütçeniz de baz alınacak.

Verinin Korunması

Tüm akıllı telefonlarda verinin koruması epey büyük bir önem taşıyor. Akıllı telefonlar adeta verileri topluyor. Bu veriler üreticilerin sunucularına veya operatörlerde birikiyor. Dolayısıyla akıllı telefonu kullanan kişinin birçok özelliği de ortaya çıkıyor.

Bu esasında çok önemli bir özellik. Çünkü kişisel bilgiler, reklam verenlerin çok işine geliyor. Bu sayede kişiye özel reklam yapılabiliyor. Bu hem reklam veren hem de kullanıcı için büyük bir avantaj. Reklam veren, hedef grubuna reklam verdiği gibi, kullanıcı da istemediği reklamlardan kurtuluyor.

 

İlk olarak şunu sorun kendinize. Akıllı bir telefona ihtiyacım var mı?

 

Tabii bu madalyonun bir de karanlık tarafı var. Hacker’lar bilgilerin depolandığı sunuculara saldırarak bu bilgileri elde edebilir. Daha da kötüsü, cep telefonu çalındığında tüm özel bilgiler hırsızın eline geçer. O da bu bilgileri başkalarına satar.

Kişiler bu bilgilerle ne zaman eve  gittiğinizi, hangi semtlerde gezdiğinizi ve hangi yolları kullandığınızı görebilir.

Akıllı telefonlar bu güvenlik açığını çok iyi biliyor ve bunun için önlem de geliştiriyor. Ancak en iyi önlem, akıllı telefon aldığınızda onun üzerinde ne tür bilgilerin yer alıp almayacağına karar vermek.

:: Konu hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın.
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Akıllı Telefonlar Ne İstediklerini Biliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  oha gerçektende süper olur ama internet oyunu indiremsek mesela point blank çok üzülürüm birde arkadaşlar mesela diyelim yön tuşlarına ihtiyacımız oldu vede farrede takılsa süper ötesi olur

 2. SDN Okuru dedi ki:

  taysiye ederim

 3. SDN Okuru dedi ki:

  güzel

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bu telefonu tam olarak markası modeli fiyatı ne kadar

" Akıllı Telefonlar Ne İstediklerini Biliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Telefonlar Ne İstediklerini Biliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Telefonlar Ne İstediklerini Biliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "