Okunma

Akıllı telefonlar, Olimpiyat madalyası olacak!


03 Şubat 2017 Cuma 07:30
Akıllı telefonlar, Olimpiyat madalyası olacak!

Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda dereceye giren atletlere sunulacak madalyaların, boşa çıkmış olan akıllı telefonlardan kurtarılacak metallerden yapılacağı açıklandı. İşte bu dikkat çeken kararın detayları.

Tokyo 2020 Olimpiyatları geri dönüşüm için farkındalık yaratacak!

Teknolojiyle oldukça barışık olan Japonya tarafından, ilk olarak geçtiğimiz yaz ortaya atılan fikir sayesinde elektronik atıklarla başa çıkmak planlanıyordu. Ülkenin üç altın madalyaya sahip jimnastikçisi Kohei Uchimura ise, bu hafta yaptığı açıklamayla fikrin gerçeğe dönüştürüleceğini duyurdu.

Uchimura, Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik madalyalarının insanların atıkları öleme düşüncesi ve takdiriyle ödüllendireceğini ifade ederken, bunun gelecek nesiller için de oldukça önemli bir mesaj olacağının altını çiziyor.

Kampanyanın resmi olarak başlatıldığını duyuran komite, cihazlarındaki metallerin kullanılarak madalyalar üretilebilmesi için, insanların eski akıllı telefonlarıyla geri dönüşüme katkı sağlaması anlamında kampanyanın teşvik edici olduğunu vurguluyor. Birçok teknoloji ürününün altın, gümüş ve bronz gibi nadir metalleri az miktarda da olsa içerdiğini hatırlatalım.

17-02/02/tokyo-2020-olimpiyatlari-02-1486037027.jpg

Tokyo 2020 Spor Direktörü Koji Murofushi, dünyanın da  kaynaklar anlamında bir sınırı olduğunu ve bu kaynakları geri dönüştürmenin, çevre anlamında düşünülmesini sağlayacağını söylüyor.

Japonya’nın dev operatörü NTT Docomo ve Japonya Çevre Koruma Merkezi ile gerçekleştirilen iş birliği sayesinde, akıllı telefonlardan en az 8 ton metal toplanması hedefleniyor. Tokyo 2020’de takdim edilmesi gereken 5 bin madalya için milyonlarca mobil cihaza ihtiyaç duyulacağı da önemli bir not olarak düşülmekte.

Daha önceki Olimpiyatlar’da da madalyalar için e-atıklar kullanılmıştı ancak Tokyo 2020, tüm madalyaların geri dönüştürülen metallerle yapılması ile bir ilki gerçekleştirmiş olacak.

Bu arada NTT Docomo, eski cihazların toplanmasını kolaylaştırmak için 2 bin 400 mağazasına ve çeşitli yerlere cihaz bırakma noktaları yerleştirmeye başlamış durumda.

Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda şimdiden dostluğun, spor ve çevrenin kazanacağını bu kaynakları söylesek sanırız yanlış olmaz.

:: Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik madalyaları için alınan bu karar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Akıllı telefonlar, Olimpiyat madalyası olacak!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu olimpiyat türkiyede olacaktı varya

" Akıllı telefonlar, Olimpiyat madalyası olacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı telefonlar, Olimpiyat madalyası olacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı telefonlar, Olimpiyat madalyası olacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "