Okunma

Akıllı Telefonlar PC’leri Geçti


05 Şubat 2012 Pazar 21:01
Akıllı Telefonlar PC’leri Geçti

2011 yılında teknoloji dünyasının odak noktasında akıllı telefonlar ve tabletlerin bulunduğunu söylesek yanlış olmaz diye tahmin ediyoruz. Bu durum satış rakamlarına da yansımış gibi görünüyor.

2011 yılı, akıllı telefonların ilk defa bilgisayarlardan çok satmasına sahne olan yıl olarak tarihe geçti. Bilgisayar ailesine masaüstü bilgisayarların, notebookların, netbookların ve belki de en önemlisi tabletlerin de dahil olduğu düşünülecek olursa akıllı telefonların 2011 yılında elde ettiği başarının boyutları bir kat daha artıyor.

 

Canalys’in açıkladığı rakamlara göre 2011 yılı içerisinde 488 milyon satılan akıllı telefona karşılık satılan bilgisayar sayısı 415 milyonda kaldı. Böylelikle tarihte ilk kez akıllı telefon satışları, bilgisayar satışlarını geride bırakmış oldu.

Bilgisayar satışlarına daha dikkatli bakacak olursak satılan 415 milyon cihazın 29.4 milyonluk bir kısmını netbooklar oluşturuyor. Görünen o ki tabletler netbookların popülaritesine ciddi bir darbe vurmuş. Zira bir önceki yıla göre daha az satan tek cihaz türü netbooklar olmuş.

Notebooklar ise 2011 yılında 209 milyon adet satarak bilgisayar ailesinin en popüler üyesi olmuş. Masaüstü bilgisayarlardan ise 112.4 milyon adet satılmış.

2011 yılı boyunca 63.2 milyon adet tablet, satıcılardan tüketiciye geçmiş. Bir önceki yıla göre yüzde 274 adet daha fazla satmış olmasıyla dikkat çeken tabletlerin bu hızla artan satış rakamlarının 2012’de de aynı ivme ile artış göstermesi bekleniyor.

:: Sizce 2012 yılında bilgisayarlar mı akıllı telefonlar mı daha çok satar?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Akıllı Telefonlar PC’leri Geçti”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Kisa sure iceresinde bu kadar gelisen telefon cikinca piyasaya dogal bir durum

  2. neguvon dedi ki:

    Normal i bu trend artık mobil olmak ama hala adam akıllı mobil siteler yok ona yanıyorum.

  3. aliitemel dedi ki:

    @erdemyasar link anasayfaya yönleniyor.

" Akıllı Telefonlar PC’leri Geçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Telefonlar PC’leri Geçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Telefonlar PC’leri Geçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "