Okunma

Akıllı telefonlar sürücüleri kontrol edecek!


14 Haziran 2017 Çarşamba 19:30
Akıllı telefonlar sürücüleri kontrol edecek!

Sürücülerin yorgun bir şekilde yola çıkmaları ve sürüş esnasında uyuya kalmaları trafik kazalarının oluşumundaki en önemli etkenlerden biri. Hong Kong Baptist Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, akıllı telefon ile sürünün uyku durumunu kontrol eden bir sistem geliştirdi.

Sürücünün yüzünü izleyecek

Araç içine monte edilen sistemde, ön kamera ile sürüş sırasında sürücülerin yüzleri izlenebiliyor. Özel bir yazılım ile sürücülerin göz kapaklarındaki kısıklık, baş konumundaki değişiklik gibi farklı parametreleri yorumlayarak sesli bir alarm veriliyor. Bu alarm, sürücünün sesli veya fiziksel komut ile devre dışı bırakana kadar devam ediyor.

17-06/14/akilli-telefon-uyku-kontrolu-shiftdelete.jpg

Sistem, telefonun kendisinden başka çevresel bir donanım gerektirmiyor. Kullanımı oldukça kolay olan sistem, farklı araçlar arasında aktarılabiliyor. Ekip, bu sistemi bir uygulama veya telefona entegre edilmiş bir program halinde ticarileştirmek için patent başvurularını gerçekleştirdi.

Daha önce Darmouth Üniversitesi araştırmacıları CarSafe olarak bilinen benzer bir sistem geliştirmişti.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Akıllı telefonlar sürücüleri kontrol edecek!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Şarz dayanmaz buna

" Akıllı telefonlar sürücüleri kontrol edecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı telefonlar sürücüleri kontrol edecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı telefonlar sürücüleri kontrol edecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "