Okunma

Akıllı Telefonlar Ucuzlayınca Rağbet Arttı


19 Nisan 2009 Pazar 21:27
Akıllı Telefonlar Ucuzlayınca Rağbet Arttı

Teknoloji dünyasının önde gelenleri otomobil teknolojisinin çok yavaş ilerlediğinden ve bilgisayar dünyasında yaşanan bunca gelişmeye rağmen hala içten yanmalı motorlar kullandığımıza çok bozulurlar. Hatta daha ileri giderek halen değişmeyen vites, direksiyon ve gaz-fren-debriyaj üçlüsünden tarih öncesi ulaşım aracının izleri diye niteledikleri de olur. Cep telefonlarının gelişimi de bilgisayarlarla karşılaştırıldığı zaman gerçekten çok etkileyici.


Nokia’nın Turkcell ile sunduğu E71

Bilgisayarlar da çok gelişti ama cep telefonlarının bilgisayarlaştığını söylemek daha doğru bir tespit olacaktır. Cep telefonu pazarında 2008’in ikinci yarısından itibaren yaşanmaya başlayan bir gelişmeye parelel olarak piyasa kuralları değişmeye başladı. Araştırmalar akıllı telefonlara olan rağbet arttığını ortaya koyuyor.

Günümüzde akıllı telefonlara olan rağbet artışının temelinde Apple’ın pazarlama dehası iPhone telefonu ve mobil internete olan ihtiyacın ve deneyimin artması örnek gösterilebilir. Ancak rağbetin artmasının başlıca sebebi tamamen duygusal. Akıllı telefonların fiyatlarının düşme trendine girmesi, ileri seviye telefon deneyimi arzulayan kullanıcıların önünü açtı. Aslında tüm dünyada akıllı telefon satışında Nokia’nın açık ara önde olması şaşırtıcı olmayacaktır. Symbian işletim sistemine sahip olan modellerinin sayısı bir hayli fazla. RIM’in takip ettiği Nokia’nın ucuz iPhone modeli denilen 5800 XpressMusic cihazı yaşanan duruma iyi bir örnek olarak gösterilebilir.


Samsung’un i8910 akıllı telefonu ucuz olmayacak modellerden (:

Ne var ki kullanıcılar bu modellerden büyük bir çoğunluğunu sadece telefon özelliklerini kullanmak için alıyordu. Ancak şu günlerde işler iyiden iyiye değişmeye başladı. Nokia dahil olmak üzere tüm üreticilerin akıllı telefonlara önem vermesi, arz-talep dengesi nedeniyle fiyatların düşmesi, üreticilerin online uygulama dükkanları açmaları ve gelir elde etmesi akıllı telefonların önünü açan diğer sebepler arasında yer alıyor. Bakalım Türkiye’deki süreç nasıl işleyecek?

:: Akıllı telefonların fiyatları ne seviyede olmalı?

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Akıllı Telefonlar Ucuzlayınca Rağbet Arttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Telefonlar Ucuzlayınca Rağbet Arttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Telefonlar Ucuzlayınca Rağbet Arttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "