Okunma

Akıllı telefonlar için yapay zeka tehlikesi!


17 Kasım 2018 Cumartesi 19:00
Akıllı telefonlar için yapay zeka tehlikesi!

Yapay zeka şimdiye kadar korkulanın aksine hayatımızı kolaylaştıran bir teknoloji olarak öne çıktı. Ancak New York Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırma bunun aksini iddia ediyor. Üniversitede geliştirilen bir program sayesinde gerçek bir insanın parmak izi taklit edilebiliyor. 

Apple çoktan parmak izi teknolojisini terk etmiş olsa da Android telefon üreticileri tarafından parmak izi sensörü aktif olarak kullanıyor. Hatta bu senenin trendine bakılırsa Amiral Gemisi telefonlarda ekran altı parmak izi teknolojisi yaygınlaşacak. 

Peki ama bu araştırma neden yapıldı ve bu program nasıl her insanda farklı olan parmak izini taklit edebiliyor?

Yapay zeka parmak izi taklidiyle akıllı telefonları tehdit ediyor!

Bu kadar yaygın kullanılan bir teknolojinin ne kadar güvenilir olduğu çok önemli bir ayrıntı.  NYU araştırma ekibi de çok yaygın olarak kullanılan parmak izi taramasının ne kadar güvenli olduğunu ve yapay zekanın bunu taklit edip edemeyeceğini merak etti. 

Sonuçlar ise pek iç açıcı değil. Üniversite bu konu üzerinde ilk defa geçen sene araştırma yapmaya başladı. Ekip ilk olarak birden çok kişi için ortak parmak izi geliştirmeye çalıştı. Her insanın parmak izi farklı olsa da şekiller itibariyle ortak kalıplar oluşturulabildiği fark edildi. 

Özellikle akıllı telefonlarda kullanılan sensörler, parmak izinizin sadece bir kısmıyla bile doğrulama yapabilmek için tasarlanmış. Bildiğiniz gibi parmak izini ilk tarattığınızda sensör parmağın üst, sol, sağ ve alt kısmını ayrı ayrı tanımlamanızı ister. 

Bu parmak izini okuturken parmağınızın tamamını okutmasanız bile sensörün kalan kısmı tahmin edip tamamlaması içindir. İşte akıllı telefonlarda kullanılan parmak izi sensörü böyle önemli bir zayıf halkaya sahip.

yapay zeka, parmak izi sensörü

Yapılan testlerde de yapay zeka, parmağın sadece bir yüzeyini bile taklit ettiğinde bile telefon açılabiliyor. Bu tabii ki parmak izi sensörü teknolojisini tamamen savunmasız kılmıyor. Halen bu izleri tamamen taklit etmek ve tahmin etmek imkansız. 

Ancak akıllı telefon üreticilerinin sensörlerini daha da geliştirmesi gerektiği ortada. Yapay zekanın daha emekleme evresinde bile bu kadar iyi bir taklit yeteneğine sahip olması ile insanı dehşete düşürüyor. 

Peki siz ne düşünüyorsunuz, yapay zeka insanlık için bir tehdit mi yoksa büyük bir fırsat mı? Yorumlarınızı bekliyoruz. 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

32 yorum - “Akıllı telefonlar için yapay zeka tehlikesi!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Teknolojik herşey insanlığa tehtittir. Ben teknolojiye karşıyım.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu isleri yabanci firmalar düsünsün biz ancak enson model telefon ciksada alsak diye düsünüruz boyle bi toplumuz

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Zaten boyle olacağı belliydi

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Zaten boyle olacağı böyleydi

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  En büyük tehlike mi ?
  Aynaya bak, göreceksin ?

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  BAŞIMA HERHANGİ BİRŞEY GELİRSE SORUMLUSU GOOGLE PALIY SUTORE DUR

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yapay zekalı virüsler akıllı telefonlardaki insanların dijitalleştirilmiş parmak izi verilerini ele geçirerek bunları suistimal etmeye başlarsa, bu insanlar için büyük sıkıntıların başlangıcı olur.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hem bir tehdit, hem de büyük bir fırsat olarak düşünüyorum. Bu herşeyde olduğu gibi hangi amaç için kullanıldığına bağlıdır. Her teknolojik gelişmenin nasıl hacker’ları oluyorsa, bu teknolojinin de olacaktır …

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tehdit ediyor

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Telefonum 2017 model parmak izi okuyucu yok np

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  doğalını bulmak çok zor kimyasal düşünüyoruz resmen

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yapay zekanın ileri boyutlara ulaşıp ahlaki değerlerin ne kadar gerisinde kaldığını ve sonunda yine insanoğlu tarafından yokedilmek zorunda kalındığını anlatan bir çok film yapıldı.

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence çok büyük bir tehditt…

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Telefonumuzdan giden parmak izleri devletin güvenlik açığıyla bi terörist veye seri katille değiştirilirse. nası olsa kayıtlı değilmi parmak izlerimiz. O yüzden parmak izi başlı başını bi tehlike

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bana sorarsanız yapay zeka iyi kişiler tarafından kullanılırsa büyük bir fırsat, kötü kişiler tarafından kullanılırsa büyük bir tehtiddir.

 16. Anonim dedi ki:

  Çok büyük tehlike

 17. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yapay zeka dan güvenlik uzmanı,baya iyiymis. Yapay zeka dan hackerı neyapacagiz ozaman. Yapay zeka dan bilgisayar uzmanı. Aynaya bakarken aynadakininde size baktığını unutmayin.

 18. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Merhaba öncelikle herkese,

  Bu yapay zekanın, ve türevlerinin tabiki imkanlarının ve kolaylıklarının yanı sıra tehlikelerinin de herkes farkında.

  Fakat burda NYU nun araştırma sonucunu şöyle düşünün insanlığı düşündükleri yok.

  Düşünülen amaç bilim destekli Androide savaş açmak. IOS tahtı koruması lazım unutmayın.Başka amacı yok bunun

  Dünya düzeni zengine çalışıyor.
  Onu bozmak lazım.
  Bunun için de ne gerektiğini düşünmek lazım…

  Kötü ellerde yeni çipli kimliklerde sıkıntı, bir arkadaş çok güzel demiş ahlak ve vicdan toplumu olmak için her birey önce kendi vicdanıyla hesaplaşmalı.

  1. Anonim dedi ki:

   Ios, Android’e neden savaş açsınki.? Alphabet Google, Apple, Microsoft, Ibm dahası da var bunlar birbirlerine hissedar ve Pentagon, Beyaz Saray güvencesi almış kuruluşlar. Eğer Android Çin yada Rusya Menşeili kuruluş olsa dediğin bi ihtimal olabilirdi. Tüm dünya Ios’dan kaçabilir bu sefer Android(Amerika) eline düşecek ondan da kaçabilir bu sefer Windows(Amerika) eline düşecek. Sistem herşekilde dünyayı Amerika’nın avuçlarının içine itecek düzende.

 19. Anonim dedi ki:

  Yalnız artık “Yapay Zeka” denilen kavram her ne kadar bizim anladığımız haliyle olmasa da artık cebimize bile giriyor. Çok yakın gelecekte olmasa da bir gün tehlike doğurduğunda hepimiz kendimize sıkmış olacağız resmen.

 20. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Skynet geliyor. Yapay zeka ile savaş kaçınılmaz.

 21. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yapay zeka tehdit değil geleceği vaad ediyor. Tamam herkes güvenlik konusunda şüpheli peki yapay zekanın siber güvenlik uzmanı olduğunu düşünün sizce sızma girişimleri ne derecede başarılı olur. Bence güvenlik seviyesi mükemmel olur makina hata yapmaz ama insan yapar.

  1. Çiftçi dedi ki:

   Zeka sonuçta. İnsan gibi yok etme eğilimine gitmeyeceğini kim garanti edebilir? Zaten insanlığın başında yeterince sorun var. Polyanna’cılık yapacak zaman yok. Anlarsınız tabi diğer tarafta değilseniz.

 22. Anonim dedi ki:

  parmak izi taklit eden zekaya yapay diyebilir miyiz?

 23. Anonim dedi ki:

  yapay da olsa sonuçta zeka

 24. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Face ID ne olduğunu bizmi öğretek bro. Android de olduğu gibi yazılım sanıyorlar. Internet elinin altında. Hub’lara fazla takılma oku öğren.

 25. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence akıllı telefon tümüyle tehlikeli 🙂

 26. Çiftçi dedi ki:

  Teknolojiye (bilgiye) sahip rakipler arasında bir denge unsuru kurulamazsa insanlık (yapay zekaya kalmadan) zaten kendini bitirir yakında. Bir deli profesöre bile kimse engel olamaz. Ancak eğer dünya daha yüzyıllarca var olacaksa, gücü denetleyen bir denge unsuru kurulacak demektir ki bu da vicdanları denetleyen bir mekanizma olmalıdır. Ancak o zaman insanlık asgari veya azami müştereklerde (kendi sistemleri belirler) birleşip devam edebilir ve dediğiniz gibi yapay zekaya karşı savaşabilir. Şu anda ise bilim insanlığa değil zengine hizmete devam edecek gibi.

 27. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Asın da insan kötö olmasaydı iyidir başka parmakizi kbabuletse iyideğil geliştir lmesilazım

 28. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sanki yüz tanımayı taklit edemiyecek.

 29. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Parmak izi her türlü yüz taramadan daha güvenlidir. Ayrıca parmak izi taklidi yapan yapay zekanın, bir şekilde yüz tanıma teknolojisini geçemeyeceğini düşünmek hiçte mantıklı değil.

 30. mapavrili dedi ki:

  Yapay zeka tehlike

" Akıllı telefonlar için yapay zeka tehlikesi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı telefonlar için yapay zeka tehlikesi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı telefonlar için yapay zeka tehlikesi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "