Okunma

Akıllı telefonlar zihinsel sorunları tetikliyor!


07 Ağustos 2017 Pazartesi 07:00
Akıllı telefonlar zihinsel sorunları tetikliyor!

Dinlediğimiz bir şarkıyı kolayca bulabildiğimiz, istediğimiz zaman profesyonel fotoğraflar çekebildiğimiz akıllı telefonların, hayatımızın bir parçası haline geldiği ve yaşamımızı kolaylaştırdığı tartışılmaz bir gerçek.

Ancak, akıllı telefon gibi cihazlara olan bağımlılığın her geçen gün artıyor olması, sunduğu avantajların yanı sıra bağımlılık gibi ciddi sorunlara neden olarak sağlığımız için büyük bir tehlikeye yol açıyor.

iGen kuşağında intihar oranı oldukça yüksek!

Bu konunun ele alındığı Atlantik adlı kitabın yazarı olan Jean M Twenge yaptığı açıklamada, akıllı telefonların 1995 ve 2012 yılları arasında doğan ve iGen adını verdiği gençlerde, önceki kuşak gençlere göre çok daha fazla zihinsel sağlık sorununa neden olduğunu belirtiyor.

17-08/06/smartphone-addiction-adhd.jpg

Twenge tarafından paylaşılan ve büyük bir tehlikenin işaretçisi olan bilgi ise, iGen kuşağında bulunan gençlerin intihar oranının, bir önceki kuşağa göre çok daha yüksek olması.

Gençlerin akıllı telefonları ile sosyal medya üzerinden arkadaşlarıyla iletişim kurmaya çalışırken, gerçek hayattan uzaklaştığını ve bu nedenle oldukça mutsuz olduklarını belirten Twenge, ilerleyen yıllarda çok daha büyük sorunlar ile karşılaşılacağını ifade ediyor.

:: Sizce telefonların gençler üzerindeki etkileri neler?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Akıllı telefonlar zihinsel sorunları tetikliyor!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Yorumlara bakınca yarısı'nın öle olduğunu düşünmemek elde değil!

  2. SDN Okuru dedi ki:

    aynen, unutkanlık başladı.gerci yaş da 40 oldu neyse 🙂

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Valla doğrudur emin ve hakkının davranışlarından anlaşılıyor

" Akıllı telefonlar zihinsel sorunları tetikliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı telefonlar zihinsel sorunları tetikliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı telefonlar zihinsel sorunları tetikliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "