Akıllı Telefonlara Yenik Düşen Teknolojiler


07 Temmuz 2010 Çarşamba 16:45
Akıllı Telefonlara Yenik Düşen Teknolojiler

Geçmişte megapiksel savaşları, şimdilerde ise mobil işletim sistemleri arasındaki kıyasıya rekabet süredursun, her dönemde akıllı telefonların yerini aldığı bir teknoloji muhakkak olmuştur. Her geçen gün yeni özelliklere kavuşan mobil cihazlar, müthiş bir hızla da mevcut teknolojileri tarihin sayfalarına göndermeyi sürdürüyor.


Samsung Galaxy S,
akıllı telefon kavramının ulaştığı uç noktalardan birini temsil ediyor.

Geçmişin satış rekorları kıran teknolojik aletleri, bilgisayarlar ile yarışacak düzeyde güçlü donanımlara kavuşmuş akıllı telefonlarda, artık sınıf belirleyen birer özellik olarak yer alıyor. Yakın tarihte telefonların yanı sıra ek olarak hangi aygıtları yanımızda taşımışız buyurun birlikte bakalım.

Kameralar ve Fotoğraf Makineleri

Cep telefonlarının artık en başarılı olduğu özellikler fotoğraf ve video performansları. Üst düzey hemen her mobil cihaz, HD video kaydı yapabiliyor ve dijital kameralar ile yarışır düzeyde fotoğraflar yakalayabiliyor. Hızları ile de dijital kameraları aratmayan bir performansa ulaşmayı başaran cihazlardan özellikle Nokia N8 bu anlamda önemli bir kilometre taşı.

Taşınabilir Projektörler

Samsung’un Mobile World Congress 2010 etkinliğinde Barcelona’da duyurduğu Androidli akıllı telefon, projeksiyon özelliği ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Görünen o ki projeksiyon aygıtlarında led aydınlatmanın yaygın olarak kullanılmaya başlaması, en çok akıllı telefonlara yarayacak. (Projeksiyon Özellikli Telefon)

MP3 Oynatıcılar

Cep telefonlarının müzik konusundaki yetenekleri artık en çok sorgulanan niteliklerden biri haline geldi. Bir döneme damgasını vuran MP3 çalarlar artık çok fazla ilgi görmüyor. Ancak mobil dünyanın yeni oyuncular ve yeni nitelikler kazanmasında MP3 oynatıcıların payı çok büyük.

Taşınabilir Video Oynatıcılar

Ülkemizde çok fazla ilgi görmemiş olsa da DVD’li yahut dahili hafızalı video oynatıcılar da yakın dönemin önemli teknolojik aygıtlarından. (İşte Super AMOLED Böyle Bir Teknoloji) Dokunmatik ekranların etkin olarak kullanılması ile iyice genişleyen telefon ekranlarında artık birçok kullanıcı video klipler ve hatta filmler izliyor.

Dijital Asistanlar


Günümüzdeki akıllı telefon kavramı ile geçmişteki akıllı telefon ayrımı artık çok farklı bir yerde. Günlük hayatı düzenleyen birer aygıt olarak kullanılan dijital asistanlara artık rastlamak olanaksız. Ya da bir başka ifade ile zaten akıllı telefonlar bu görevi çok daha fonksiyonel bir şekilde yerine getirdiğinden, dijital asistan kavramı artık akıllı telefon sıfatında kaybolup gitmiş eski bir teknoloji.

Taşınabilir Oyun Konsolları


Akıllı telefonlar oyun konusunda da artık bir hayli başarılı. Özellikle Android ve iPhone platformları için geliştirilen mobil oyunlar, hem 3D grafikleri hem de sürükleyici senaryoları ile oyun konsollarını aratmayan bir performansa imza atmayı başarıyor. (Bu Oyun 2 Milyon Dolar Kazandırdı)

Ses Kaydediciler


Çoklu ortam konusunda her işin üstesinden başarıyla gelen akıllı telefonlara yenik düşen bir başka teknoloji de ses kaydediciler. Profesyonellik isteyen işlerde dahi artık cep telefonlarının kullanıldığında sıklıkla şahit oluyoruz.

Navigasyon Cihazları


Cep telefonlarının şu sıralar gözde özelliklerinden biri de sesli ve görsel navigasyon özellikleri. Özellikle ülkemizde birçok kullanıcının navigasyon konusundaki tercihi akıllı telefonlar. Ovi Maps, Google Maps gibi uygulamaların ücretsiz olarak sunulmasıyla navigasyon yazılımlarının hiçbir ücret ödemeden kullanılabilir hale gelmesi de bu durumu körükleyen bir husus olarak dikkat çekiyor.

FM Transmitter


Müziği FM bandı üzerinden radyo frekansı haline getirerek radyo üzerinden dinlenebilmesine olanak tanıyan ve en çok da otomobillerde kullanılan FM Transmitterlar hâlâ popülaritesini pek kaybetmemiş bir teknoloji olsa da akıllı telefonların da artık bu özelliğe sahip olması, sonun pek de uzak olmadığını gösteriyor.

Netbooklar


Daha güçlü işlemciler, genişleyen ekranlar ve gelişen mobil işletim sistemleri… Artık akıllı telefonlar netbookların yerine düşünülmeye başladı bile. Birçok kullanıcı çoğunlukla internet için kullandığı nispeten daha hantal netbookları taşımaktansa güçlü bir akıllı telefonu kullanmayı tercih ediyor.

:: Sizin, yerine, cep telefonu kullanmayı tercih ettiğiniz cihazlar neler?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Akıllı Telefonlara Yenik Düşen Teknolojiler”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Saat
  Hesap Makinesi
  Cep Takvimi
  Not tutmak için kalem.

" Akıllı Telefonlara Yenik Düşen Teknolojiler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Telefonlara Yenik Düşen Teknolojiler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Telefonlara Yenik Düşen Teknolojiler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 2. 2 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 3. 3 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 4. 4 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 5. 5 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 6. 6 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 7. 7 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 8. 8 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 9. 9 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 10. 10 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme