Akıllı telefonlarda küresel bazda beklenen sert düşüş!


30 Nisan 2020 Perşembe 14:35
Akıllı telefonlarda küresel bazda beklenen sert düşüş!

Corona virüsü salgını küresel olarak birçok dengeyi değiştirmiş durumda. Üretim bandında değişiklikleri içinde barındıran bu salgın süreci birçok şirketin de üretimde düşüşüne neden oluyor. Yeni açıklanan bir rapora göre akıllı telefon üretimi ve akıllı telefon satışları için durumlar hiç de iyi görünmüyor.

Akıllı telefon üretimi ve satışlarında beklenen sert düşüş

Geçenlerde Samsung’un özellikle satışlar tarafında kan kaybettiğini görmüştük. Benzer bir durum, Apple, Huawei ve diğer teknoloji devleri için de geçerli. TrendForce’un yeni yayımladığı bir rapora göre haziran ayında 287 milyon telefonun üretilmesinin beklendiğini aktarıyor.

Akıllı telefon üretimi düşüyor buna bağlı olarak da akıllı telefon satışları da önemli ölçüde düşüyor.

Söz konusu rakamın düşüklüğünü anlamak için şöyle bir örnek vermek gerekiyor: Samsung küresel bazda yıllık olarak 300 milyondan fazla telefon üretiyor. Aylık bazda bakıldığında önemli bir düşüşün görüldüğü üretim ve satışlar, ilerleyen dönemde etkisini daha da hissetirecek gibi duruyor.

Paylaşılan bu rakamlar geçen yılın aynı dönemine kıyasla akıllı telefon üretiminin yüzde 16,5’e kadar düşeceğini gözler önüne seriyor.

akıllı telefon üretimi-akıllı telefon satışları

Teknoloji devlerinin tedarik zinciri aksıyor da yine de üretim devam ediyor. Buna rağmen akıllı telefon üretimi ve satışlar noktasında sert düşüşler ile karşılaşmak mümkün.

Hatta yeni yapılan bir açıklama Samsung’un ve Apple’ın liderlik tablosunda ilk üçteki yerini koruyacağını söylüyor olsa da Çin merkezli şirketlere oranla pazar paylarında önemli bir düşüş bekleniyor.

Salgın faktörünün devreye girmesiyle yıllık akıllı telefon üretim tahminlerinin 2019 yılına oranla yüzde 11,3 oranında azaldığı söyleniyorken, birçok teknoloji devinin de bu sert düşüşten olumsuz etkileneceğinin özellikle altı çiziliyor. Samsung satışların düşmesine bağlı olarak üretiminin de düştüğünü açıklamıştı. Benzer bir açıklama iPhone’lar için Apple tarafından da bekleniyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Akıllı telefonlarda küresel bazda beklenen sert düşüş!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiyatlara aldanıp İstanbul bilişim den almayın dolandirilisiniz

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu kriz döneminde o fiyatlara kimse telefon almaz. Bu fiyata 5 sene sonra bile telefon alınmaz bi önceki amiral telefonları herkese 3 yıl daha yeter…..

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiyatlar araba pahasi !!

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiyatları düşürsünler

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  10 bin 15 bin tl ye şişirdikleri fiyatları yariya satsalar kimse almaz. Elma ve Zamzung piyasayı çok şişirdi. Korona satışlari yüzde 50 düşurecek. Bunlarda kazık atamayacak.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Hergun bi telefon ciksa boyle olur

" Akıllı telefonlarda küresel bazda beklenen sert düşüş! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı telefonlarda küresel bazda beklenen sert düşüş! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı telefonlarda küresel bazda beklenen sert düşüş! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?