Akıllı telefonları en çok ne için kullanıyoruz?


08 Kasım 2018 Perşembe 13:13
Akıllı telefonları en çok ne için kullanıyoruz?

Türkiye’de akıllı telefonların hangi amaçla kullanıldığı belli olurken, yüzde 44 oranla en çok fotoğraf ve video çekmek amacıyla kullanıldığı görüldü.

We Are Social verilerinden ve medya yansımalarından derlenen bilgilere göre, Türkiye’de akıllı telefonların en çok fotoğraf ve video çekmek amacıyla kullanıldığı görülüyor. Bu oran yüzde 44 şeklinde belirlenirken, ikinci sıraya yüzde 38 oranıyla alarm kurma yerleşti. Üçüncü sırada ise yüzde 25 oranıyla haberlere bakma yer aldı.

Akıllı telefon en çok ne için kullanıyor?

Elde edilen veriler neticesinde şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkarken, istatistiklere sosyal medya kullanımları dahil edilmedi. Türkiye’nin yüzde 23’ünün de hava durumunu kontrol etmek için akıllı telefon kullandığı ortaya çıkarken, bunun yanı sıra insanların yüzde 9’unun not almak, liste yapma amacıyla kullandığı görüldü.

piyasadaki en güçlü Android telefonlar

Yüzde 7’lik kısma denk gelen iki farklı gruptan biri ise randevularını kontrole etmek için kullanırken, diğer kesimin kitap dergi okumak için kullandığı saptandı. Kişilerin az bir kısmına tekabül eden yüzde 5’lik dilimin de akıllı telefonları diyet ya da herhangi bir sağlık aktivitesini kontrol etmek amacıyla kullandığı tespit edildi.

Ajans Press ve PRNet’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, konuyla ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. Gerçekleştirilen incelemede, akıllı telefonların teknoloji sayfalarının en çok konuşulan başlıklarından birisi olduğu görüldü. 2017 yılında 12 bin 107 haber yansıması tespit edilen akıllı telefonlarda, 2018 yılı haber adetlerine bakıldığında bu rakamın 17 bin 957 olduğu görüldü. Yazılı mecralara yansıyan haber başlıkları incelendiğinde, akıllı telefonların en çok şarj sorunu, kullanım alanları, bağımlılık ve piyasaya yeni çıkan modellerle konuşulduğu tespit edildi.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Akıllı telefonları en çok ne için kullanıyoruz?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  %70 boş işlerde

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Demek ki kimse Türkiye de akıllı telefon ile oyun oynamıyor bende inandım yani buna 😂😂 minübüste teyzeler bile candy crash saga oynayan bir milletiz sonuca bak oyun oynayan yok

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Yeni nesil insragram ve saçma sapan tiktok gibi uygulamalar için kullanıyor. Hele ki kızlarımız kedi köpek burnu kulağı yapıp yapıp orada burada paylaşıyorlar. GPS nedir diye sorsan bilmezler ellerinde 5000 TL lik telefon taşırlar.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  benim kullandığım uygulamalar ekran kilidini açıp kapatmak
  bide siriyle konuşmak ben bir sanal asistanım hackkkerım

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu haber dersimde gayet işe yarayacak teşekkürler;)

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Instagram, Twitter, Facebook ve Whatsapp için 6000-7000₺ vermeye devam ama.

" Akıllı telefonları en çok ne için kullanıyoruz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı telefonları en çok ne için kullanıyoruz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı telefonları en çok ne için kullanıyoruz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 2. 2 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 3. 3 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 4. 4 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 5. 5 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 6. 6 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 7. 7 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 8. 8 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 9. 9 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 10. 10 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!