Okunma

Akıllı telefonların SAR değerlerini bulma yolları! (Video)


12 Şubat 2019 Salı 15:51
Akıllı telefonların SAR değerlerini bulma yolları! (Video)

Akıllı telefon alırken dikkat ettiğimiz birkaç farklı özellik bulunur. İşlemci, tasarım, bellek, kamera performansı gibi özelliklere bakarak cihazımızı almaya karar veririz. Diğer yönden bu telefonların SAR değerleri de maruz kalınan radyasyon seviyesini anlama yönünde oldukça önemli bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Peki, SAR değeri nasıl anlaşılır? Telefonlarda bu değerleri gösteren bir bölüm bulunuyor mu?

Specific Absorption Rate – Özgül Soğurma Oranı anlamındaki SAR, akıllı telefonların vücuda yaydığı radyasyon miktarını simgelemektedir. SAR, bilimsel olarak insan vücudu tarafından absorbe edilen elektro-manyetik radyasyon oranı anlamına geliyor. Yani vücut ısısını yükseltme etkisine sahip. Belli bir noktadan sonra vücut bundan zarar görmeye başlıyor. Biz de hazırladığımız videoda bu değerleri görebileceğiniz yöntemleri sıraladık. İyi seyirler!

Avrupa ve Amerika SAR değeri standartları

SAR değeri 1 gramlık doku başına düşen değerlerle ölçülüyor. Ölçüm birimi olarak W / Kg kullanılıyor. Ölçümler ABD ve Avrupa’da değişiklik gösteriyor.

Bilim adamları insana zarar verdiği sınır olarak farklı açıklamalar yapıyorlar. Amerika Federal İletişim Komisyonu tarafından, cep telefonlarında izin verilen SAR oranı, 1.6 W/Kg olarak belirlenmiş. ABD‘de ölçümler 1 gramlık doku başına değerler baz alınarak yapılıyor. Avrupa’da ise değerler farklı.

Avrupa 10 gram doku üzerinden ölçüm yapıyor. Ölçülen dokudaki artışla beraber izin verilen SAR değeri de artıyor. Avrupa’da 2 W/Kg seviyesine kadar SAR değerindeki akıllı telefonların satışına izin veriliyor.

SAR değeri nasıl anlaşılır?

1 – Telefonun Ayarlar menüsü

Akıllı telefonunuzun ayarlar bölümünde yer alan Yasal Bilgilendirme menüsünde RF (Radyo Frekansı) başlığı altında bu değerler yer alır. Android tarafında bu menü farklılık gösterse de eğer iOS cihaz kullanıyorsanız ilgili menüye aşağıdaki adımlardan kolayca ulaşabilirsiniz:

Ayarlar > Genel > Hakkında > Yasal > RF’ye Maruz Kalma

2 – Telefon kullanım kılavuzu

Akıllı telefonların kullanım kılavuzlarına pek bakmasak da, burada hayati bilgiler yer alıyor. Bu bilgilerden biri de elbette RF değerleri, yani SAR değerleri. Kullanım Kılavuzunu inceleyerek siz de telefonunuzun SAR değeri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

3 – Üreticilerin web siteleri

Birçok akıllı telefon üreticisi model numarası üzerinden SAR değeri sorgusuna imkan sağlıyor. Bu sitelerde bölgenizi ve model seri numaranısını yazmanız yeterli oluyor. Sizler için farklı üreticilerin sitelerinde yer alan RF sorgu sayfalarını bağlantı olarak aşağıda paylaşıyoruz.

Samsung, Sony, Huawei, Apple, LG.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Akıllı telefonların SAR değerlerini bulma yolları! (Video)”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şimdi bazısına baş sar değeri yüksek oluyor bazısına vücut sar değeri. Bu neden kaynaklanıyor onu anlamadım. Ayrıca hangi telefon bileşeni sar değerine en fazla etki ediyor?

 2. Anonim dedi ki:

  Çinliler için sar değerleri önemli değil herşeyi yediklerinden kirli hava radyasyon bu insanlara etkisi yok . Olsada yerine adam çok. Samsungda yeni modelinde değerler eskiye oranla yükselmiş. Dünya nufusunu azaltmak için yeni silah, yüksek sar lı telefonlar.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Özellik artınca sar değeri artar

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sar değeri yuksektikce şebeke çekim gücü o kadar iyi sar değeri indikçe şebeke çekim gücü zayıf kalıyor ben bilerek sar değeri yüksek olan telefonları tercih ederim ben HTC u12 plus alacaktım sar değeri düşük olduğu için vazgeçtim onun için LG V40 aldım

  1. Anonim dedi ki:

   Allah cevrendekileri senden korusun insallah okumus cahil farkli oluyor ibretliksin

  2. Anonim dedi ki:

   Çok yazık ! Sana ve sevdiklerine…

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Arastirdim Sar değerleri en dusuk lg ler ve samsunglar. İşin ilginci piyasanın en pahalısı en fazla SAR değerlerine sahip

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  En zalım olanlar iPhone, Huawei, One plus HTC

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  One plus kraldir sar degerinde tabi:))

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   1.6 W/Kg Sınır en fazla 1 W/Kg düzeyinde bir cihaz kullanmak daha mantıklı geliyor bana. Kafa da ve vücutta farklı değerlere sahip cihazlar, bunlarada dikkatetmek gerek. Kafa değeri düşük oluyor vücut üzerindeki değerleri 1 w/kg üzerinde oluyor çoğu.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Huawei de RF diye birşey yok ve sar değeri hakkında birşey yazmıyor…

 9. MrKonyar dedi ki:

  Sar değerinde samsung kral valla gerisi boş

 10. Anonim dedi ki:

  Sırf sar değerleri yüzünden çinli markları kullanmıyorum en düşük sar değerleri genelde Samsung ve Sony markalı telefonlarda mevcut

 11. Anonim dedi ki:

  Xiaomi nerede

 12. Anonim dedi ki:

  google a yazınca çıkıyor bu ne yani

" Akıllı telefonların SAR değerlerini bulma yolları! (Video) konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı telefonların SAR değerlerini bulma yolları! (Video) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı telefonların SAR değerlerini bulma yolları! (Video) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "