Okunma

Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Arttırın


06 Aralık 2012 Perşembe 14:30
Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Arttırın

Yaklaşık bir sene önce paylaştığımız rehberimiz, sizler tarafından büyük ilgi gördü. Tüm akıllı telefon kullananların ortak derdi olan düşük şarj sürelerini biraz daha uzatmaya yönelik rehberimizi biraz güncelleyerek tekrardan sizlerle paylaşıyoruz.

Sizin Hikayeniz Ne?

Herkesin bir akıllı telefon kullanım şekli farklı olabilir. Kimisi şarjı bu yoğun kullanımın neticesinde 3 – 4 saatte bitirebilir. Kimilerinin de derdi tam bir günü görmektir. Öncelikle ne istediğinize karar verip, ona göre bir kullanım seçmeniz gerekiyor.

Benim hikayem kullandığım akıllı telefonun şarjının 1 gün bile gitmemesiyle başlamıştı. Hatta kullanmaya göre yarım gün gittiği zamanlarda olmuştu. Fakat ben uğraştım ve dikkatli kullanma ile bir buçuk güne kadar çıkardım. Hatta daha az kullanırsam iki gün bile yetiyor.

Bunu başarana kadar çok çektim diyebiirim. Sabah erkenden kullanmaya başladığım telefonum, akşam saat 8 gibi kapanıyordu. Dışarıda bir yerlere gideceksem durum çok kötü bir hal alıyordu.

Artık akıllı telefonlarımız herşeyimiz oldu. Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız Google Haritalar’dan yere bakıyorsunuz. Maillere bakıp, gündemdeki gelişmelere bakabileceksiniz. Düşünün size arkadaşınız bile ulaşamıyor. Kısaca çağ dışı kalıyorsunuz. O noktada telefonun akıllı ya da aptal olması sizin için önemli olmuyor.

Peki bu akıllı telefonların şarjı nasıl daha uzun gider ? Rehberimizde adım adım anlatıyoruz.

İçeriğimizde Neler Var?

Ana Ekranda Kullanılan Duvar Kağıdı ve Temanın Etkisi

Ekran Aydınlatmasının Etkileri

Kablosuz Bağlantıların Etkileri

RAM ve Uygulama Kontrolü

Batarya Kalibrasyonu nasıl yapılır ve ne işe yarar?

1- Ana Ekranda Kullandığınız Duvar Kağıdı ve Tema :

Eğer AMOLED ekrana sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız, siyah ağırlıklı duvar kağıdı tercih etmelisiniz. Çünkü AMOLED teknolojisi beyaz gibi açık renkleri verirken daha çok güç tüketirler. LCD ve SLCD ekranlarda ise böyle bir durum söz konusu değil.

Özellikle Android kullanıcılarına yönelik önerim ise animasyonlu duvar kağıdı kullanmamaları. Animasyonlu duvar kağıdı, telefonun donanımını daha çok kullanıyor. Bu da bileşenlerin daha çok güç tüketmesine sahip oluyor.

Ayrıca Android kullanıcıları ekranlarına ekledikleri Widget‘lara dikkat etmeliler. Hep senkronize ile çalışan ve yoğun 3D grafiklere sahip Widget’lar, hem veri bağlantısı çektiği hem de donanımı kullandığı için şarjınızı etkiler.

2- Ekran Aydınlatması :

En iyisi bu alanı otomatik ayarda bırakmak.

Ama ben otomatikte kalmasını sevmiyorum. Dürüst konuşmam gerekirse ben hep ışığı en yüksek seviyede açıyorum. Çünkü buradaki tüm maddeleri gerçekleştirdiğinizde şarj süreniz uzayacak ve buna gerek duymayabileceksiniz.

Fakat yok ben en fazla kaç gün gidebilecekse o kadar gitsin istiyorum diyorsanız, önerimi dinlemenizde fayda var. Akıllı telefonların büyük ve geniş ekranları özellikle gün ışığı altında pek iyi okunmuyor. O zaman hiç zorlamayın ve telefonun ışığını biraz yüksek bir seviyeye getirin.

Fakat hava kararmaya başladıkça, özellikle akşamları ekran ışığınızı kısın. Akıllı telefonların ekran ışıkları en az seviyede bile, akşamları yeterli ışığı sunuyor. Bu da etkili bir taktik.

3- Kablosuz Bağlantılar :

Akıllı telefonlarda en çok güç tüketen birimler hiç kuşkusuz kablosuz bağlantılar. WiFi, Bluetooth, GPS ve 3G diye sıralarsak, 3G ve GPS tamamen sarj düşmanı.

Kendi denemelerime göre tüm kablosuz bağlantıların kapanması ile hepsinin açık olması arasında en az yarım gün oynama farkettim. 

Mesela GPS’i kapatın. Sadece işinize yarayacağı zaman aktif edin. Android ve Symbian Belle‘de kısa yolları mevcut. Pratik bir şekilde açıp kapatabiliyorsunuz. Ayrıca Bluetooth açık dolaşmayın. Gereksiz yere o da şarj ısrafı.

3G ve WiFi‘yı da açık tutup, yeri geldiğinde bağlanalım bakalım demeyin. Bağlanacağınız zaman açın. İllaki açacağım diyorsanız ise Android’de eşitlemeyi kapatın.

Eşitleme / Senkronizasyon, belli bir sürelerde veri çektiği için o da şarjınıza negatif etki etmekte. Kullanacağınız zaman senkronize etmeniz en mantıklısı.

4- RAM’inizi ( Geçici Bellek ) Boş Bırakın ve Altta Program Çalıştırmayın :

En çok hata burada yapılıyor. Telefonda ne kadar uygulama varsa açık ve altta bekliyor. E bu sayede işlemci hep tam hızla çalışıyor. Sonuç ortada.

Ondan sonrada hem telefonum yavaş hem de şarjım az gidiyor diye şikayetler geliyor. O zaman bir notebook alalım ve içerisinde bir sürü programı çalıştıralım, öyle bekleyelim. Bakalım şarjı ne kadar gidiyor ?

Özellikle Android için program sonlandıran uygulamalar var. Ama bu uygulamaların çoğu 7 /24 kendileri çalıştığı için yine şarja olumsuz etkide bulunuyor. 

Android kullanıcılarına bu programı tavsiye ediyorum. Bu uygulamayı indirin. Widget’a tıkladığınızda tüm çalışan uygulamaları kapatıyor. Fakat programın simgesine tıklayıp açarsanız, çalışan uygulamarı görebilir ve istediğinizi kapatabilirsiniz. Ben bu yöntemi tavsiye ediyorum.

Hepsini kapattığınızda, sistem uygulamaları da kapanıyor ve sonra işlemci bunları açmak için tekrar güç harcıyor. Programı buradan indirebilirsiniz.

5- Akıllı Telefonunuzun İşlemcisini Verimli Yönetin :

Bu kısım Root’lu kullanıcılar için geçerli. Root yapmamış kullanıcılar, bu hakka sahip olmuyorlar. Akıllı telefonlar özellikle Linux tabalı olanlar, belirli işlemci hız ayarları ile piyasaya sürülüyorlar.

Genelde Ondemand ayarında olan telefonlar, işlemci kullanım miktarına göre hızını ayarlayabiliyorlar. Mesela aldığını 1 GHz işlemcili telefon, hep 1 GHz hızında çalışmıyor. 

Örnek olması için kendi telefonum, 1 GHz – 265 MHz aralığında çalışmakta. Ben bu hızları değiştirdim. Eğer telefonda şarj azalmış ve maksimum dayanması için 500 – 128 yapabilirsiniz. Ama yapacağınız iş daha geç biteceğinden, işlemci kendini %100 kullanacak. Bu da ekran ışığınızın açık kalması ve sizin beklemeniz anlamına gelecek. Yani şarj az gitsin diye uğraşıp, çile çekip, daha çok şarj harcayacaksınız.

Ben telefonumu 1190 – 450 aralığında kullanıyorum. Hem daha hızlı oluyor hem de işlerimi takılmadan yapabiliyorum. Şarj süresi önemli ise 1190 – 128 aralığını seçiyorum.

Yanılmayın ! İşlemci hızınızı düşürmek, telefon üzerinde işlem yaparken şarjınızı arttırmayacak. Çünkü yavaş çalışacağından, işlemciyi %100 kullanacak ve iş geç biteceğinden sizin ekran ışığınız açık kalacak.

6- Şarj Ederken Telefonun Bataryasını Tam Doldurmak :

Biz zaten %100 doldurup öyle şarjdan çıkarıyoruz demeyin. Telefondaki yazılım, bataryayı tamamen şarj etmiyor. Belli bir tolerans payı bırakıyor. İşte biz bundan da faydalanacağız. Özellikle HTC Desire’da denedim ve başarılı olduğunu gördüm. Her firma, her modelinde bu payı bırakacak değil. Ama sizin telefonunuzda bırakılmış olabilir. Denemekten zarar gelmez.

İzleyeceğiniz adımları anlatıyorum:

 • Telefonu %100 dolana kadar şarj edin.
 • Telefonu şarjdan çıkarın ve telefonu kapatın.
 • Telefonu tekrar şarja takın ve bekleyebildiğiniz kadar bekleyin. ( 1-3 saat arası )
 • Telefonu şarjdan çıkarın ve telefonunuzu açın.
 • Telefonunuzu açtıktan sonra 2-5 dakika arası hiç birşey yapmadan bekleyin. ( Şarja takılı olmasın )
 • Telefonunuzu tekrar kapatın ve en az yarım saat tekrar şarja takın.
 • Şarjdan çıkarın ve telefonunuzu normal kullanın. İşlem bitti.

Bu yöntem ile bataryanız kalibre olmuş oluyor ve tam olarak doluyor. Bunu bir kere yapmanız yeterli. Ondan sonra kendisi tam dolana kadar şarj ediyor.

7- Özel Sürüm İşletim Sistemlerine Yönelin :

Bu madde de Root yapan Android kullanıcılarına yönelik. Android cihazlara telefon üreticileri tarafından yapılan arayüzler, şarj ömrüne negatif etki yapıyorlar.

TouchWiz, Sense gibi arayüzler, hem sistemi daha çok yoruyor, hem de şarj süresini azaltıyorlar. Bu yüzden saf Android sürümlerini kullanmakta yarar var.

CyanogenMod gibi saf Android sürümlerine benzer arayüzleri taşıyan özel Android versiyonlarını kullanmayı tercih edin.  ile şarj süreniz çok uzuyor. Şaşıracaksınız.

Tabi bu yöntemi herkese önermiyoruz. Android konusunda bilinçli ve telefonun tüm yazılımını değiştirme riskini göze alacak okurlarımız için öneriyoruz.

:: Rehberimiz işinize yaradı mı?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

281 yorum - “Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Arttırın”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Arkadaşlar sakın şarj kalibrasyonunu yapmayın ben dediği şekilde yaptım bataryam %15 e geldiğinde sadece kapanıyordu bu atkadaşın anlaytığı gibi yaptım sabah bir baktım şarjım şişmiş yok öyle bir şey sakın denemeyin mobil veri açık ve oyun oynarken şarjın hemsn bitip kapanması normak bir durum…

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Telefonu kalibre ederken tamamen mi kapatcaz yolsa güç tuşuna 1 kez mi basacaz ?

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  J4 plus var pil ömrü baya sağlam teşekkürler bilgi icin

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Samsung a7 2018 var 4dk da ÷1 gidiyo normalde 5-6 dk da ÷1 gitmesi lazim

 5. Anonim dedi ki:

  samsung a5 2017 telefonumu bluetooth ile şarj edebilirmiyim

 6. Anonim dedi ki:

  bu kalibre olayı samsung da oluyor mu ya deniycem ama korkuyorum

  1. Anonim dedi ki:

   sıkıntı olmaz

 7. SDN Okuru dedi ki:

  a7 kullanıyorum ve hıc bır ıslem yapmadıgım halde sarjım bir gün bile gitmiyor kendınden batarya oldugu için degştrme imkanım da yok neden acaba

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba Anlattiginiz 6. yontemi denemeye calistim telefonunun sarjini 100 ledimSonra kapatmamiz gerektigi yaziyorduAma telefonum sarj 100 de 100 dolu oldugu icin kapaniyo ve hemen geri aciliyo ne yapmaliyimCok acul lutfen cevap yazin

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Hep aklıma takılmıştır bu kalibrasyon işlemi cihaza format yada hard format atmadan öncesimi sonrasımı yapılması daha sağlıklı olur herkes farklı bir şey söylüyor net bilgisi olan varmı bu konuda?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  lg v10 telefon kullanıyorum bugün bilgisayar bağlantısıyla android 6.0 güncellemesini yaptım. ayarlar kısmında pil optimizasyonu diye bir bölüm çıktı içinde bir sürü sistemsel vb uygulamalar var ve bataryam önceden yavaş biterken şimdi acayip hızlı bitiyor. bunu nasıl iptal edebilirim önceden daha iyiydi.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Programın ismi ne acaba? Linki açmadı. Telefonum htc 10 indirdiğim programlardan kaynaklı gece 23te bıraktığım şarj sabah yüzde 10a iniyordu. Greenify indirdim arka planda açık olan programları uyuttum whatsapp hariç sadece yüzde bir şarj yedi sabaha kadar. Gerçekten çok etkiliyor

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bu batarya sorunların nın hepsi verdikleri güncellemeler ve işletim sistemi sürümlerinden dolayı. :/ daha dün aldım note 4 batarya uygulamaların çoğunu devredışı bıraktım arka plan sınırlardım bildirimlerini kapadım vs vs. 6.1 mar. Isınmasıda çabası. Fakat sony z5 te compact z5 normal s4 s3 note3 iphone 4-5-6 (plus hariç) s5 s5 mini daha nice aklıma gelmeyen modeller htc huwaei honor 7 s6 s7 note5 vs vs . Bunların can alıcı noktası ise hani mağazada güncelleme gelince gözüken servis veya uygulamalar varya onlar işte çok kötü ram pil sömürüyor internet ç***** doğru düzgün güncelleme vermiyor nokia lumia veya Microsoft telefonlar en azından stabil. Nediyim ki başka .

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bazı telefonlarda yeni güncelleme gelincede sarjı emebiliyor. mesala benim samsung galaxy s4 cihazıma lolipop güncellemesi gelmişti. telefon kapalı olduğu halde %100 den %95 e düşüyordu. batarya değiştirdik yine aynı oldu. bende gittim yeni telefon aldım.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Herkese merhaba,
  Şarj probleminin bir çok çözümü zaten sizinde paylaştığınız üzere var. Bizim bulduğumuz çözüm çok daha farklı. Herkesi bildiği gibi oyun sadece ekran açıkken çalışıyor. Biz bu yeni yayınladığımız "Batarya Koruyucu (Pokemon Go)" isimli uygulamamız da oyunu yine arka planda çalıştırıp ekranı kapatarak pil tasarrufu sağlıyoruz. Asıl pili yiyen faktör internet ve GPS. Haliyle bu işlem size hem oynanabilirlik hemde %20 ye varan bir şarj tasarrufu sağlıyor. Pokemon go battery saver modunda bunu telefonu cebine koyarsan ekranı kapatarak kendince yapıyor fakat çok kullanılabilir değil. Bizim uygulamamız ise masada, arabada her yerde ekranı kapatarak oyunu arka planda açık bırakıp daha rahat gezmenizi ve pokemon yakalamanızı sağlıyor.
  Not: Uygulama pokemon go için yapılmıştır fakat tüm oyunlar veya uygulamalar için kullanılabilir.
  İyi eğlenceler dilerim.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Tam 8 ay önce samsung galaxy E5 aldım. bir iki gün öncesine kadar şarj konusunda hiçbir sıkıntı çekmedim fakat iki gün önce gece %78 de bıraktığım telefonum, diğer ki gün öğlen %45 ti. İlk defa böyle bir sorun ile karşılaştım ve gün boyu oynamasam bile kendiliğinden şarj gidiyor. Telefonu kapalıyken şarj ediyordum. Bazen 24-26 saatte bir bazen 2 günde bir şarja takıyordum. Ben bir sorun göremedim ama sorun ne olabilir?

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Kardesim benim tlfnunuma faceye yada bisey yaparken cok sicak oluyo birden saba 8 de jarz 100 yuzde yüz oluyo aksam 5 gibi yuzde 10 oluyo anlamadim calisiyom hicte tlfna firmiyom kendine gidiyo

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Kardesim benim tlfnunuma faceye yada bisey yaparken cok sicak oluyo birden saba 8 de jarz 100 yuzde yüz oluyo aksam 5 gibi yuzde 10 oluyo anlamadim calisiyom hicte tlfna firmiyom kendine gidiyo

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Beyler lion bataryaysa sık sık sarz a takmak gerekiyor ondan gerek yoktur

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Verilen bilgilerin çoğunun yararlı olduğunu düşünüyorum. Ancak arka planda çalışan uygulamaları sonlandırması için kullanacağımız progam her ne olursa olsun sürekli arka planda uygulama sonlandıracağı için yine şarj kaybına neden olacaktır. Android OS öyle bir sistem ki arka planda çalışan uygulamalar ve sistem uygulamaları çok inatçı. Siz tek tek defalarca sonlandırsanızda onlar kendini tekrar açmak için zorluyorlar. :Her kapattığınızda tekrar açmak için zorladığında yine şarj'dan yemiş oluyoruz. Bunun için kesin bir çözüm var. ne uygulama indireceksiniz nede tek tek girip uğraşacaksınız.
  Android 5.0 'la gelen özellik diye biliyorum ama belki KİTKAT' sürümdede vardır denemenizde fayda. Öncelikle şunu söylemeliyim anlatacağım ayar SAMSUN ÜRETİCİLERİ TARAFINDAN GİZLENMİŞ. MENÜDE GİZLİ OLARAK VERİLMİŞ. SİZ BUNU AÇIYORSUNUZ. ÇÜNKÜ BU GİZLİ MWNÜDE CİHAZIN PERFORMANSIYLA ALAKALI TÜM AYARLARI MEVCUTTUR. BU YÜZDEN SAMSUNG KULLANICILARINA GİZLEMİŞ. Sırasıyla adımları takip ediniz. AYARLAR+CİHAZ HAKKINDA+YAZILIM BİLGİSİ VE YAPIM NUMARASI. burda çok ince bir nokta var. Yapım numarası (BUILD) buradaki seçeneğe yaklaşık 8-10 kez arka arakaya seri bir şekilde basmanız gerekiyor. ekranda uyarılar çıkmakta siz dokunmayı gerçekleştirdikçe geri sayım başlıcak. Ve artık menüde gizli olan GELİŞTİRİCİ SEÇENEĞİ aktif duruma getirmiş olacaksınız. ÖNEMLİ : BU MENÜDE SÖYLEYECEĞİM AYARDAN BAŞKA HİÇ BİR AYARI DEĞİŞTİRMEMENİZİ TAVSİYE EDERİM. TELEFONUNUZ İÇİN CİDDİ BİR SORUN OLUŞTURABİLİRSİNİZ. Arka planda çalışan uygulama sınırlaması diye bir sekme var giriyoruz. Ve işlem standart limit olarak ayarlı. Bunu arka planda işlem yok demeniz yeterli olacaktır. SORUN KÖKTEN ÇÖZÜM. Bol şanslar.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Slm arkdaşlar benim telefonum huawei g8 lite akşam 0 olan şarj sabaha ` oluyor bunun sebebi nedir yardımcı olun internet kapalı bütün uygulamalar kapalı

 21. SDN Okuru dedi ki:

  reklamı yapılan lenovo wipe hakkaten şarj canavarı mı.ondan mı alalım yani

 22. SDN Okuru dedi ki:

  soruya bak…ehi ehi

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar bende galaxy j5 var. telefon 7/24 açık ve pil bir hafta gidiyor. anlayacağınız haftada bir kez şarj ediyorum. elinize telefonu alıp günde 3-5 saat oyun oynarsanız sonunda oda sizi oynatır.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaslar 6.maddeye katılmıyorum çünkü bir telefonu nekadar çok şarja takarsak pil ömrü okadar azalır yani olabildiğince az şarja takmaya gayret gösterelim.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Kalibrasyonun ileride batarya ya bir zararı olurmu

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Kalibrasyonun ileride batarya ya bir zararı olurmu

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Abi yaptımda nasıl oldugunu anlıcam

 28. SDN Okuru dedi ki:

  *****.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Slm arkdaşlar benim telefonum huawei p8 lite akşam %100 olan şarj sabaha %60 oluyor bunun sebebi nedir yardımcı olun internet kapalı bütün uygulamalar kapalı

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Şarja takılıyken oynamak nasıl etkiler?

 31. SDN Okuru dedi ki:

  beyler galaxy s4 üme deji batarya aldım çok memnunum ama asphalt 8 en düşük kalitede bile bir miktar kasıyor eski pilimi taktığımda ise en yüksek çözünürlükte hiç kasmıyor bunun sebebi nedir yada varsa çözümü bilen söyleyebilirmi

 32. SDN Okuru dedi ki:

  İNTERNETE GİRMEDİĞİNİZ ZAMANLARDA VEYA HIZLI İNTERNETE İHTİYACINIZ YOKSA AYARLARDAN MOBİL ŞEBEKELER/ŞEBEKE MODUNA GİRİN ORDAN YALNIZCA GSM İ SEÇİN WCDMA VEYA LTE SEÇENEKLERİNİ SEÇMEYİN.. TELEFON 3G DEN 2G YE GEÇER VE BÖYLECE EN AZ %30 PİL ÖMRÜNÜ UZATMIŞ OLURSUNUZ.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Abi benim telefon GM Discovery şarj edoyom aciyorum. Sonra bir oyuna giriyom hemen %1 oluyor sizce bunun durumu nedir

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Coooookk guzeeeeeell

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Ark. Bende Samsung Galaxy a3 kullaniyorum telefonu kapatiyorum (tamamen degil) telefonun yinede sarji gidiyor acillll ne yapmaliyim

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Abi benim note 2 de şarj 8 saatte doluyor (yaklaşık) yardımmm birde ben oyun oynuyorum

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Ben telefon aldığımda en önce bataryasına bakarım. Batarya güçlü ise diğer özelliklere geçerim. Bataryası zayıf telefonun her tarafı özellik olsa yine almam.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel teşekkürler

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Cahilliğimi affedin. Son aşama bitince telefonu açabilir miyiz? Şimdiden teşekkürler.

  1. ozzy3542 dedi ki:

   açabılırsın yeğenim 🙁

 40. SDN Okuru dedi ki:

  beyler bayanlar bu işe yarıyormu s3 e işe yaradıysa bende yapacağım

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Abi 6. Maddeyi sureklimi yapmamiz gerek yoksa bir kere yapmak yetermi

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Ustam benim telefon um şarjı 90nda bitiyor neden

 43. SDN Okuru dedi ki:

  peki bu yazdığınız adımların en başında bataryanın boş mu olması lazım yani yarısı dolu veya tamamı doluluk oranına göre

 44. SDN Okuru dedi ki:

  peki bu yazdığınız adımların en başında bataryanın boş mu olması lazım yani yarısı dolu veya tamamı doluluk oranına göre

 45. SDN Okuru dedi ki:

  Valla ne yaparsanız yapın. Yoğun kullanıcılar için şarz ın ömrü en fazla tasarruf etse bile 10 saat. Oda zorla. Yoksa iki saatte bitirdiğimi bilirim. Zar zor idare ile 9.5 saat işten çıkana kadar idare ediyorum. Kılıf şarz cihazı alacam. Onla biraz daha fazla kullanmayı umuyorum. Yine bitecek ama , en azından iki kat fazla kullanacağım

 46. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung Galaxy s3 mini root attiktan sonra sarj olayi cok sacma bir hal almisti sarjda kullanirken bile sarji bitiyodu eger cihazini rrootluyda hic dusunmeden yapin

" Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Arttırın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Arttırın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Arttırın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "