Okunma

Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Arttırın


06 Aralık 2012 Perşembe 14:30
Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Arttırın

Yaklaşık bir sene önce paylaştığımız rehberimiz, sizler tarafından büyük ilgi gördü. Tüm akıllı telefon kullananların ortak derdi olan düşük şarj sürelerini biraz daha uzatmaya yönelik rehberimizi biraz güncelleyerek tekrardan sizlerle paylaşıyoruz.

Sizin Hikayeniz Ne?

Herkesin bir akıllı telefon kullanım şekli farklı olabilir. Kimisi şarjı bu yoğun kullanımın neticesinde 3 – 4 saatte bitirebilir. Kimilerinin de derdi tam bir günü görmektir. Öncelikle ne istediğinize karar verip, ona göre bir kullanım seçmeniz gerekiyor.

Benim hikayem kullandığım akıllı telefonun şarjının 1 gün bile gitmemesiyle başlamıştı. Hatta kullanmaya göre yarım gün gittiği zamanlarda olmuştu. Fakat ben uğraştım ve dikkatli kullanma ile bir buçuk güne kadar çıkardım. Hatta daha az kullanırsam iki gün bile yetiyor.

Bunu başarana kadar çok çektim diyebiirim. Sabah erkenden kullanmaya başladığım telefonum, akşam saat 8 gibi kapanıyordu. Dışarıda bir yerlere gideceksem durum çok kötü bir hal alıyordu.

Artık akıllı telefonlarımız herşeyimiz oldu. Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız Google Haritalar’dan yere bakıyorsunuz. Maillere bakıp, gündemdeki gelişmelere bakabileceksiniz. Düşünün size arkadaşınız bile ulaşamıyor. Kısaca çağ dışı kalıyorsunuz. O noktada telefonun akıllı ya da aptal olması sizin için önemli olmuyor.

Peki bu akıllı telefonların şarjı nasıl daha uzun gider ? Rehberimizde adım adım anlatıyoruz.

İçeriğimizde Neler Var?

Ana Ekranda Kullanılan Duvar Kağıdı ve Temanın Etkisi

Ekran Aydınlatmasının Etkileri

Kablosuz Bağlantıların Etkileri

RAM ve Uygulama Kontrolü

Batarya Kalibrasyonu nasıl yapılır ve ne işe yarar?

1- Ana Ekranda Kullandığınız Duvar Kağıdı ve Tema :

Eğer AMOLED ekrana sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız, siyah ağırlıklı duvar kağıdı tercih etmelisiniz. Çünkü AMOLED teknolojisi beyaz gibi açık renkleri verirken daha çok güç tüketirler. LCD ve SLCD ekranlarda ise böyle bir durum söz konusu değil. 

Özellikle Android kullanıcılarına yönelik önerim ise animasyonlu duvar kağıdı kullanmamaları. Animasyonlu duvar kağıdı, telefonun donanımını daha çok kullanıyor. Bu da bileşenlerin daha çok güç tüketmesine sahip oluyor.

Ayrıca Android kullanıcıları ekranlarına ekledikleri Widget‘lara dikkat etmeliler. Hep senkronize ile çalışan ve yoğun 3D grafiklere sahip Widget’lar, hem veri bağlantısı çektiği hem de donanımı kullandığı için şarjınızı etkiler.

2- Ekran Aydınlatması :

En iyisi bu alanı otomatik ayarda bırakmak.

Ama ben otomatikte kalmasını sevmiyorum. Dürüst konuşmam gerekirse ben hep ışığı en yüksek seviyede açıyorum. Çünkü buradaki tüm maddeleri gerçekleştirdiğinizde şarj süreniz uzayacak ve buna gerek duymayabileceksiniz.

Fakat yok ben en fazla kaç gün gidebilecekse o kadar gitsin istiyorum diyorsanız, önerimi dinlemenizde fayda var. Akıllı telefonların büyük ve geniş ekranları özellikle gün ışığı altında pek iyi okunmuyor. O zaman hiç zorlamayın ve telefonun ışığını biraz yüksek bir seviyeye getirin.

Fakat hava kararmaya başladıkça, özellikle akşamları ekran ışığınızı kısın. Akıllı telefonların ekran ışıkları en az seviyede bile, akşamları yeterli ışığı sunuyor. Bu da etkili bir taktik.

3- Kablosuz Bağlantılar :

Akıllı telefonlarda en çok güç tüketen birimler hiç kuşkusuz kablosuz bağlantılar. WiFi, Bluetooth, GPS ve 3G diye sıralarsak, 3G ve GPS tamamen sarj düşmanı.

Kendi denemelerime göre tüm kablosuz bağlantıların kapanması ile hepsinin açık olması arasında en az yarım gün oynama farkettim. 

Mesela GPS’i kapatın. Sadece işinize yarayacağı zaman aktif edin. Android ve Symbian Belle‘de kısa yolları mevcut. Pratik bir şekilde açıp kapatabiliyorsunuz. Ayrıca Bluetooth açık dolaşmayın. Gereksiz yere o da şarj ısrafı.

3G ve WiFi‘yı da açık tutup, yeri geldiğinde bağlanalım bakalım demeyin. Bağlanacağınız zaman açın. İllaki açacağım diyorsanız ise Android‘de eşitlemeyi kapatın.

Eşitleme / Senkronizasyon, belli bir sürelerde veri çektiği için o da şarjınıza negatif etki etmekte. Kullanacağınız zaman senkronize etmeniz en mantıklısı.

4- RAM’inizi ( Geçici Bellek ) Boş Bırakın ve Altta Program Çalıştırmayın :

En çok hata burada yapılıyor. Telefonda ne kadar uygulama varsa açık ve altta bekliyor. E bu sayede işlemci hep tam hızla çalışıyor. Sonuç ortada.

Ondan sonrada hem telefonum yavaş hem de şarjım az gidiyor diye şikayetler geliyor. O zaman bir notebook alalım ve içerisinde bir sürü programı çalıştıralım, öyle bekleyelim. Bakalım şarjı ne kadar gidiyor ?

Özellikle Android için program sonlandıran uygulamalar var. Ama bu uygulamaların çoğu 7 /24 kendileri çalıştığı için yine şarja olumsuz etkide bulunuyor. 

Android kullanıcılarına bu programı tavsiye ediyorum. Bu uygulamayı indirin. Widget’a tıkladığınızda tüm çalışan uygulamaları kapatıyor. Fakat programın simgesine tıklayıp açarsanız, çalışan uygulamarı görebilir ve istediğinizi kapatabilirsiniz. Ben bu yöntemi tavsiye ediyorum. 

Hepsini kapattığınızda, sistem uygulamaları da kapanıyor ve sonra işlemci bunları açmak için tekrar güç harcıyor. Programı buradan indirebilirsiniz.

5- Akıllı Telefonunuzun İşlemcisini Verimli Yönetin :

Bu kısım Root’lu kullanıcılar için geçerli. Root yapmamış kullanıcılar, bu hakka sahip olmuyorlar. Akıllı telefonlar özellikle Linux tabalı olanlar, belirli işlemci hız ayarları ile piyasaya sürülüyorlar.

Genelde Ondemand ayarında olan telefonlar, işlemci kullanım miktarına göre hızını ayarlayabiliyorlar. Mesela aldığını 1 GHz işlemcili telefon, hep 1 GHz hızında çalışmıyor. 

Örnek olması için kendi telefonum, 1 GHz – 265 MHz aralığında çalışmakta. Ben bu hızları değiştirdim. Eğer telefonda şarj azalmış ve maksimum dayanması için 500 – 128 yapabilirsiniz. Ama yapacağınız iş daha geç biteceğinden, işlemci kendini %100 kullanacak. Bu da ekran ışığınızın açık kalması ve sizin beklemeniz anlamına gelecek. Yani şarj az gitsin diye uğraşıp, çile çekip, daha çok şarj harcayacaksınız.

Ben telefonumu 1190 – 450 aralığında kullanıyorum. Hem daha hızlı oluyor hem de işlerimi takılmadan yapabiliyorum. Şarj süresi önemli ise 1190 – 128 aralığını seçiyorum.

Yanılmayın ! İşlemci hızınızı düşürmek, telefon üzerinde işlem yaparken şarjınızı arttırmayacak. Çünkü yavaş çalışacağından, işlemciyi %100 kullanacak ve iş geç biteceğinden sizin ekran ışığınız açık kalacak.

6- Şarj Ederken Telefonun Bataryasını Tam Doldurmak :

Biz zaten %100 doldurup öyle şarjdan çıkarıyoruz demeyin. Telefondaki yazılım, bataryayı tamamen şarj etmiyor. Belli bir tolerans payı bırakıyor. İşte biz bundan da faydalanacağız. Özellikle HTC Desire’da denedim ve başarılı olduğunu gördüm. Her firma, her modelinde bu payı bırakacak değil. Ama sizin telefonunuzda bırakılmış olabilir. Denemekten zarar gelmez.

İzleyeceğiniz adımları anlatıyorum:

 • Telefonu %100 dolana kadar şarj edin.
 • Telefonu şarjdan çıkarın ve telefonu kapatın.
 • Telefonu tekrar şarja takın ve bekleyebildiğiniz kadar bekleyin. ( 1-3 saat arası )
 • Telefonu şarjdan çıkarın ve telefonunuzu açın.
 • Telefonunuzu açtıktan sonra 2-5 dakika arası hiç birşey yapmadan bekleyin. ( Şarja takılı olmasın )
 • Telefonunuzu tekrar kapatın ve en az yarım saat tekrar şarja takın.
 • Şarjdan çıkarın ve telefonunuzu normal kullanın. İşlem bitti.

Bu yöntem ile bataryanız kalibre olmuş oluyor ve tam olarak doluyor. Bunu bir kere yapmanız yeterli. Ondan sonra kendisi tam dolana kadar şarj ediyor.

7- Özel Sürüm İşletim Sistemlerine Yönelin :

Bu madde de Root yapan Android kullanıcılarına yönelik. Android cihazlara telefon üreticileri tarafından yapılan arayüzler, şarj ömrüne negatif etki yapıyorlar.

TouchWiz, Sense gibi arayüzler, hem sistemi daha çok yoruyor, hem de şarj süresini azaltıyorlar. Bu yüzden saf Android sürümlerini kullanmakta yarar var.

CyanogenMod gibi saf Android sürümlerine benzer arayüzleri taşıyan özel Android versiyonlarını kullanmayı tercih edin.  ile şarj süreniz çok uzuyor. Şaşıracaksınız.

Tabi bu yöntemi herkese önermiyoruz. Android konusunda bilinçli ve telefonun tüm yazılımını değiştirme riskini göze alacak okurlarımız için öneriyoruz.

:: Rehberimiz işinize yaradı mı?

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK} 


yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

“Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Arttırın” üzerine 254 yorum

 1. SDN Okuru dedi ki:

  a7 kullanıyorum ve hıc bır ıslem yapmadıgım halde sarjım bir gün bile gitmiyor kendınden batarya oldugu için degştrme imkanım da yok neden acaba

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba Anlattiginiz 6. yontemi denemeye calistim telefonunun sarjini 100 ledimSonra kapatmamiz gerektigi yaziyorduAma telefonum sarj 100 de 100 dolu oldugu icin kapaniyo ve hemen geri aciliyo ne yapmaliyimCok acul lutfen cevap yazin

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hep aklıma takılmıştır bu kalibrasyon işlemi cihaza format yada hard format atmadan öncesimi sonrasımı yapılması daha sağlıklı olur herkes farklı bir şey söylüyor net bilgisi olan varmı bu konuda?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Programın ismi ne acaba? Linki açmadı. Telefonum htc 10 indirdiğim programlardan kaynaklı gece 23te bıraktığım şarj sabah yüzde 10a iniyordu. Greenify indirdim arka planda açık olan programları uyuttum whatsapp hariç sadece yüzde bir şarj yedi sabaha kadar. Gerçekten çok etkiliyor

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu batarya sorunların nın hepsi verdikleri güncellemeler ve işletim sistemi sürümlerinden dolayı. :/ daha dün aldım note 4 batarya uygulamaların çoğunu devredışı bıraktım arka plan sınırlardım bildirimlerini kapadım vs vs. 6.1 mar. Isınmasıda çabası. Fakat sony z5 te compact z5 normal s4 s3 note3 iphone 4-5-6 (plus hariç) s5 s5 mini daha nice aklıma gelmeyen modeller htc huwaei honor 7 s6 s7 note5 vs vs . Bunların can alıcı noktası ise hani mağazada güncelleme gelince gözüken servis veya uygulamalar varya onlar işte çok kötü ram pil sömürüyor internet ç***** doğru düzgün güncelleme vermiyor nokia lumia veya Microsoft telefonlar en azından stabil. Nediyim ki başka .

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bazı telefonlarda yeni güncelleme gelincede sarjı emebiliyor. mesala benim samsung galaxy s4 cihazıma lolipop güncellemesi gelmişti. telefon kapalı olduğu halde %100 den %95 e düşüyordu. batarya değiştirdik yine aynı oldu. bende gittim yeni telefon aldım.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Herkese merhaba,
  Şarj probleminin bir çok çözümü zaten sizinde paylaştığınız üzere var. Bizim bulduğumuz çözüm çok daha farklı. Herkesi bildiği gibi oyun sadece ekran açıkken çalışıyor. Biz bu yeni yayınladığımız "Batarya Koruyucu (Pokemon Go)" isimli uygulamamız da oyunu yine arka planda çalıştırıp ekranı kapatarak pil tasarrufu sağlıyoruz. Asıl pili yiyen faktör internet ve GPS. Haliyle bu işlem size hem oynanabilirlik hemde %20 ye varan bir şarj tasarrufu sağlıyor. Pokemon go battery saver modunda bunu telefonu cebine koyarsan ekranı kapatarak kendince yapıyor fakat çok kullanılabilir değil. Bizim uygulamamız ise masada, arabada her yerde ekranı kapatarak oyunu arka planda açık bırakıp daha rahat gezmenizi ve pokemon yakalamanızı sağlıyor.
  Not: Uygulama pokemon go için yapılmıştır fakat tüm oyunlar veya uygulamalar için kullanılabilir.
  İyi eğlenceler dilerim.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Tam 8 ay önce samsung galaxy E5 aldım. bir iki gün öncesine kadar şarj konusunda hiçbir sıkıntı çekmedim fakat iki gün önce gece %78 de bıraktığım telefonum, diğer ki gün öğlen %45 ti. İlk defa böyle bir sorun ile karşılaştım ve gün boyu oynamasam bile kendiliğinden şarj gidiyor. Telefonu kapalıyken şarj ediyordum. Bazen 24-26 saatte bir bazen 2 günde bir şarja takıyordum. Ben bir sorun göremedim ama sorun ne olabilir?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Kardesim benim tlfnunuma faceye yada bisey yaparken cok sicak oluyo birden saba 8 de jarz 100 yuzde yüz oluyo aksam 5 gibi yuzde 10 oluyo anlamadim calisiyom hicte tlfna firmiyom kendine gidiyo

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Kardesim benim tlfnunuma faceye yada bisey yaparken cok sicak oluyo birden saba 8 de jarz 100 yuzde yüz oluyo aksam 5 gibi yuzde 10 oluyo anlamadim calisiyom hicte tlfna firmiyom kendine gidiyo

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Beyler lion bataryaysa sık sık sarz a takmak gerekiyor ondan gerek yoktur

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Verilen bilgilerin çoğunun yararlı olduğunu düşünüyorum. Ancak arka planda çalışan uygulamaları sonlandırması için kullanacağımız progam her ne olursa olsun sürekli arka planda uygulama sonlandıracağı için yine şarj kaybına neden olacaktır. Android OS öyle bir sistem ki arka planda çalışan uygulamalar ve sistem uygulamaları çok inatçı. Siz tek tek defalarca sonlandırsanızda onlar kendini tekrar açmak için zorluyorlar. :Her kapattığınızda tekrar açmak için zorladığında yine şarj'dan yemiş oluyoruz. Bunun için kesin bir çözüm var. ne uygulama indireceksiniz nede tek tek girip uğraşacaksınız.
  Android 5.0 'la gelen özellik diye biliyorum ama belki KİTKAT' sürümdede vardır denemenizde fayda. Öncelikle şunu söylemeliyim anlatacağım ayar SAMSUN ÜRETİCİLERİ TARAFINDAN GİZLENMİŞ. MENÜDE GİZLİ OLARAK VERİLMİŞ. SİZ BUNU AÇIYORSUNUZ. ÇÜNKÜ BU GİZLİ MWNÜDE CİHAZIN PERFORMANSIYLA ALAKALI TÜM AYARLARI MEVCUTTUR. BU YÜZDEN SAMSUNG KULLANICILARINA GİZLEMİŞ. Sırasıyla adımları takip ediniz. AYARLAR+CİHAZ HAKKINDA+YAZILIM BİLGİSİ VE YAPIM NUMARASI. burda çok ince bir nokta var. Yapım numarası (BUILD) buradaki seçeneğe yaklaşık 8-10 kez arka arakaya seri bir şekilde basmanız gerekiyor. ekranda uyarılar çıkmakta siz dokunmayı gerçekleştirdikçe geri sayım başlıcak. Ve artık menüde gizli olan GELİŞTİRİCİ SEÇENEĞİ aktif duruma getirmiş olacaksınız. ÖNEMLİ : BU MENÜDE SÖYLEYECEĞİM AYARDAN BAŞKA HİÇ BİR AYARI DEĞİŞTİRMEMENİZİ TAVSİYE EDERİM. TELEFONUNUZ İÇİN CİDDİ BİR SORUN OLUŞTURABİLİRSİNİZ. Arka planda çalışan uygulama sınırlaması diye bir sekme var giriyoruz. Ve işlem standart limit olarak ayarlı. Bunu arka planda işlem yok demeniz yeterli olacaktır. SORUN KÖKTEN ÇÖZÜM. Bol şanslar.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Slm arkdaşlar benim telefonum huawei g8 lite akşam 0 olan şarj sabaha ` oluyor bunun sebebi nedir yardımcı olun internet kapalı bütün uygulamalar kapalı

 14. SDN Okuru dedi ki:

  reklamı yapılan lenovo wipe hakkaten şarj canavarı mı.ondan mı alalım yani

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar bende galaxy j5 var. telefon 7/24 açık ve pil bir hafta gidiyor. anlayacağınız haftada bir kez şarj ediyorum. elinize telefonu alıp günde 3-5 saat oyun oynarsanız sonunda oda sizi oynatır.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaslar 6.maddeye katılmıyorum çünkü bir telefonu nekadar çok şarja takarsak pil ömrü okadar azalır yani olabildiğince az şarja takmaya gayret gösterelim.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Kalibrasyonun ileride batarya ya bir zararı olurmu

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Kalibrasyonun ileride batarya ya bir zararı olurmu

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Abi yaptımda nasıl oldugunu anlıcam

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Slm arkdaşlar benim telefonum huawei p8 lite akşam %100 olan şarj sabaha %60 oluyor bunun sebebi nedir yardımcı olun internet kapalı bütün uygulamalar kapalı

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Şarja takılıyken oynamak nasıl etkiler?

 22. SDN Okuru dedi ki:

  beyler galaxy s4 üme deji batarya aldım çok memnunum ama asphalt 8 en düşük kalitede bile bir miktar kasıyor eski pilimi taktığımda ise en yüksek çözünürlükte hiç kasmıyor bunun sebebi nedir yada varsa çözümü bilen söyleyebilirmi

 23. SDN Okuru dedi ki:

  İNTERNETE GİRMEDİĞİNİZ ZAMANLARDA VEYA HIZLI İNTERNETE İHTİYACINIZ YOKSA AYARLARDAN MOBİL ŞEBEKELER/ŞEBEKE MODUNA GİRİN ORDAN YALNIZCA GSM İ SEÇİN WCDMA VEYA LTE SEÇENEKLERİNİ SEÇMEYİN.. TELEFON 3G DEN 2G YE GEÇER VE BÖYLECE EN AZ %30 PİL ÖMRÜNÜ UZATMIŞ OLURSUNUZ.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Abi benim telefon GM Discovery şarj edoyom aciyorum. Sonra bir oyuna giriyom hemen %1 oluyor sizce bunun durumu nedir

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Coooookk guzeeeeeell

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Ark. Bende Samsung Galaxy a3 kullaniyorum telefonu kapatiyorum (tamamen degil) telefonun yinede sarji gidiyor acillll ne yapmaliyim

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Abi benim note 2 de şarj 8 saatte doluyor (yaklaşık) yardımmm birde ben oyun oynuyorum

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Ben telefon aldığımda en önce bataryasına bakarım. Batarya güçlü ise diğer özelliklere geçerim. Bataryası zayıf telefonun her tarafı özellik olsa yine almam.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel teşekkürler

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Cahilliğimi affedin. Son aşama bitince telefonu açabilir miyiz? Şimdiden teşekkürler.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  beyler bayanlar bu işe yarıyormu s3 e işe yaradıysa bende yapacağım

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Abi 6. Maddeyi sureklimi yapmamiz gerek yoksa bir kere yapmak yetermi

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Ustam benim telefon um şarjı 90nda bitiyor neden

 34. SDN Okuru dedi ki:

  peki bu yazdığınız adımların en başında bataryanın boş mu olması lazım yani yarısı dolu veya tamamı doluluk oranına göre

 35. SDN Okuru dedi ki:

  peki bu yazdığınız adımların en başında bataryanın boş mu olması lazım yani yarısı dolu veya tamamı doluluk oranına göre

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung Galaxy s3 mini root attiktan sonra sarj olayi cok sacma bir hal almisti sarjda kullanirken bile sarji bitiyodu eger cihazini rrootluyda hic dusunmeden yapin

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar tabletimin şarjı 2saatte gidiyor yardımlarınızı bekliyorum

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Sony Xperia go kullanıyorum şarjı 6 saat gidiyo ne yapmam gerekir??

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Duvar kağıdı siyah yap,ekranı karart,3g kapat,wifi kapat,saf android kullan.. e be sevgili kardeşim o zaman biz ne diye bu cihazlara binlerce lira veriyoruz. Biz zaten bu kapatmamızı söylediğin şeyler için alıyoruz bu telefonu. Benim ekranım yanar dönerli olmayacaksa, istediğim gibi kullanamayacaksam gider 3310 alırım.

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Battery doctor ve ya Android managerle uygulamalarin otomatik baslamasini durdurun. Root gerekli

 41. SDN Okuru dedi ki:

  o dediğiniz program (es task manager ) mi

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Es 4 bateriyya tez bitir bu normaldır mi

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonumun şarjı %20 den sonra çok fazla hızlı düşüyor. Ne yapmalıyım?

 44. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 3s kulanıyorum pili 20 dk gştmşyor ekran açıken jarjı %50 ken baatyrya bozulmuş meğer onlarda önemli ıonlarada baktırın

 45. SDN Okuru dedi ki:

  CyanogenMod'da şunu etkinleştirin Ayarlar>Pil>Pil Tasarrufu

 46. SDN Okuru dedi ki:

  Iyi ise yaradi elinize sağlik

 47. SDN Okuru dedi ki:

  Ya Benim de s5 var ama hemen bitiyor burda yazılı hersey uygulandığı halde -,- nap cam

 48. SDN Okuru dedi ki:

  Yaptim gene de olmadi

 49. SDN Okuru dedi ki:

  S4 minin nin tek ve hakiki sorunu batarya

 50. SDN Okuru dedi ki:

  galaxy s5 im var. gece yatarken telimin şarjı %84 tü. sabah kalktığımda ise %41 e indi. Bu %43 şarj nereye gitti. (Telin parlaklığı düşük,açık uygulama yok)

 51. SDN Okuru dedi ki:

  samsung ve İPhone al yarım günde şarjın bitsin bide en pahalı ***** birkere aldınız da ikinci kere neden alıyonz onu anlamıyorum hala ögrenemedinizmi bu markaları..

 52. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung galaxy note4düm var şarjı doluyo çıkarıyorum hiç dokunmuyorum 1 saat sonra 10a düşüyor

 53. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni Z2 Adlım ve şarjdayken ısınıyor fazla değil ama telefonu koyduğum yer ısını***** bu normal mıdır ??

 54. SDN Okuru dedi ki:

  Onu kapa bunu kapa telefon oldu 3210 araştırın arkadaslar üst segment full kullanım 3 gün şarj giden cihazlar var

 55. SDN Okuru dedi ki:

  işe yarıyomu arkadaşlar

 56. SDN Okuru dedi ki:

  Abicim denedim yaptim fakat sarjım %100 oldugunda çikardım ve 31dk. İçinde %7 şarjımi bitirdi bu normalmidir Bunu size danışmak istedim cevap verirseniz sevinirim 🙂

 57. SDN Okuru dedi ki:

  Benim telefon GM elite Şarj tamam doldu diyor şarjdan çekiyorum çeker çekmez 99 a düşüyor neden acaba?

 58. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafone smart 4 power kullanıyorum ve normal kullanımda sarjım 2 gün gidiyor ama ben 3 gün gitmesini istiyorum 🙂

 59. SDN Okuru dedi ki:

  Jarji telefona takmasan sarj ediyormu?

 60. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar telefonumu 6-7 kez kapanana kadar şarja takmadım pil ömrünü çok etkiler mi bu olay bilgilendirir misiniz ?

 61. SDN Okuru dedi ki:

  BILGILERINIZ ICIN TSKLER

 62. SDN Okuru dedi ki:

  işe yarıyor mu acaba arkadaşlar bi yardımcı olun ?

 63. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung s5 var batarya 15% olunca şarja takıyorum yaklaşık 1 saat de doluyor ama hemen cikarmiyorum 1 saat kadar da bekliyorum sonra çıkarıyorum 3 4 dk oynuyorum sarj direk 95% oluyor. Gece yatarken 100% bırakıyorum sabah 85% falan ellemedim halde

 64. SDN Okuru dedi ki:

  Teşekkür ederim biraz işe yaradı sayılır 7-8 yedi saat aralıksız oyun oynadım facebook instagram whatsapp da gezdim hala %15 vardı çok saolun şarj sorunu büyük ıhtımalle çözmüş oldum

 65. SDN Okuru dedi ki:

  Her şeyi on numrada s3 mini nin ama şarz içine etmiş

 66. SDN Okuru dedi ki:

  Ya arkadaşlar iphone 5 kullanıyorum bataryamı yeni değiştirdim ama gene şarzım 4 saat gidiyor arada 3g yi açmama rağmen bu dedikleriniz düzeldir mi yoksa kısa devre olmuş olabilirmi saten bakıma vericem yaptırdığım yerede denemek istedim

 67. SDN Okuru dedi ki:

  Benim şarjım %30dan %13’e kadar çokcabuk ***** fazla 10 ***** bitiyo

 68. SDN Okuru dedi ki:

  Yaa şey ben telefonu yeni kullanmaya başladımda benimkisi nokia 980 battery mi ne die bi program indirdim işe yararmı hıh bide gps ne demek ne işe yaroyo yani

 69. SDN Okuru dedi ki:

  S3 kullanıyorum. Şans eseri bu yazınızı okudum.
  Önerilen ‘ES Task Manager’ programı ve batarya kalibrasyonu sayesinde bataryada bariz iyileşme oldu. Normalde task manager programı kullanmam şarjı kendileri sömürür ve telefonun kendi task manageri kadar ram boşaltmaz. Ama ES Task Manager; widget kolaylığı gelişmiş arayüzü gibi özellikleri dışında telefonun task managerinden daha iyi ram boşaltıyor. Batarya kalibrasyonu ise bataryamda bariz bir süre artışı kaydetti. Teşekkür eder önerilerinizi güncel tutmanızı dilerim.

 70. SDN Okuru dedi ki:

  acil yardım et kardeşim senin yüzüne birsürü kişi mağdur oldu bataryam söylediğin taktikle öldü gibi bişey

 71. SDN Okuru dedi ki:

  kardeşim dediklerini yaptım ama şarj meselesindeki 2-5 dakika sonra kapat olayını ben unuttum yarım saat sonra kapattım maalesef sorun olur mu acaba?

 72. SDN Okuru dedi ki:

  note 3’te batarya %100 de alıyorum şarjdan biraz kurcalıyorum bakıyorum 1 dakika geçmeden %99 a iniyor sarjı.çıkarılabilir bataryalarda bu aorun olutor maalesef

 73. SDN Okuru dedi ki:

  benim sarjimda birgun bile dayanmiyo ne yapabilirim

 74. SDN Okuru dedi ki:

  merhaba androit telefonda 3 g sürekli acık kalırsa telefona zarar verirmi

 75. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar benim önerim iphone almanız 1 kere 1500 tl verin ama mis gibi telefon alın. hele telefonu 2g ye aldınmı sarjı 3-4 gün gidiyo. android telefonlar gerçekten çok kötü : / bundan önce s3mini kullanıyodum telefonu kullandıkça pil ömrü kısalıyor. gerçekten iphone lar çok pahalı ama aldınızmı emin olun en az 5 yıl kullanırsınız. tavsiyeleri gene deniycem s3mini de kardeşim kullanıyo onu inş. yarar ama bilmiyorum. bu arada s3miniyi 2 yıl kullandım pil ömrü için kendim çözumler buldum. öncelikle benim ekran parlaklıgım 0 dı ve gerçekten çok yararı oluyor. üstelik alıştıktan sonra sizde anlayacaksınız ekran parlaklığı insnın gözünü çük yoruyor. neyse ben arkaplan uygulamalarımı kapattım aynı şekilde iyi oldu çunku uygulamalar arka planda da çok şarj yiyor. ayarlar- diğer ayarlar- mobil ağ- yalnız gsm yi seçin buda pil ömrünü baya uzatıyor. şarjda kullanmayın telefon yavaş sarj oluyor ve telefon epey ısınıyor. kullanmadıgınız zamanlar wifi-bluetooth-mobil veri vs kapatın s3minilerde ustten çekince tablo iniyor odan kolayca açabilir-kapatabilirsiniz bunları. pil ömrünü uzatıcam diyede sakın güç tasarrufunu hep açık bırakmayın !!! pili zorlayan bir şey o bu yüzden sarjınız %20 felan olunca tasarrufu açın. bunların yararı oluyor 😀 umarım sizde kullanırsınız yazdıklarımdan faydalarınırsınız bu arada android için program önerin clean master gerçekten çok iyi arkaplandaki uygulamaları olsun hep kapatıyor virüs için indirilen programları tarıyor ve play store da ücretsız ayrıca battery doctor pil ömrünü uzatmakta en iyisi ☺ oda play store da ücretsiz 😀 -b

 76. SDN Okuru dedi ki:

  sony nin stamına modu var sülalem rahat 🙂

 77. SDN Okuru dedi ki:

  ne uğraşıyorsunuz anlamıyorum ki alın 5200 mAh lık bi powerbank, sülalem raad.

 78. SDN Okuru dedi ki:

  öncelikle task killer konusuna katılmıyorum. Çünkü linux da boş da yani kullanılmayan ram israf olarak kabul edilir. Yani kullanılan ne kadar ram var ise o kadar iyidir. Çünkü örneğin mesajlaşma uygulaması açık veya 3-4 tane daha uygulama açık olsun. Siz bu uygulamaları elbet tekrar açacaksınız tabi bu kullandığınız uygulama sıklığına göre değişir ancak elbet açılacak yani. Eee ne olmuş yani kapatırım açacağım zaman açarım demeyin bir uygulamayı baştan açmak aslında alt tarafta bekleyip fazla güç harcamayan durumdan yüksek pil gücü ister. Yani eğer sık kullandığınız uygulamalar var ise onları asla kapatmayın bırakın altta dursun çünkü sürekli kapatıp tekrar açtığınızda şarj o kadar çabuk biter ki program kötü diye silebilirsiniz. O yüzden çok nadir veya hiç kullanmadınız programları sonlandırmaya dikkat edin. Ayrıca sistem uygulamalarını sonlandır mamaya çalışın. Son olarak da asıl güç tüketimi yapan sürekli sekronizasyon istiyen sosyal hesapların sekronizasyonunu manuel yani elle ayarlanacak şekile getirmenizde fayda var. Çünkü her 10 dk bir internete bağlanıp ne var ne yok diye baktığını farzederseniz zaten altta ki küçük uygulamaların bu kadar önemli olmadığını anlarsınız.

 79. SDN Okuru dedi ki:

  nasıl iptal edebilirimmm ????

 80. SDN Okuru dedi ki:

  Ben bunu denedim şarj ım daha çabuk gitmeye başladı.

 81. SDN Okuru dedi ki:

  Lg g2 de bu var mı lutfen cevap verin

 82. SDN Okuru dedi ki:

  Ya en mantıklı yolu wifi kapalı mobil veri kapalı gps falan tüm özellikler kapalı ekran parlaklıgı 0 arkaplandaki tum uygulamaları kapatın sesi kapatin bak nasıl farkediyor

 83. SDN Okuru dedi ki:

  Eyw Kardeş

 84. SDN Okuru dedi ki:

  bende samsung galaxy w ***** pili cok şarj harcıyordu bende başka pil aldım şarjı 2 gün gidiyor söylediğiniz adımları denesem bir faydası olurmu ?

 85. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar benim telefonum samsung galaxy s plus ama şarjı 5 lvl oynadığımda oyun kapanıyor telefon yani kapanıyor ve telefonu açtığımda ise şarj cihazına takınız diyiyor lüttfen yardım!!!!!!

 86. SDN Okuru dedi ki:

  peki pil ömrü pilin eski meside kaylakana bilirmi

 87. SDN Okuru dedi ki:

  merhabalar arkadaslar ben iki gun once nexus 7 2012 tabletime şarj azalmıs olduugunu farkettim ve şarja koydum ve kullanmaya devam ettim yaptıgım seylerde sörf etmek oyun yada zorlayacak isler degil ve baktımki şarj azalıyor sonrada gostergeye baktıgımda gostergede şarj oluyor işareti var sizce sorun nedir

 88. SDN Okuru dedi ki:

  cepten gsm hattan pornoya girmıyor wifiden giriyor avea hattım tel samsung s3 mını

 89. SDN Okuru dedi ki:

  İşte buuuuuuu !!!

 90. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgilendirmeniz için çok teşekkü***** batarya konusunda yanlış bilgi ***** tam şarj edip kapadıktan sonra tekrar şarj edip sonra açıp kapatıp tekrar şarj ***** ya ne ***** bataryanın ömrünü azaltıyorsunuz ikincisi pilin patlama riskini çoğaltı***** konu pek bilgilendirici olmamış.

 91. SDN Okuru dedi ki:

  benim şarzım 1 günden az nasıl ömrü uzatılır nolur yardım edin

 92. SDN Okuru dedi ki:

  hiç bir işe yaramıyor arkadaşlar sakın uğraşmayın boşa zaman harcamış olursunuz. pili kullanım süresini mekanik olarak uzatmadıktan sonra bunlar gereksiz şeyler. şuanki piller ancak bu kadar gidebiliyo inşallah ileride uzun süre calişabilecek piller yaparlar.

 93. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni deneyecem ins ise yarar yoksa sarj yuzunden normal telefona donecem 🙂

 94. SDN Okuru dedi ki:

  ES Task Manager ve juicedefender aynı anda kullanılırmı kullanılırsa ne olur 😀 ???

 95. SDN Okuru dedi ki:

  Juice Defender ve es task manager aynı anda kullanılırmı acil cevap lütfen

 96. SDN Okuru dedi ki:

  Anlatım için teşekkür ederim. Yazılanları uyguladım fakat en son ” Telefonunuzu tekrar kapatın ve en az yarım saat tekrar şarja takın. ” maddesinde bir sorun yaşadım. Yarım saati geçtikten sonra HTC Desire X’te ki led ışık söndü yani ne kırmızı ne de yeşil yandı. Bir problem olur diye şarjdan çıkardım hemen. Şimdi ben bu işlemleri doğru bir biçimde uygulamışmı oluyorum yoksa tekrar mı yapmam gerekiyor. Pil’e zarar vermesindende korkuyorum açıkçası…

 97. SDN Okuru dedi ki:

  ***** olan arkadas cihaza hard format at googleden video izle ses açma+home+acma kapama dugmesine ayni anda basili tut cikan ektandan wipe.. factory reset var ona tikla ve telefon ilk aaldigin hale doner. saygilarimla

 98. SDN Okuru dedi ki:

  Lumiam için deniycemde kapalıyken şarja taktığında otomatik açılıyor benimki. Neyse emeğinize sağlık.

 99. SDN Okuru dedi ki:

  paramizla rezil oluyoruz bide neymis efendim android telefonum var ***** 3310 bile bunlardan iyi sarj ***** ben kendi telefonumu gunluk sarjda birakirim yani isin asli havada bulut bu telefonda sarjin cok olmasini ***** arada telefonum galaxy s4 kotu telefonda degil aslina bakilirsa ama android olmayan telefonlar s4den daha cok sarj tutuyor simdi bu adaletmi.

 100. SDN Okuru dedi ki:

  acaba bu batarya ya zarar veriyyormuu

 101. SDN Okuru dedi ki:

  Eyvallah Usta Adamsınız Deniyorum Şimdi İşallah Dolar Sony Xperia S Aldik Şarj Bitiyo İşallah Olur Sagolasin

 102. SDN Okuru dedi ki:

  Peki bundan sonra şarj olma süresinde bir değişiklik oluyormu.

 103. SDN Okuru dedi ki:

  çok teşekkürler çok faydalı oldu 🙂

 104. SDN Okuru dedi ki:

  Tolga kardeşim samsung s3 için batarya süresini nasıl daha uzatabiliriz. Bizlere fikir verirsen çok memmun oluruz.
  teşekkürler

 105. SDN Okuru dedi ki:

  ben dayandıramıyorum ne yapsamda sarjını

 106. SDN Okuru dedi ki:

  s3mını kullanıyorum ne onerılırsınız

 107. SDN Okuru dedi ki:

  hepsi cok ama cok sacma,hcbi ise yaradgi yok

 108. SDN Okuru dedi ki:

  HEp ayni muhabbet

 109. SDN Okuru dedi ki:

  arkadslar bende s 3 kullanmaya basladım ama gün bitmeden sarjım da bıtıo verileri kapadım oarlaklıgı da dusuk ama olmuyo batarya süresını uzatmk ıcın bı program yuklemem gerkırmı işime yararmı

 110. SDN Okuru dedi ki:

  son iki si hariç zaten akıllı olmayanlarda da geçerli yani eski alışkanlık

 111. SDN Okuru dedi ki:

  Cok isime yaradi tesekkurler

 112. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonumu rootlamaya korkuyorum

 113. SDN Okuru dedi ki:

  Sarj sorunu yuzunden yeni batarya aldim 2450 mah lik,15 gundurvproblemsiz kullaniyordum ama dun gece sarja koydum tam bitikti sarji sabah kalktim kapanmis telefon sarj ***** sarja taktim kirmizi isigi sabit 10 sn. Yandiktan sonra kirmizi yesil olarak yanmaya ***** disco havasi vermedi degil 🙂 ama 3 dk. Sonra o da ***** bataryayi taktim calisti ama o bataryada da sorun var neden kirmizi yesil yanip sonuyo ilk defa ***** durumla karsilasan varsa ve cozumu varsa sevinirim.

 114. SDN Okuru dedi ki:

  telefon kapanana kadar kullan sonra 100 de 100 olana kadar kapalı sarj et benim bazen 5 gün gittiği oluyor

 115. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi Şarjı bitmeden şarja takınca sıkıntı oluyormu ? Cevaplarsanız sevinirim.

 116. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadasim ben bunlarin hepsini yapiyorum hatta ekran isigi her gun en azda ama sabah dolduruyorum % 100 aksam geliyorum % 26 . Telefondandir dediler tamire verdim olmadi bataryadandir dediler degistirdim olmadi toplam 500 tl para verdim yazık yha

 117. SDN Okuru dedi ki:

  bende de not 2 Var kalan 16 saat filan yazıya ama hemen bitiyo neden?

 118. SDN Okuru dedi ki:

  Elaal olsun beya 🙂 Eyvalla

 119. SDN Okuru dedi ki:

  bilgisayarımı aldığımdan beri hep gereksiz veriyle doldurmuşum tam 10,9 gb lık yer açıldı çok teşekkürler

 120. SDN Okuru dedi ki:

  hiç bir işe yaramadı yarım gün şajı gidiyor telefonun şarjını 2-3 güne çıkarın ellerinizden öpücem

 121. bgfjhfjkgkljgk dedi ki:

  bende hiç bir işe yaramadı ne yaptıysam telefonun şarzı yarım gün gidiyor bnm telefonun şarzını 2-2.5 güne çıkarı ellerinizden öpücem

 122. SDN Okuru dedi ki:

  dedıklerınızın hepsını yaptım.ben bır tane daha yorum yapmıstım.telefın 2.5saatte sarj oluyo saka gıbı. anında da bıtıo sız -ce normal mı bu telefonun bozuk oldugunu dusunuorum

 123. SDN Okuru dedi ki:

  olmuyo işte

 124. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadas siz gunde 5 kere sarj ederken ben sarjdan cikarmiyom bugun yeni batarya aldm juice defenderde yuklu ve sarja taktim yeni bataryayi dolana kadar ellemedim gene gidio sarj baska bi cozumu yokmu bunun ?

 125. SDN Okuru dedi ki:

  nasıl yapacaz yardımcı olun

 126. SDN Okuru dedi ki:

  c6-01 nokia model telefonumu USB ye taktığımda şarj etmesin istiyorum. Ne yapmak gerekiyor acaba?

 127. SDN Okuru dedi ki:

  tamamen hikaye hiç bir işe yaramıyor ben başka formlarda da aynı şeyleri okumuştum ve denemiştim fakat hiç bir işe yaramadı 2 telefonda ve 2 ayrı bataryada denedik kesinlikle hikaye

 128. SDN Okuru dedi ki:

  telefonum general mobile ultimate slim telefonumun şifresini 15 kez yineledim ve benden 15 kez başarısız olduğu için goolge e-posta istiyor ama bende ondan yokkş ne yapacam telefonum açılmıyo

 129. SDN Okuru dedi ki:

  Pil kalibrasyonu HTC One X de işime epey yaradı. Yapmadan önce % 71 civarı oluyordu tam dolu hali bataryanın. Bunu uyguladıktan sonra % 90-95 lere çıktı.

 130. SDN Okuru dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler sunuyorsunuz insanlara emeğinize ve zekanıza sağlık teşekkür ederi kendi adıma

 131. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar Bnde lg optimus l5 ***** yatarken şarj yüzde 90 sabah kalkınca 15 lere düşüyor wifi bluetooth Kapali yardım ederseniz sevinirim

 132. SDN Okuru dedi ki:

  mobile care adında bir uygulama var çok iş görüyor easy battery gibi telefonda ne var ne yok kapadan hallediyor

 133. SDN Okuru dedi ki:

  DİKKAT DİKKAT
  Samsung Galaxy Note telefonumun şarj ömrü en fazla 1 gündü. Sadece “6- Şarj Ederken Telefonun Bataryasını Tam Doldurmak ” bölümünü uyguladım ve MÜKEMMEL sonuç verdi. Şu an 45 saat geçti ve yaklaşık 30 dk konuşma yaptım, şarj seviyem q’de. Çok bilgilendirici biz yazı olmuş, teşekkürler Tolga kardeşim.

 134. SDN Okuru dedi ki:

  Şu kalibre olayı hakikaten işe yarayacak gibi şu an o işlemi yapmaya çalışıyorum telefonun ekranında yüzde yüz yazmasına rağmen şarja takınca 95lerde olduğu ortaya çıkıyor harika düşünmüşsünüz akıllı telefonu olan aklını kullanır sdn’yi takip eder teşekkürler bu arada telefonum s3 bizim modelde de varmış bu durum tüm kullanıcılara duyurulur

 135. SDN Okuru dedi ki:

  galaxy y kullaniyorum root ettim link2sd kurdum gereksiz calisan tum arka planlari iptal ettim ram artti ve sarjim 3gun dayaniyor full senkranizazyon acik internet full acik halde rahat rahat kullanoyorum

 136. SDN Okuru dedi ki:

  Sakın denemeyin kalibrasyon olayını denemekten zarar gelmez demis arkadaş ama ben fazlasıyla zararını gördüm. Telefonun şarjı artık çok kısa sürede bitiyor. Bu kalibrasyon olayını denedim S3 icin ve fazlasıyla pişman oldum. Sakın denemeyin

 137. SDN Okuru dedi ki:

  yahu frekans düşürme öyle değiş herkes saçma salak yazılar yazıyor frekans düşürme teli kullanmama değildir telefon uykuda bile tam frekans kullandıgı için şarjı bitiyor ayrıca 800 mhz lık işlemciyi 600 e düşürünce hızı farketmiyor ama şarjı çok artıyor inanın inanmayın !

 138. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ
  26.01.2012 21:45
  Işinize gelen yorumlari yayinlayin …………

  ÇOK DOĞRU SÖYLEMİŞSİN ARKADAŞ…
  ayıp ya..insan içinden geleni yazar..sen orada SORGULAMA HAKİMİ gibi otur..bunu yayınlayayım..bunu yayınlamıyayım..diyorsun EDÖTÜR
  ne yani işmi bu..bu millet greve gider,boykut ***** girmez..o zaman KAPIYI KAPATIRSINIZ..
  MİLLETE SAYGILI OLUN..zaten yavaş yavaş milleti kaçırıyorusunuz.
  ***** mu? ayıp ya..

 139. SDN Okuru dedi ki:

  .bizler pil için dua ediyoruz..4 gün gidiyor ..şükür ……

 140. SDN Okuru dedi ki:

  aynen bilmeyen kişiler telefona cyanogenmod yüklemesin cyanogenmod 7.2 var telefonumda ve bunlar için clockworkmod gerekiyo,okadar zor yükledimki anlatamam yaniama cyanogenmod da çok güzel bir rom
  TELEFONUM TURKCELL T20 DİR AMA CYANOGENMOD 7.2 LİDİR

 141. SDN Okuru dedi ki:

  S3 kullanıcısıyım. En önemli isteğim. gece telefonu kullanmıyorum. Bu yüzden pil harcamasınıda istemiyorum. Belli bir saat de otomatik kapanarak belli bir saatte telefonu açan program gerekli. Eğer bu program yapılamayacak sa, yine belli saat aralıklarında telefonun bütün elektrik harcayan fonksiyonlarını kapatan bir program var ise tavsiye edermisiniz.

 142. SDN Okuru dedi ki:

  güzel birşeye benziyor, bende lg e612ye root yapmak istiyorum ama nasıl olacak bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim.

 143. SDN Okuru dedi ki:

  teşekkür ederimm ya

 144. SDN Okuru dedi ki:

  Motorola atrix hic sorunsuz aciyorsun gorev yoneticisini otomatik sonlandir listesine ekliyorsun kapanmasini istedigin programlari ekran kilidin kapandimi hepsi kapaniyor parmak iziyle ekran acildiginda 1+1 ghz dual canavar ve 1gb ram aninda hazir 2 gunde emrinde hemde sadece 700 tl

 145. SDN Okuru dedi ki:

  samsung bilgisayarlarda(laptop) bir yazılım sayesinde pilin

 146. SDN Okuru dedi ki:

  5- Akıllı Telefonunuzun İşlemcisini Verimli Yönetin :

  galaxy de işlemci ayarlarını nereden yapıyoruz. internette aradıgımda overlock bilgileri cıkıyor hep…

 147. SDN Okuru dedi ki:

  Android 4.1.2 sürümüne sahip bir Nexus’um var fakat batarayası (hatta yedek bataryası da) 3g ya da oyun kullanımı halinde dakikada %1 düşüyor. bu hesapla zaten telefon 2 saati bile görmüyor. neden olabilir ?

 148. SDN Okuru dedi ki:

  teşekkürler

 149. SDN Okuru dedi ki:

  “Telefonlar bataryayı tamamen şarj etmiyor. Belli bir tolerans payı bırakıyor. ” boylece pil omru artiyor.

 150. SDN Okuru dedi ki:

  valla ben note 2 kullanıyorum zaten şarj derdim yok ama genede işe yarıyo

 151. SDN Okuru dedi ki:

  Eline sağlık uğraşmış, üşenmemiş yazmışsın. Allah razı olsun. Fakat ben telefonun bazı özelliklerinden temalar,ekran ışığı gibi taviz vermek yerine daha güçlü bir batarya takmayı veya bataryalı kılıf takmayı uygun buldum. Yanlış anlaşılmasın rehber çok güzel ve açıklayıcı hazırlanmış fakat o kadar para verip işlerimizi yapabileceğimiz bu makinelerde renkten,hızdan ve görünümünde taviz vermek cihaza verdiğim parayı gereksiz kılıyor diye düşünüyorum.

 152. TEGİN dedi ki:

  Binlerce lira para ver çektiğin eziyete bak.

 153. SDN Okuru dedi ki:

  Çok teşekkürler.. Şu anda WM 6.1 işlletim sistemli telefonum var. Ama uyarılarınızı not aldım. Androit li telefon edinirsem verdiğiniz bilgileri mutlaka uygulayacağım. Saygılarımla

 154. SDN Okuru dedi ki:

  atrix var ise sorun yok

 155. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone’un adı geçmiyor çünkü bu anlatılanlar bile android’te root edilerek yapı***** telefonlar zaten özelleştirilemedikleri için stabil ve sorunsuz , aynı zamanda arka plandaki uygulamaları kapatınca gayet iyi bir şarj süresine ***** asıl şarj problemi olan akıllı cihazlar adroid sistem ***** nexus hariç hiçbiri saf android değ***** xperia s kullanıyorum ve memnunum timescape arayüzü telefonu ***** çok ta kullanışlı.Arayüz isteyenler Go arayüzlerini tercih edebilirler.

 156. SDN Okuru dedi ki:

  çok teşekkürler

 157. SDN Okuru dedi ki:

  ios kullananlar bu yazıdan alınmanın hiç bi manası yok her iki telefonuda anlatmanın manası yok android işletim sistemi iostan esinlenmiş serbestlik vadiyle insanların ilgisini çekmiş bir yazılım değilmi zaten ? yazar kendi kullandığı telefon üzerinden anlatım yapmış doğruda yapmış telefonunuzdaki özellikleri ihtiyacınız olduğunda aktif ettiğiniz takdirde tüm işletim sistemleri aynı mantıkta çalışır ihtiyacınız yokken sırf telefonum akıllı değilmi arkadaşım hepsini açarım ama şarzım uzun gitmiyor demek mantıksız

 158. SDN Okuru dedi ki:

  yazıda iphonenin adı bile geçmiyor akıllı değil galiba bizim alet

 159. SDN Okuru dedi ki:

  Tüm bunların sonunda elinizde bir adet “akılsız telefon” kalmış oluyor.

 160. SDN Okuru dedi ki:

  Isırılmış elmalar bayağı alınmışlar vah vah:))

 161. SDN Okuru dedi ki:

  En iyi faydayi radio versiyonunu yukseltmek yapiyor

 162. SDN Okuru dedi ki:

  bence sağlam bi anlatım olmuş. teşekkürler 😉

 163. SDN Okuru dedi ki:

  Note 2 sarj birbucuk gun cok yogun kullanimda hersey sonuna kadar acik..tesekkurler note2…

 164. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlarin hepsi cok zahmetli kablosuz baglantilarin gerektikce acilmasi arkaplan islemlerinin ramin bos olmasi cok widget calistirmamak yeterli

 165. Oby_ dedi ki:

  Cyanogen kullanıyorum ve şarjım 2 gün tamamen yetiyor ve aktif olarak ta kullanıyorum telefonu.S plus telefon zaten şarj süresiyle meç***** 2 katı keyf alıyorum *****

 166. SDN Okuru dedi ki:

  batarya kalibre etmek için cihazın rootlu olması gerektiği söyleniyor orada bilgi yanlışı var sanırım ??

 167. SDN Okuru dedi ki:

  Konu başlığını Android olarak değiştirin!

 168. SDN Okuru dedi ki:

  nasıl yapacaz ya

 169. SDN Okuru dedi ki:

  Teşekkür ederim. Bildiklerime yenilerini ekledim

 170. SDN Okuru dedi ki:

  Ozellikle pil gucu cok iyi olsa bile android’li telefonlarda gereksiz bir cok sey arka planda calisarak pil tuketimini daha cabuk bitiriyor tabi bu durum pil gucu yetersiz telefonlar icin cok daha fazla etkiliyor

 171. SDN Okuru dedi ki:

  Dediklerini yaptik akilsiz telefon oldu….

 172. SDN Okuru dedi ki:

  task killerlar hicbir ise yaramiyor

 173. De1uxee dedi ki:

  oo sizin gene iyi biz günde 5 defa dolduruyoruz bunları yapmamıza rağmen

 174. SDN Okuru dedi ki:

  CyanogenMod 7.1 mi kaldı

 175. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar zaten bilindik seyler

 176. SDN Okuru dedi ki:

  S3 de 3 gün rahat gidiyor

 177. SDN Okuru dedi ki:

  Yaralı ama daha fazla seçenek eklenebilir özellikle root lu kullanıcılar için kernel seçenekleri gibi

 178. musamfugurlu dedi ki:

  ARKADAŞLAR BEN BİR APPLE KULLANICISI OLARAK BATTERY DOCTOR U İNDİRDİM (İNSTALLOUSTAN(JB Lİ TEL) )AKŞAM ONU AÇIK BIRAKIP YATIYORUM SABAH ALDIĞIMDA YÜKLEMEDEN ÖNCEKİ GÜNLERE NAZARAN DAHA UZUN GİDİYOR. FULL OYUN OYNAYIP NETTE TAKILIYOM ZOR BİTİYOR BATARYA KULLANMAK İSTEYEN KURSUN BEN KULAALDIM FAYDASINI GÖRDÜM TAVSİYE EDERİM İSMİ; BATTERYDOCTOR İKONUNDA YEŞİL Bİ PİL İÇİNDE SARI ŞİMŞEK İŞARETİ VAR.

 179. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaslar guclu bir batarya ve tas gibi ozelliklere sahip bir telefon diyenlere note 2 ***** o kadar memnunumki ***** bu gune kadar yogun sekilde kullanmasamda en az 4,5 gunde bitti…

 180. SDN Okuru dedi ki:

  şu harici şarj aletinden al bitane iphone larda var flash bellek kadar birşey 2 kere daha sarj etmeye yetio telefonu

 181. uma350 dedi ki:

  Bir eski model ve bir akıllı telefon kullanın, sorununuz kalmasın.

 182. SDN Okuru dedi ki:

  Çok teşekkürler umarım işe yarar bunlar ama bu dediklerinizin çoğunu yaptığım halde benim tel 10 saatte az kullanma ile bitiriyor şarjını 🙁

 183. ismet35 dedi ki:

  Nokia Lumia 920’m var. Parlaklık en düşük ayarda, 3G,Wi-Fi,veri dolaşımı,gps vs hepsi kapalı. açık uygulama zaten bırakmıyorum arkada. orta kullanımda 1.5 – 2 gün arası gidiyor. ancak şöyle bi adam akıllı 2 3 saat kurcalayayım, yani sürekli wifi internet gezintisi, oyun falan derken, şarj bi anda tamdan yarıma düşüyor. ilginç. bu normal midir ?

 184. SDN Okuru dedi ki:

  Konuda değinilmemiş fakat 3g/gsm şebeke şeçimini de ihtiyaca göre yaparsanız çok fark eder… 3g ile internet hızlıdır, görüntülü görüşme yaparsınız ama gsm e göre çok fazla şarj tüketir!

 185. SDN Okuru dedi ki:

  xperia neo V kullanıyorum ekran aydınlatması full hiç kullanmassam 1 hafta gidiyor kullanırsam 4 gün.mesela en son pazar akşamı şarza ***** perşembe saat 16:40 pil seviyesi yüzde 40 ***** kullanmıyorum ama.

 186. SDN Okuru dedi ki:

  Çok teşekkürler hazırlayana T10 telefonum var ve şarjı 1 gün bile zor yetiyordu. Yazdıklarınız çoğunu zaten uyguluyordum fakat fayda etmiyordu. RAM kullanımı ve 3g nin bu kadar şarj yediğini farketmemiştim. Sayenizde şarjım daha uzun süre gidiyor. Eskiden yatmadan önce şarja takardım. Şimdi Yüzde 30 civarı şarjım kalıyor. Takmadığım zaman sabaha kadar o da bitiyor. Sonuc olarak şarjım uzun gitse de günlük şarja devam. 🙂

 187. SDN Okuru dedi ki:

  Peki bir şey soracağım telefonumuzu şarji bitip kapanana kadar bekleyeli mi yoksa şarja takın uyarısı geldiğinde §arja takalim mi ?

 188. SDN Okuru dedi ki:

  Çok teşekkür ederim 8 saat dayamam şarjım şimdi 2 gün gidiyor çok işime yaradı samsung galaxy kullanıcısı olarak çok makbule geçti 🙂

 189. SDN Okuru dedi ki:

  düşünüp yazanların eline salık bende çok işe yaradı en çokta bataryayı 0 doldurma olayı *****

 190. SDN Okuru dedi ki:

  YA Bİ DE BU AP AÇMA- KAPATMA OLAYI NEDİR , NE KADAR İŞE YARAR ( WAVE 1 İÇİN SORUYORUM )

 191. SDN Okuru dedi ki:

  teşekkürler. galaxy note aldım bataryası büyük diye ama 1 gün anca gidiyor.. inşallah fayda saglar..

 192. pcwolf dedi ki:

  Neyse başka forum sağolsun sorunumla ilgilendi de hallettik..

 193. pcwolf dedi ki:

  Benim telefon sensation xe ama o programı açtığımda neler yapmam gerektiğine dair bilgim fazla yok. Mesela cihaz seçiminde adı yok ne seçmek gerekiyor, orda set on boot var cihazı yeniden başlattığında ayarları yeniden başlattıktan sonra da mı etkin hale getiriyor. Maksimum hız 600mhzi geçmiyor vs vs vs.

 194. SDN Okuru dedi ki:

  İyi,güzel bir araştırma yapmışsınız,emeğe saygı diyorum ama şu eleştiriyi de yapma gereği duyuyorum. Sadece android kullanıcılarına yönelik olmuş. İos kullananlar ne yapsın??? Konunun başlığına ‘ANDROİD KULLANICILARI İÇİN ŞARJ SÜRESİNİ UZATMA TEKNİKLERİ’
  diye yazsaydınız daha doğru olurdu bence…

 195. SDN Okuru dedi ki:

  Blackberry ler akıllı telefon değil galiba. Bu pil kullanımı konusunda keşke genel bi anlatım yapsaydınız. Neden sadece androidi baz aldınız anlam veremedim

 196. SDN Okuru dedi ki:

  su kalibre olayi ipod touch da da ise yararmi yoksa ipod touchda zaten tolerans payi yokmu?

 197. SDN Okuru dedi ki:

  kernel değişimi nasıl yapılıyor onuda yazarmısınız setcpu kullanımı için

 198. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaslar bence telefonu tam gaz kullanin hic bir ozelligini renggini parlakligini programlari kismayin kapatmayin. telefonunuzun milyonlar doktugunuz ozelliklerinden mahrum kalmayin. yedek pil tasiyin veya alternatif sarz cihazi uretin kendiniz. mesela ben ikitane sarzli pil (2450mah) aldim arka arkaya bagladim telefonumu sarz ediyom. zaten tlefon benim uyku saatime kadar dayansa bana yetiyor. uyunadan once sarza takiyom

 199. SDN Okuru dedi ki:

  @ 27.01.2012 10:13

  Tolga Küçükyılmaz : Eksik anlatım yok. Kernel’iniz overclock izni vermiyordur. Kernel değişimi ya da OS değişimi yapabilirsiniz. Ayrıca her telefon 1.2 GHz olacak diye bir kaide yok. Ben sadece kendimden örnek verdim. Öyle de yazdım. Kolay gelsin.

 200. SDN Okuru dedi ki:

  evet burda nokıa için hiç önere yok. Bende nokıa için bir öneri veriyorum her madel için olmuyor yalnız *4720# yazın batarya için deki boşlukları kaldırıyormuş bir deneyin… Ben de C6-01 var tamam 1 gün gidiyor batarya 1050 mAh bunu yükseltiyim diyorum. yani arkadaşlar 1400 mAh li bir batarya alsam nasıl olur.

 201. SDN Okuru dedi ki:

  yazının başlığını Android cihaz kullananlar diye değiştirirseniz iyi olur! iPhone’u alakadar eden bir öneri yok burada şarj hususu hariç

 202. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar 4. sayfada görünen power control widget’ini nerden bulabiliriz. Markette power control diye arattım ama farklı versiyonları çıkıyor.

 203. SDN Okuru dedi ki:

  bunların hepsini yaparsak akıllı telefona ne gerek var :))

 204. ulash dedi ki:

  Juice Defender diye bir program var android için. Onu kurun balanced modda bile çok faydalı oluyor. Ultimate’i bulabilirseniz daha da iyi. Benim SGS2’de normalde batarya 1 günü bulmazken bu program sayesinde 2 günü geçtim.

 205. SDN Okuru dedi ki:

  setcpu yu yükledim ama işlemci max 1000 yazmaya devam ediyor 1200 yapmak için bir şeyler daha mı yapmak gerek cihaz root lu ve root lu olanlar için olanı yüklü setcpu nun ama olmuyor eksik anlatımmmı var ?

 206. SDN Okuru dedi ki:

  Işinize gelen yorumlari yayinlayin

 207. SDN Okuru dedi ki:

  Ya sen bigane nokia 1100 falan al abi mhz düşürünce artık bu yorumu yazmak zorundayım o zaman 500 mhz al 1 ghz niye alıyorsun makineyi aradaki parayı da yedek pillere hatta en az 1 ay gider sarjin

 208. SDN Okuru dedi ki:

  alın n8 yükleyin belleyi 3 gün kullanın işte:) akıllıysa akıllı 12 mp ise 12 mp… 🙂

 209. SDN Okuru dedi ki:

  Ben herşeyi denedim çaresi yok boşuna uğraşmayın kabullenin 🙂

 210. SDN Okuru dedi ki:

  26.01.2012 19:33
  Tolga Cem Küçükyılmaz : Elimden hatrı sayırlır Android telefon geçti. Çoğuna da Cyanogenmod kurdum ve şarj oldukça arttı. Tabi dediğim gibi arayüzü yorucu olan modellerde daha etkili oluyor bu yöntem.

 211. SDN Okuru dedi ki:

  Bunları yaptığımızda zaten elimizde bir akılsız telefon almış oluruz o halde neden bukadar çok para verelimki alın eski renksiz ekran bir hafta şarj etmeden kullanın

 212. SDN Okuru dedi ki:

  android ağırlıklı olmuş sanki 🙂 apple hakkında da yazsaydınız keşke 🙂

 213. SDN Okuru dedi ki:

  cyanogenmod het telde şarj süresini uzatmıyor gardaşşşş şaşıracaksınız deme şimdi

 214. fatihcamli dedi ki:

  Eziyet çekiyorsunuz )

 215. SDN Okuru dedi ki:

  Juice defender ultimate kullan . Kullandikca hayir duasi edersin

 216. Mert Ahmet dedi ki:

  Bunun gibi birçok yazı var internette, çoğunu okumuşumdur; farklı bir içerik göremedim ama bilmeyene faydalı olabilecek bir yazı.
  Ayrıca son zamanlarda bu tür uzun yazıları sen yazıyorsun Tolga abi SDN de çaylakara (aman yanlış anlaşılmasın ) mı yaptırıyorlar ?

 217. SDN Okuru dedi ki:

  teşekkürler

 218. SDN Okuru dedi ki:

  açıklamalar güzel olmuş elineze sağlık
  sizden bir ricam olacak şu root etme olayınıda bir anlatsanız nasıl olurdu.

 219. SDN Okuru dedi ki:

  Öneriler için teşekkürler, inşallah faydalı olur 🙂

 220. SDN Okuru dedi ki:

  cyanogen 7 mod kullanniyorum sarz 3 gun gidiyor desire s sense gectigimde 1.5 gun gidiyor yari yariya farkediyor yani

 221. SDN Okuru dedi ki:

  Ellerinize saglık güzel olmuş ama bunları bende yapıyorum başka yolu yokmu
  Ah apple su batarya değişse nolcakti iki bataryayla dolaşdım
  x2. 🙂

Yorum yazın

Geri bildirim