Okunma

Akıllı Yemek Çubuğu Geliştirildi


07 Eylül 2014 Pazar 15:00
Akıllı Yemek Çubuğu Geliştirildi

Bazı Asya ülkelerinde kullanılan yemeği tabaktan ya da kaseden almak için çatal ve kaşık yerine yemek çubukları kullanılır. Odundan, altından, gümüşten, fildişinden, bambudan ya da plastikten yapılırlar. İlk kez Çin’de yapıldığı düşünülen bu yemek çubukları ‘Çin Yemekleri’nin olmazsa olmazıdır.

Çin’in en önemli teknoloji şirketlerinden Baidu, gelenekseli teknolojiye dönüştürme yönünde bir atılımla akıllı yemek çubukları geliştirildiğini açıklayarak ilk tanıtımını da gerçekleştirdi. 

Akıllı yemek çubukları iki adet çubuktan ibaret. Ancak bu çubuklar oldukça yenilikçi teknolojileri beraberinde getiriyorlar. Bataryadan güç alan yemek çubukları, yemekte kullanılan yağın sağlıklı olup olmadığını bildiriyorlar. Eğer sağlıksızsa kırmızı uyarı ışığı yanıyor. Sağlıklıysa mavi ışık yanıyor. Işık harici kapsamlı detaylar isemobil uygulama aracılığı ile akıllı cihazlara geliyor. 

14-09/07/baidu-kuaisou-chopsticks-01.jpg

Çubukların Çin’de gerçek bir problem olan ‘yağ kullanımındaki anormallikler’ konusuna nasıl bir çözüm getireceği şimdilik bilinmiyor ama maharetler sadece bununla sınırlı değil. Akıllı yemek çubukları yemeğin tuzunu hatta ekşiliğini de bildiriyor.

Geliştirme aşaması süren bu ilginç teknolojinin de Çin’de yoğun ilgi görmesi bekleniyor. Ürünün ne zaman piyasaya sürüleceği ve fiyatı hakkında ise henüz bir açıklama yapılmış değil. 

Baidu, geçtiğimiz günlerde de Google Glass benzeri bir akıllı gözlük geliştirdiğini açıklamıştı. Şirketin teknoloji atılımları ilgiyle izleniyor. 

:: Baidu’nun geliştirdiği ürünler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Akıllı Yemek Çubuğu Geliştirildi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yazı da geçmemiş ve de yanlış anlaşılmış. Çubuklar neyin nesi demişsiniz. Çin de çöpten toplanan atık yağlardan yapılan yemek çok sık yapıldığı için böyle bir ürün yapmışlar. Yemeğin kaliteli olup olmadığını ölçüyor asıl amacı bu ürünün.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Aynen kardeş En iyi çubuk “Barış Çubuğu”

 3. SDN Okuru dedi ki:

  herşey akıllandı bir biz akıllanmadık 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Çin yemekleri için bu taze fasulye için degıl mstfanar

 5. KatyPerry dedi ki:

  Aðzýmýz varken bu çubukta neyin nesi ?? En iyi çubuk barýþ çubuðudur !

 6. mstfanar dedi ki:

  Yemeðin tuzluluðuna, tatlýlýðýna bu çubukla bakýcaksam aðzým ne iþe yarýyor o zaman?
  Saðlýklý mý saðlýksýz mý konusunda bilgilendirmesi iyi o)labilir ama onu da kontrol etmek isteyen, kontrol ettikten sonra normal yemek çubuðu, çatal ve ya kaþýkla yemek yiyebilir.

" Akıllı Yemek Çubuğu Geliştirildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Yemek Çubuğu Geliştirildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Yemek Çubuğu Geliştirildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "