Okunma

Elektronik cihazlarınızı bozulmaktan kurtarın!


19 Kasım 2018 Pazartesi 18:00
Elektronik cihazlarınızı bozulmaktan kurtarın!

Bilgisayarınızı ve elektronik cihazlarınızı zararlı gerilim ve elektriksel gürültüden korumak oldukça önemlidir. O yüzden sizler için hazırladığımız bu akım korumalı priz satın alma rehberimiz ile “Hangi Akım Korumalı Priz?” diye soruyoruz.

Cihazlarını korumak isteyenler hangi Akım Korumalı Priz modelini seçmeli?

Gerilim dalgalanması veya güç dalgalanması, telefon hatları gibi veri veya enerji ileten elektrik kabloları veya diğer kablolardan geçen yoğun ve kısa süreli gerilim artışıdır. Elektronik cihazları bozan nedenler arasında başlıca aşağıdaki etkenler geliyor:

– Yıldırım düşmesi
– Güç kesintileri ve kopan elektrik hatları
– Daire veya bina elektrik sigortalarının atması
– Yüksek güç çeken elektrikli aletlerde açma/kapatma anında
– Enerji şirketi veya elektrik şebekesinde kazalar ve arızalar

Peki, bu durumlar hangi olaylarla meydana gelebiliyor?

– 2017 yılındaki dolu felaketinde İstanbul’a sadece bir günde 2.563 yıldırım düştü. İklim değişikliği ile her yıl düşen toplam yıldırım sayısı artış gösteriyor.
– Her yıldırım buluttan 7-14 kilometre uzaklığa etki edebiliyor.
– Dünyada her gün 1800 gök gürültülü fırtına meydana geliyor.
– Çoğu elektronik cihazın garantisi elektrik şebekesi kaynaklı arızaları kapsamıyor.

Gerilim Koruma Cihazı (Akım Korumalı Priz) Nedir?

Gerilim koruma cihazı, herhangi bir cihazı zararlı ani elektrik gerilimlerinden ve elektrik çıkışından aktarılan şebeke parazitlerinden korumak amacıyla tasarlanmışlardır. Kaliteli bazı markalar üst seviye gerilim koruma özelliklerine ek olarak USB şarj noktalarında veya telefon/modem hatları ve internet bağlantıları için koruma özelliklerine sahip modelleri piyasaya sunmuş durumdalar.

Gerilim koruma cihazını çoklu prizlerle karıştırmamaya dikkat etmek gerekiyor. Çok benzer görünüyor olsalar da çoklu prizler, sadece uzatma kablosu ve ek çıkışlar sağlar, gerilime karşı kesinlikle koruma sağlamaz. Ayrıca düşük Jul değerine sahip akım korumalı prizler de yeterli koruma sağlayamaz, Jul değerleri ile ilgili detayları rehberimizin ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Hangi ekipmanlar gerilim korumasına ihtiyaç duyar?

Elektrik kalitesindeki düzensizlikler karşısında en savunmasız ekipmanlar belleğe ve hassas elektronik devrelere sahip ekipmanlardır. Gerilim koruma cihazı aşağıdaki cihazlar için kritik önemdedir:

• Bilgisayarlar, monitörler ve modem gibi cihazlar.
• 4K TV’ler, amfi, ses sistemleri ve diğer ev sineması bileşenleri
Oyun konsolları
• Beyaz eşya, küçük ev aletleri ve ofis ekipmanları, yazıcılar

Jul (Joule) nedir?

Gerilim koruma cihazının jul değeri, ne kadar enerjiyi absorbe edebileceğini gösterir. Değer ne kadar yüksek olursa, sağlanan koruma da o kadar yüksek oluyor. Korunacak ekipmanın türü ve değeri, gerekli koruma miktarının belirlenmesinde önemli faktörler arasında yer alıyor. Cihazlarınızın değeri ne kadar yüksekse, gerilim koruyucunuzun koruma seviyesi de o kadar yüksek olmalı.

Gerilim koruma cihazınızı seçerken, yanıtlanması gereken 3 temel soru var;

Hangi seviyede koruma ihtiyacınızı karşılar?

Daha önce de belirttiğimiz gibi bir gerilim koruma cihazının (akım korumalı priz) jul değeri, akım korumalı prizin ömrü sona ermeden önce ne kadar enerji absorbe edebileceğini gösterir. Yüksek değer, yüksek koruma demektir. Genel anlamda düşünüldüğünde, tercih edilen akım korumalı prizin en az 750-800 Jul’un üzerinde bir koruma değerine sahip olması korumayı daha güvenilir ve uzun vadeli kılıyor.

Piyasadaki düşük Jul değerine sahip akım korumalı prizler ne yazık ki gereken korumayı ve uzun süreli kullanım ömrünü sağlayamıyor. Bu noktada, APC Schneider Electric Akım Korumalı Priz ürünleri arasında yer alan 1’li, 5’li, 6’lı ve 8’li çıkış seçenekleri sunan akım korumalı prizler, sahip oldukları yüksek Jul koruma değerleri ile ekipmanlarınız için uzun süreli bir koruma ömrü sağlıyor. Akım korumalı priz satın almadan önce sahip olduğu Jul değerini mutlaka kontrol etmeli ve sorun yaşamamak için yüksek koruma sağlayan ürünleri tercih etmelisiniz.

Akım korumalı prizinizde kaç çıkışa ihtiyacınız var?

Gerilim koruma cihazınıza kaç parça ekipman takacağınızı belirleyin ve en az ihtiyacınız olan sayıda çıkışı bulunan bir cihaz satın alın. Geniş adaptörleriniz varsa akım korumalı priz çıkışlarının daha geniş olması gerektiğini unutmayın. Çoğu prizde büyük adaptörler birden fazla çıkış kapatarak, prizin tüm çıkışlarının kullanılabilmesini engelleyebiliyor.

Ayrıca, bazı üst kalite akım korumalı priz modellerinde USB şarj çıkışları da bulunuyor. Bu sayede cep telefonu, tablet, kamera, powerbank gibi cihazları adaptör kullanmaksızın hızlı ve pratik bir şekilde şarj edebilirsiniz böylece akım korumalı prizinize çok daha fazla cihaz takabilirsiniz. Daha önce yapmış olduğumuz USB çıkışlı akım korumalı priz incelemesine buradan erişebilirsiniz.

Gerilim koruma cihazınıza ne tür bir ekipman takacaksınız?

Evde kullanılan elektronik cihazlar, bilgisayarlar, ofis ekipmanları ve elektrikli ev aletleri farklı koruma gereksinimlerine sahiptir. TV gibi görüntü cihazlarında ve ses sistemlerinde elektriksel gürültü değerinin 30dB üzerine çıkması bu cihazlarda kullanım sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, bu tür cihazlarda elektriksel gürültüyü 30dB’nin altına indirgeyen gerilim koruyucularının tercih edilmesi önemlidir. Örneğin, APC Schneider Electric akım korumları priz ürünlerinin tamamı elektriksel gürültü ve parazitleri de azaltan devrelere sahip.

Gerilim koruma cihazı nasıl çalışır?

Gerilim kabul edilen seviyenin üzerine çıktığında, gerilim koruma cihazı aşırı gerilimi bastırarak zarar vermesini önlüyor. Özellikle metal oksit varistör (MOV) olarak adlandırılan dahili bileşenler, aşırı gerilimi absorbe eder ve topraklama kablosuna yönlendirerek bağlı ekipmana ulaşmasını önlüyor.

Etkili bir şekilde çalışması için gerilim koruma cihazının kablo bağlantılarının düzgün bir şekilde yapılmış ve topraklı bir AC çıkışına bağlanmış olması gerekmekte. Topraklamadaki olası bir hatayı anında tespit etmek, cihazlarınızın korumasının sağlıklı bir şekilde devam etmesi açısından çok önemli. Kaliteli gerilim koruma cihazlarında bulunan “Ground OK” LED’i, bağlı olduğu şebekenin toprak hattını sürekli kontrol ederek kullanıcıyı olası bir sorun sırasında hemen uyarıyor. Bu elektronik cihazlarınızı tam olarak koruyabildiğinizi göstermesi açısından çok önemli bir özellik.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Elektronik cihazlarınızı bozulmaktan kurtarın!”

 1. Anonim dedi ki:

  TÜRKAN HAZAL – DAY WELLE NABE ( YENİ ÇIKTI !! )

 2. Anonim dedi ki:

  Kader Arkadaşı – Türk Filmi

 3. hasanerdem dedi ki:

  Uzun süredir kullanıyorum, fiyat performans oranı çok iyi bir ürün çok memnun kaldım. Elektrik şebekeniz benimki gibi sıkıntılıysa düşünmeden mutlaka alın

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şu dandik markasız acma kapama tuşu kırmızı ışıklı olanlarda n almayın kendisi yangın çıkarıyor

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Evinizde yada ofisinizde yani dağıtım ağzınızda usulüne uygun bir topraklama hattınız yok ise hiçbirşey işe yaramaz. Önceliğiniz usulüne uygun dağıtım hattı. Sonrasında yok bu işe yaramaz yok şu işe yaramaz gibi söylentiler tamamen yanlıştır. Sadece akım koruma prizi ile %100 koruma imkansızdır ancak işe yaramaz demek doğru değildir. Bu ülkede topraklama hattı yapılıp bunu nötr e bağlayan elektirik çiler, sürekli atıyor diye büyük değer li sigorta takan insanlar vardır. Ve sigortalar sizi yada cihazlarınızı korumaz sigortalar hattı korur. 16 amper lik bir sigorta üzerinden yüksek akım geçmediği sürece atmaz yani yangın çıkartan bir cihaz hala 10 amper çekiyor ise akım almaya devam eder. Hattı korumak, cihazları korumak ve insanı korumak yangını engellemek her biri başka bir koruma gerektirir. Bunların hiç biri alınamayacak kadar pahalı değildir ancak bilgili tecrübeli ve kendini geliştiren ustalar maalesef çok azdır.

 6. Anonim dedi ki:

  Çok yardımcı oldu, az kalsın dandik bir akım korumalı priz alıyordum. Joule değeri harbiden önemliymiş. Böyle rehber ve paylaşımlar yapın abi işte!

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tam lazım olan bilgi tşkrlr shiftdelete 🙏🙏

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dağıtım panosunda topraklama tesisatı mutlaka olmalı ve olmaz ise olmaz kaçak akım rolesi bulunması şart. Hem saat yanında hemde eve giren sigorta panosunda olmak üzere 2 adet. Ayrıca akım korumayı (parafudr) hem saat yanına hemde dairedeki sigorta panosuna takarak bütün prizleri akım KORUMALI yapabilirsiniz. Detaylı anlatmak gerekir ama basitçe bunlar söylenebilir.

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dağıtım panosunda nasıl bir koruma gerekiyor yardımcı olabilir misiniz Ne gibi bir sigorta mı lazım

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Dağıtım panosunda olmaz ise olmaz olan ayrı bir topraklama hattı ve kaçak akım rolesi dir. Yeni yapılarda mecburi olarak bulunur, sizde yok ise mutlaka öncelikle bunu yapınız.

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dağıtım panosunda nasıl bir koruma olması gerekiyor açıklar mısınız

 11. Grnm55 dedi ki:

  Dağıtım panosunda bir koruma yok ise siz o masaya koyduğumuz cihazlarla hiçbir şeyi koruyamazsınız Tırışka! Boşa para harcamayı gereksiz markaların reklamına da milleti özendirmeyin!

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle paylaşımlarla gelin işte abi

 13. Anonim dedi ki:

  guzel sellout emincim

" Elektronik cihazlarınızı bozulmaktan kurtarın! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektronik cihazlarınızı bozulmaktan kurtarın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektronik cihazlarınızı bozulmaktan kurtarın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "