Akıncı TİHA ikinci prototipi yeni uçuşunu tamamladı


19 Ağustos 2020 Çarşamba 20:00
Akıncı TİHA ikinci prototipi yeni uçuşunu tamamladı

Türkiye savunma sanayii konusunda önemli adımlar atmaya devam ediyor. Bunlardan birisi olan Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı yani TİHA’nın yeni ikinci prototipi yeni uçuş testlerinden de başarıyla geçmiş durumda.

13 Ağustos günü ilk uçuşunu tamamlayan TİHA, 1 saat 2 dakika boyunca havada kalmıştı. Şimdi ise bu süre 2 saat 26 dakikaya çıktı.

Akıncı TİHA ikinci prototipi testleri başarıyla atlattı

Bayraktar AKINCI TİHA’nın ikinci prototipi Orta İrtifa Sistem Doğrulama Testi kapsamında, 19 Ağustos’ta havalandı. Uçuş, Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın yönetiminde gerçekleştirildi. 20 bin feet yani yaklaşık 6.1 kilometre irtifada kalan TİHA, 2 saat 26 dakika boyunca havada kaldı.

Gökyüzünde gerçekleştirilen testlerin ardından saat 16.40’da piste teker koyan Bayraktar AKINCI TİHA’nın dördüncü uçuş testi de başarıyla tamamlanmış oldu.

AKINCI TİHA ikinci prototipi

Bayraktar AKINCI TİHA’nın ikinci prototipi, 7 Mayıs 2020 tarihinde Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nden devam eden testlere katılmak üzere Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda bulunan Bayraktar AKINCI Test ve Uçuş Eğitim Merkezi’ne intikal etti. İlk uçuşunu ise 13 Ağustos 2020’de yaptı. Bayraktar AKINCI’nın ikinci prototipi ilk uçuşunda ortalama 5 bin feet irtifada 1 saat 02 dakika havada kaldı. Halen yer ve uçuş testleri iki prototiple devam ediyor.

İlk uçuş ise 6 Aralık 2019 tarihinde yapılmıştı. Test kapsamında TİHA 16 dakika havad kaldı. 10 Ocak 2002 tarihindeki Sistem Doğrulama Testi için 01 saat 06 dakikalık uçuş gerçekleştirdi.

Yıl sonuna kadar AKINCI TİHA’nın ilk teslimatının gerçekleştirilmesi planlanıyor. Üçüncü prototip de entegrasyonun tamamlanmasının ardından test uçuşlarını icra etmek üzere Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’na gönderilecek.
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Akıncı TİHA ikinci prototipi yeni uçuşunu tamamladı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Abd Yazan Arkadaş Sen Abd Denin Teknolojisine yetişmen için İçeride iç Huzuru Barışı sağlaman lazım Yarın Bir gün Türkiye Rusya Bir savaşsınlar gör bakayım Bu uçakların Bir işe yaramadığını
  Adamlar Bir Nükleer bomba ile İstanbulu Parsel Arazi yaparlar sana 🙂

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Terör bu Ülkede bitmez Yiğenim Hangi terör.
  Cumhuriyet kurulduğundan Beri ifla olmamış Fakirler ölüp gidiyor sana Şehit derler Diğerine Terorist Anlayın artık oyunu Şistem İkisini birbirine kırdırıyor 50 yıldır..

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  İlk uçuş ise 6 Aralık 2019 tarihinde yapılmıştı. Test kapsamında TİHA 16 dakika havad kaldı. 10 Ocak 2002 tarihindeki Sistem Doğrulama Testi için 01 saat 06 dakikalık uçuş gerçekleştirdi. 2020 olmayacakmıydı?

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Roketli modellere geçersek f 35 de hikaye olur.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu gidişle ABD F-35’lerinin boşluğunu da bir şekilde dolduracağız inşaallah. Milli damat adeta destan yazıyor. PKK ve diğer terör örgütlerine hayatı dar eden operasyonların başat aktörü bu demir kuşlar. Bu güzel haberleri bizlerle buluşturduğun için teşekkürler Nilay Kamu.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  heybetli gözüküyor

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayirli olur insallah

" Akıncı TİHA ikinci prototipi yeni uçuşunu tamamladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıncı TİHA ikinci prototipi yeni uçuşunu tamamladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıncı TİHA ikinci prototipi yeni uçuşunu tamamladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 2. 2 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 3. 3 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 4. 4 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
 5. 5 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
 6. 6 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
 7. 7 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!
 8. 8 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
 9. 9 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 10. 10 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!