Okunma

Akira Yoshizawa Kimdir?


14 Mart 2012 Çarşamba 12:00
Akira Yoshizawa Kimdir?

14 Mart 1911’de doğan ve yine 14 Mart 2005’te aramızdan ayrılan Akira Yoshizawa için Google dün gece yeni bir Doodle hazırlayarak logosuyla değiştirdi. Peki kim bu Akira Yoshizawa?

     

Akira Yoshizawa, Origami adı verilen kağıt katlama sanatının mucididir. Kağıt katlama sanatını bir anda ortaya çıkaran Yoshizawa’nın bu sanata neden Origami adını verdiği ise aslında oldukça basittir.

Origami kelimesi Japonca, Ori – Katlama ve Kami – Kağıt köklerinden gelmektedir. Fakat yazılışında bir harf değiştirilerek Origami haline getirilmiştir. Dilimize kağıt katlama sanatı olarak çevrilmiştir ve çoğunlukla Origami kelimesiyle ifade edilir.

Akira Yoshizawa‘nın ölümünden önce kendi başına icat ettiği 50.000 farklı Origami çeşidi, bu Origami çeşitlerinin yapılışlarını resmettiği 28 ayrı da kitabı vardı. Günümüzde bu kitaplara ulaşmak zor da olsa hala mümkün.

Yoshizawa, 14 Mart 2005 tarihinde Japonya’da bir hastanede akciğer iltihaplanması (bir tür zatürre) sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

:: Origami ile ilgileniyor musunuz? Akira Yoshizawa’yı tanıyor muydunuz?




yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Akira Yoshizawa Kimdir?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Origami, (折り紙 origami) Japonca “ori” (katlamak) ve “gami” (kâğıt) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmiş olup kâğıt katlama sanatına verilen addır. İsmi Japonca olsa da Çin kaynaklı bir sanat olduğunu iddia eden kaynaklar da vardır [1]. Genellikle kare kâğıt parçalarını kesmeden ve yapıştırıcı kullanmadan, sadece katlayarak, çeşitli canlı ve cansız figürler oluşturarak yapılmakla birlikte, dikdörtgen kâğıtlardan, hatta kâğıt paralardan yapılan modeller de oldukça fazladır. Kesme işleminin de kullanıldığı türe Krigami denir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  allah rahmet eylesin öksüz ve yetimleri savaşın yokluğunda avutmak için yapıldığını duymuştum mekanı cennet olsun :))

 3. SDN Okuru dedi ki:

  origami sanatını geliştiren bu kişiye çok saolun çok yararlı bir kağıt katlama sanatı çok lazım oluyor mesela çöp koymak için kutu yapıp koyuyorsun çöpünü çok yararlı ve faydalı

 4. SDN Okuru dedi ki:

  94 yaşında ölmüş allah rahmet eylesin ne yapalım ölenle ölünmez

 5. SDN Okuru dedi ki:

  japonlar kadar olamadınız siz anca tartısın işde bu yüzden sizin gibiler yüzünden ilerleyemiyoruz !

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bnde uygulmasi var super bisi allah rahmet eylesin guzel
  Tatli bir hediye birakti dunyaya

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Kimse kim olduğunu yazan 10 satırı bile okumaya tenezül edenler yüzünden japonlar teknolojiyi yaratıyor yurdumdakilerden bazılarıda satın almasına yardımcı olmayan bir konu olmayınca kise kim der…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  cahilin tekisin 7.52 de yorum yapan arkadaş

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Kimse kim napalım 🙁

" Akira Yoshizawa Kimdir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akira Yoshizawa Kimdir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akira Yoshizawa Kimdir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "