Okunma

AKK Sonrası Tivibu’da Kalite Kaybı


28 Mayıs 2012 Pazartesi 13:30
AKK Sonrası Tivibu’da Kalite Kaybı

İnternet Servis Sağlayıcıları’nın uyguladığı indirilen veri miktarına sınırlama (kota) getiren ve ülkemizde internet kullanıcılarını rahatsız eden AKK, (Adil Kullanım Koşulları) TTNET’in bir hizmeti olan Tivibu’nun web servislerini kullananları olumsuz şekilde etkileyebiliyor

Tivibu Web hizmetinden yararlanlar Tivibu Ev hizmetinin aksine Tivibu’nun kullandığı veri miktarından etkileniyor. Yani izlediğiniz her program, her film kotanızdan eksiltiyor. Kotanızdan eksilmesinin esas zararını ise yine Tivibu ile yaşamak durumundasınız.

Örneğin Netlimitsiz paketi kullanan birisi 50 GB sınırını aştığında hızı 8mbit’ten 1 mbit’e düşüyor. Hız bu seviyeye gerilediğinde Tivibu’nun sunduğu görüntü kalitesi çok düşüyor. Pikselleri adeta sayabildiğiniz görüntü web’de yapacağınız aramalar veya ziyaret edeceğiniz sitelerle yerini kesintilere bırakıyor. Yani 3 seçeneğiniz kalıyor:

1- Düşük kalitede sadece Tivibu izleyeceksiniz ve başka internette küçük sörf dalgalarına kapılmayacaksınız.

2- Kesintilere katlanıp Tivibu’yu izleyecek ve içerikleri veri olarak çok ağır olmayan sitelerde dolaşacaksınız.

3- Tivibu’yu kapatıp sadece internette dolaşacaksınız.

İnternette 1mbit hızında dolaşmak büyük bir sıkıntı değil ancak bir televizyon yayınını piksel piksel izlemek büyük bir sıkıntı. Bu Youtube’dan 720p ile 240p video kalitesinin farkı kadar keskin olabiliyor.

TTNET’in Tivibu Ev için kota sınırlaması koymazken Tivibu Web hizmeti için kotadan kullanması bir çelişki. İki hizmet de ücretlendirilmiş hizmet ancak biri internet kotanızı etkilerken diğeri ise etkilemiyor. Ancak biri görüntü kalitesini etkliyor, diğeri etkilemiyor.

TTNET’in aksine Turkcell, mobil TV+ hizmetini internet paketinin verilerinden harcamadan sunuyor. Mobil olduğu için zaman zaman Turkcell TV+ hizmetinde görüntü kalitesinde sıkıntı olabiliyor ancak bu sabit olmadığınız zamanlarda tolerans gösterilebilir seviyelerde oluyor.

Bu sorunla karşılaşmamak için Tivibu Ev’i tercih edebilirsiniz. Ancak kotayla ilgili sıkıntılarınız varsa Tivibu Web ile durumu kendiniz için zorlaştırmayın.

Tivibu’nun Sıkça Sorulan Sorular sayfasından kotayla ilgili aşağıda yer verdiğimiz bilgileri dikkate alarak karar verebilirsiniz.

Tivibu kullanımı kotamı ne kadar etkiler?

Aşağıda belirtilen yayın akış büyüklüklerine göre kullanıcılara farklı kota tüketim değerleri yansıyacaktır. Bu kullanım değerlerine Tivibu Web dışındaki kullanımlar dahil değildir. 300Kbit/sn ile 1saat kota tüketimi: 132 Mbyte/saat
4GB DSL ile 30 saat, 6GB DSL ile 46 saat Tivibu kullanabilirsiniz.

600 Kbit/sn ile 1saat kota tüketimi: 264 Mbyte/saat
4GB DSL ile 15 saat, 6GB DSL ile 23 saat Tivibu kullanabilirsiniz.

1000 Kbit/sn ile 1 saat kota tüketimi: 439 Mbyte/saat
4GB DSL ile 9 saat, 6GB DSL ile 14 saat Tivibu kullanabilirsiniz.

:: Konuyla ilgili yorumlarınızı ve kendi deneyimlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

52 yorum - “AKK Sonrası Tivibu’da Kalite Kaybı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    AKK kalkmalı yoksa bunlar çok müşteri kaybederler. süperonline ve dsmartda bu uygulamalara başladı rekabet için kalkmalı yoksa butun yatırımlar çöpe…

" AKK Sonrası Tivibu’da Kalite Kaybı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AKK Sonrası Tivibu’da Kalite Kaybı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AKK Sonrası Tivibu’da Kalite Kaybı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "