AKK yerine kota sistemine mi geçiliyor?


29 Nisan 2017 Cumartesi 16:20
AKK yerine kota sistemine mi geçiliyor?

İnternet kullanıcılarının yıllardır dert yandığı Adil Kullanım Kotası konusunda yapılan düzenlemelerin hayata geçirileceği 1 Mayıs gününe saatler kala ortaya çıkan bir iddia, kısa bir sürede gündeme oturdu.

İnternet servis sağlayıcıları AKK’siz paketlerini duyururak kullanıcıların dikkatini çekmeye devam ederken, aslında 1 Mayıs günü kullanıcıların hayal kırıklığına uğrayacağı ortaya çıktı.

Zira, 02:00 – 08:00 arasındaki kullanımın AKK’den sayılmaması ve hız düşüşlerinin paketlere göre belirlenmesi gibi düzenlemeleri hayata geçirmek istemeyen ISS’lerin, kota sistemine geçtiği iddia ediliyor.

İnternet servis sağlayıcılarından kullanıcılara kota şoku!

Kablonet ve Superonline gibi firmaların bayilerine kotalı sisteme geçiş yaptıklarına dair bir duyuru metni gönderdiği ve bu kapsamda kota aşımı yapan kullanıcıların, aşım ücreti ödeyeceği iddia ediliyor.

17-04/29/superonline.jpg

Superonline’a ait olduğu iddia edilen belgelerde bayiler, 1 Mayıs itibariyle AKK’nin sona erdirileceği ve kota uygulamasına geçiş yapılacağı konusunda bilgilendiriliyor.

Örnek vermek gerekirse 54,90 TL karşılığında 25 Mbps hız sunulan paket için 35 GB indirme ve yükleme kotası belirleyen Superonline, kullanıcılardan kota aşımı sonrasında GB başına 1 TL talep edecek.

Akıllı tarife isimli paket kapsamında ise 20 Mbps hız için kullanıcılardan 79,90 TL talep edilirken, 19:00 ve 00:00 saatleri arasında hız düşürülüyor.

Tabi, ortaya çıkan belgeler hakkında henüz internet servis sağlayıcılardan herhangi bir resmi açıklama gelmediği için, tüm bunların şu anda bir iddia olduğunu unutmamak gerekiyor.

:: Sizce, internet servis sağlayıcıları kota sistemine geçerse neler olur?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

210 yorum - “AKK yerine kota sistemine mi geçiliyor?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bugün Superonline dan aradılar. 50MB internetim 125GB AKK var. 50MB paketlerde AKK bittikten sonra internete girişin duracağını söylediler. Hayırlı olsun.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  100 gb kotamı doldurmadığım halde hızım 16mn de 8'e düştü. firma ttnet. 2-8 saatleri arasında 16mb hız ile download yapabiliyorum. günün geri kalan zamanında internet hızım 8 mb speedtest ile baktım. geçen ay böyle değildi maalesef.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Tüketici Haklarına göre elinizde sözleşme varken zam yapıp hız düşürme yapamazlar. Taahhüt süreniz dolmadan yeni tarifelere geçiremezler. Haklarınızı kullanın.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  ab de 29 mu 39 mu ne euro karşılığında akn olmaksızın fiber yüksek hızlarda tek fiyat ile internet erişimi sağlıyorlar. SİZE TAVSİYEM. içimizden birileri hesaplarını kapatmaya başlarsa elleri tutuşur ve daha iyi öneriler ile gelirler.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  T.Telekom, BTK kararını uygulamış, tebrikler.
  Kotadan sonraki hızlar ve gece 02 ile 08 arası kota uygulanmıyor.
  T.Telekom müşterileri için bir sorun yok gibi.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  vatandaşın huzuru, mutluluğu, refahı için bugüne kadar birşey yapıldığını gördünüz mü? (köprü, yol diyenin …) sürekli vatandaştan daha fazla tırtıklamanın çeşitli yollarını arıyorlar, tepki görmeden, karıncanın belini incitmemenin yollarını buluyorlar.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  tüm servis sağlayıcılarını şikayet edin *****

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  uydunet kullanıyorum tüm kanallar sinema dizi belgeseller açık 40 küsür hd kanal, internetim de 25mbps/150gb hepsi 62 tl idi şu an 82 olmuş. Halbuki yılda bir zam geliyordu bu ocak ayında gelmişti yine gelmiş, anlamadım bu işten bir şey. Kota aşımını da 1gb için 2tl yapmışlar.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bugün süperonline firmasını aradım ve yeni tarifelere yarın geçileceğini ve kota aşımı sonunda para ödeneceğini söyledi. Benim tavsiyem herkes arayıp şikayet etsin eğer şimdi önüne geçilmezsse sonunda bize ödetecekler o faturaları.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Sevgili dostlar. Merhabalar. Ben BATIKAN TARHAN bir SUPERONLINE çalışanıyım antalyada. Bu olaya inanmayın. Öyle bir kampanya detayı yoktur. Turkcell bu durum için bütün çalışanlarını antalyada otel toplantısına topladı ve bu durumöyle değil. Bu resimde görünen belgeler gerçeği ifade etmiyor. 25 mbps kullanan kullanıcı akk sı dolduktan sonra 8mbps ye düşücek 50mbps kullanan kıllanıcı akk sını doldurduktan sonra 16mbps ye düşücek 100mbps kullanan kullanıcı akk sını doldurduktan sonra 24mbps ye düşücecek paket farketmeksizinde gece 02.00den sabah 8e kadar akk sını doldurmuş olsa bile eski hızına kavuşucak. Ek ücretlendirme olayı rakip firmaların uydurmasıdır.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu millete mustehak. Ne yapsan bisi olmaz diyor. Yakinda soyle boyle olur dedigimiz hersey oluyor. Artik yardim isteyecek yada adalet dagitacak kurumlar olmadigina gore Allah yardimcimiz olsun diyelim. 1 gb 1 tl. Olaya bak. Fantaziye bak. Offline oluyorum direk.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Banka kredilerinde yasada mevcut olmayan ama bankaların uyguladığı ''dosya masrafı''nın kaldırılıp yerine ''kredi tahsis ücreti''nin yasa ile ikame edilmesi gibi birşey.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  böyle boş konuşmak ile olmaz ***** edinşikayetimi yaptı soyguna dur diyelim

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Uyduneti aradım taahhütü devam edenler için 5,8,,16 mb hıza AKK bittikten sonra düşecekmiş, yeni abonelerede eski abonelerine kullandırttıkları hızın acısını çıkartmak için fiyatları katlamışlar ( BDDK ya şikayetler doğrultusunda yapmışlar yeni fiyatlandırmayı) demekki bu bddk ve servis sağlayıcılar halktan uzak bizim dilimizden anlamıyor, yada işlerine gelmiyor.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  yazık yazık çok yazık. bu kafayla Türkiye bir adım ileri gitmez. bu kadar aç köpeklik yapmaya gerek yoktu issler. ama boykot gelecek merkat etmeyin.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  sen misin internet sağlayıcılarıyla uğraşan. 🙂

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Her yıl şu kadar para kazandık diye hava atıp caka satacaklarına altyapıya yatırım yapsınlar. Türkiye altyapı konusunda çok geride. Tek amacı para kazanıp mevcut altyapı ile devam edelim anlayışı olan bir sistem zaten çöker ki bu fiyatlandırma bunu gösteriyor. Dünyanın en pahalı internet ücretlerini ödüyoruz peki bunlar kazandıklarını niye gelişmek için yatırmıyor asıl sorun bu. Bakın bence asıl amaçları interneti tamamen kotalı vermek. Şimdi bu imkansız gibi geliyor bize ama buna zorluyorlar. AKK denilen şey bu ülkenin başına tam bir bela oldu.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu açgözlü şirketlere inat Türk net ve Türk Telekom size yaraşır bir şekilde kotayı kaldırın böyle kazık fiyatlar yapmayın herkes sizden alsın interneti bu aç köpeklerde ortada mal gibi kalsın

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Yine alt yapı yapılmadan bir işe başlanıyor çıkarılan kanun çok güzel ama şirketler istedikleri gibi daha az kazanırız korkusundan bunu çevirip istedikleri fiyat yaparsa ne anlamı kalır umarım bir önlem alınır sırf özel diye şirketler bizim ülkemizde istediğini yapıp halkı kazıklamamalı millet 100 Mbps hıza kotasız internet kullanırken Kore de biz hala şirketlerin istediği hızda ve kotadayız GB başıan 1 TL nedir nasıl bir soygundur bu

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu resmen biz sizi bir şekilde soyacağız demektir. Eğer BTK'nın dayattığı yeni düzenlemeye mevcut fiyatlar ile geçmeyeceklerse bu açıkça meydan okumadır! Türkiye Cumhuriyeti Devleti artık insanları soyulacak kaz gibi gören bu soyguncu zihniyete dünyanın kaç bucak olduğunu göstermeli!

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Ay! Kulağımın arkasıı!Bari paramızı komidinin üstüne bıraksalar…

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Yukarıdaki fotoya dikkatli bakarsanız 2 adet 25 Mbps var. Kota limitsiz olan 89 TL. Bildiğim kadarıyla TTNETin 24 Mbps kotasız 50 GB kullanım kotalı tarifesi de taahhüt vermediğiniz zaman 81 TL: Dolayısı ile GB başına 1 TL uygulaması büyük ihtimalle halihazırda kotalı tarife kullananlar ve/veya kotalı tarifeye yeni abone olacaklar için geçerli olabilir.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Yorumları okuyorum da ne deseniz haklısınız. Hiç bu kadar gerilediğimiz bir dönem olduğunu hatırlamıyorum. Yalnızca internet konusunda değil genel anlamda herşeyde dünyanın çok gerisinde kaldık. Bilmiyorum valla ne olacak sonumuz. Belli ki internet şirketleri aralarında anlaşmış, bu kararı zorla uygulatacaklar. Şikayet edebileceğimiz tüm kanallardan topluca dilekçe yazmak bir çözüm olabilir. Mücadele etmek şart.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Demek oluyor ki akk kalkması tiyatro. AKK demek ki bunların işine gelmiyordu çünkü hız düşsede millet internete giriyordu. Bunlar dedi ki daha fazla düdükleyemiyoruz milleti akk yi kaldırcaz diyelim getirelim tekrar kotalıyı kotası dolanı eskisi gibi düdüklyelim daha çok kazanırız demişlerdir. Biz eşşek oldukça bunlar normal geliyor bana artık.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Bakın hala buradaki Akepeliler siyaset yapmayın diyorlar hakkımızı aramak ne zaman siyaset oldu

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  ileriye gıdecegımıze gerıye gıdıyoruz demektır,ki benı sasırtmaz aslında ulke de karar verıcı mekanızmalar tuketıcı lehıne bır gelısmeye ımza atamıyorlar.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu habere hiç şaşırmadım. Artık anormal olaylar, normal gibi geliyor.
  Biz bunlara müstehakız, yani hak ediyoruz.
  İnternete zam gelmesine evet diyoruz, biz eveti çok seviyoruz.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye'de işler böyle yürür daha anlamadınız mı? Yapilmak istenen ortaya atılır toplumun tepkisi ölçülür (çoğu kez ses çıkarılmaz ayrı bi mesele) tepki gelmezse hayata geçirilir tepkiyle karşılaşırlarsa geri adım atılır kesinlikle yok öyle birşey ***** görelim diyenler bence karalama kampanyası yapılıyordur fikrinde olanlar tepkini şimdi koymazsan çok geç olur sonra gerçekmiş meğer ah dersin alışmışsındır zaten ağrıyı bir saniyelik hissedersin sağına soluna bakarsın sinek soktu kardeşim heyecan yapma

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  eğer böyle olacaksa düzeltme yoktur gerileme vardır sonucu çıkıyor fiyatlar böyle olursa yazıklar olsun

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Stream uygulamaları kullanabilmek için minimum 13-15 mb. gerekiyor. Ve internet sağlayıcılar muazzam bir zam yapmışlar. Bu sistemde kotalı tarifeler inanılmaz pahalı. Limitsiz kullanmak için en düşük 90 TL isteniyor. Şuan uygulanan sistem bile bundan daha iyi. Bunların yaptığı gerçekten büyük açgözlülük. Hepsi bir olup anlaşmış, bize bu tarifeyi dayatıyorlar. Türkiye şuanda 7.6 mb'le kendi bölgesinden en yavaş internet sağlanan ülke ve Afrika ülkesi kategorisinde değerlendiriliyor. Biz bunu haketmiyoruz. Çok yazık.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Biz

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben eşşek sen eşşek onlar eşşek alayımız eşşek su kurnazı olan bizi miken şirketler devletde biz mikilirken ayakta alkış çalıyor

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Burasi siyaset meydani degil arkadaslar 3 gramlik siyasi bilginizle bos yapip durmayin teknoloji konusun

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  İYİCE SAÇMALADILAR YAKINDA KUZEY KORE KALITESINE GELCEGZ

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünyanın hiçbir ülkesinde AKK diye birşey yok ne Güney Amerika da ne Afrika da bile… Güney Amerika ülkelerinde en düşük sınırsız – limitsiz 10 mbps den başlı***** da düşük hızda internet bedava daha hızlı istiyorsan ücret ödüyorsun. Avrupa ülkelerinde 50 -300 mbps hızında tarifeler var AKK yok.. Bu devirde kotalı tarife olmaz olursa da alsın başına çalsın…

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Devletin çok sıkı kurallarla halkı koruması lazım bence. Mesela hız/fiyat oranına göre tavan fiyat getirecek. AKK falan zorunlu olarak kaldırılacak. Vaat edilen hızın belirli bir birim altında hizmet verilemeyecek. Bu şartlarda bu ülkede çalışıyorsan buyur işini yap yoksa sana bu ülkede ekmek yok diyecek. Bunu yapmak öyle zor bişey değil ama patronlarla yani para kasalarıyla ters düşmeyi göze alacak adam lazım bunu yapmak için…

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne yazıyor adil kullanım kotası kalkıyor hızlar btk ya göre ayarlanıyor mevcut kotalı tarifeler kota ile devam ediyor bunda anlaşılmayacak ne var limitsiz tarifeler zaten limitsiz herhangi bir kotaya göre değil ama 35gb 50gb gibi kotalı tarifeler için geçerli bu durum bu da önceden kotadan sonra hız düşümü ile devam ediyordu ancak şimdi kotadan sonra kullandığın gb kadar ücret ödüyeceksin demek yani limitsiz tarife kullanın ondan herhangi bir değişiklik yok 89tl olanı limitsiz ayrıca turk telekom aynen devam eder niye kota getirsin zaten kendi altyapısı var

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Almanyada yasiyorum. Vodafone 200mbbit internet kullaniyorum kota yok ivir zivir yok. Aylik 19.99 euro. Türkiyede bildigin soygun var soygun. Yazik ulan insanlara

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  La bi durun daha gecmeden yeni doneme yorumlara bak

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  "Bence biri herkesi feci keklemiş" demek istiyorum fakat TTNET'in sayfasında 16 mbit 75 gb kotalı limitsiz internetinin 82 TL olduğunu görüyorum. Sanırım kazık girmek üzere!

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  AKK nin kalktığı falan yok. Boşuna umutlanmayın… Daha da ötesi Zam var… Mevcut AKK nizi aştığınız takdirde (Hızınız düşürülmüyor) aşağıdaki TÜRKNET örneğinde olduğu gibi kazıklarından size uygun birisini seçiyorsunuz…ÖZGÜR İNTERNET bu işte… Kısacası Özgür "KAZIKLANMA"
  Dostlar işin şakası bir yana bizlerle alay ediyorlar, aşağılıyorlar, kendi karları için bizlerin düşüncelerini tepkilerini ciddiye bile almıyorlar…Bu haksız uygulamalara karşı Tepkilerimizi her yerde, her platformlarda dile getirelim…Birlikte ne yapabiliriz'i düşünelim araştıralım…

  "TÜRKNET
  Mevcut adil kullanım noktanıza Artı AKN eklemek için alttaki menüden seçim yapmanız gerekmektedir.
  25 GB Artı Akn 10 TL / 25 GB / 10 TL
  50 GB Artı Akn 15 TL / 50 GB / 15 TL
  100 GB Artı Akn 20 TL / 100 GB / 20 TL
  Artı AKN ücreti, tanımlandığı tarihten sonraki ilk faturaya yansıtılacaktır.
  bitmemiş olsa bile sıfırlanır, yeni AKN döneminde adsl paketinin mevcut AKN bilgisi geçerli *****

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  Yapılacak en güzel şey ekonomik boykot. İptal etmeli ya da en ucuz seçenekler tercih edilmeli

 43. Ziyaretçi dedi ki:

  Malum partiye sempati duyan çomarlar kazığa alışmış 🙂

 44. Ziyaretçi dedi ki:

  Haberin gerçek olduğunu düşünmüyorum kaşe biyerden alınmış gibi duruyor ki gerçek olsa bile Btk böyle saçma bir şeye asla tepkisiz kalmaz.

 45. Ziyaretçi dedi ki:

  başka markalar bunu uygulamazsa ne halt yiyecekler merak ediyorum

 46. Ziyaretçi dedi ki:

  Ulan dünya internette çağ atladı,marsta koloni kurmaya başladı bizim uğraştığımız dertlere bak. Ayıptır yazıktır günahtır bu ***** bir yandan internetcisi bir yandan soydular soğana ç***** gerçekten böyle birşey varsa bunda hükümetin parmağı olduğuna kalıbımı basarım.

" AKK yerine kota sistemine mi geçiliyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AKK yerine kota sistemine mi geçiliyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AKK yerine kota sistemine mi geçiliyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)