AKK yerine kota sistemine mi geçiliyor?


29 Nisan 2017 Cumartesi 16:20
AKK yerine kota sistemine mi geçiliyor?

İnternet kullanıcılarının yıllardır dert yandığı Adil Kullanım Kotası konusunda yapılan düzenlemelerin hayata geçirileceği 1 Mayıs gününe saatler kala ortaya çıkan bir iddia, kısa bir sürede gündeme oturdu.

İnternet servis sağlayıcıları AKK’siz paketlerini duyururak kullanıcıların dikkatini çekmeye devam ederken, aslında 1 Mayıs günü kullanıcıların hayal kırıklığına uğrayacağı ortaya çıktı.

Zira, 02:00 – 08:00 arasındaki kullanımın AKK’den sayılmaması ve hız düşüşlerinin paketlere göre belirlenmesi gibi düzenlemeleri hayata geçirmek istemeyen ISS’lerin, kota sistemine geçtiği iddia ediliyor.

İnternet servis sağlayıcılarından kullanıcılara kota şoku!

Kablonet ve Superonline gibi firmaların bayilerine kotalı sisteme geçiş yaptıklarına dair bir duyuru metni gönderdiği ve bu kapsamda kota aşımı yapan kullanıcıların, aşım ücreti ödeyeceği iddia ediliyor.

17-04/29/superonline.jpg

Superonline’a ait olduğu iddia edilen belgelerde bayiler, 1 Mayıs itibariyle AKK’nin sona erdirileceği ve kota uygulamasına geçiş yapılacağı konusunda bilgilendiriliyor.

Örnek vermek gerekirse 54,90 TL karşılığında 25 Mbps hız sunulan paket için 35 GB indirme ve yükleme kotası belirleyen Superonline, kullanıcılardan kota aşımı sonrasında GB başına 1 TL talep edecek.

Akıllı tarife isimli paket kapsamında ise 20 Mbps hız için kullanıcılardan 79,90 TL talep edilirken, 19:00 ve 00:00 saatleri arasında hız düşürülüyor.

Tabi, ortaya çıkan belgeler hakkında henüz internet servis sağlayıcılardan herhangi bir resmi açıklama gelmediği için, tüm bunların şu anda bir iddia olduğunu unutmamak gerekiyor.

:: Sizce, internet servis sağlayıcıları kota sistemine geçerse neler olur?
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
210 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Ulan dünya internette çağ atladı,marsta koloni kurmaya başladı bizim uğraştığımız dertlere bak. Ayıptır yazıktır günahtır bu ***** bir yandan internetcisi bir yandan soydular soğana ç***** gerçekten böyle birşey varsa bunda hükümetin parmağı olduğuna kalıbımı basarım.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

başka markalar bunu uygulamazsa ne halt yiyecekler merak ediyorum

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Haberin gerçek olduğunu düşünmüyorum kaşe biyerden alınmış gibi duruyor ki gerçek olsa bile Btk böyle saçma bir şeye asla tepkisiz kalmaz.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Malum partiye sempati duyan çomarlar kazığa alışmış 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Yapılacak en güzel şey ekonomik boykot. İptal etmeli ya da en ucuz seçenekler tercih edilmeli

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

AKK nin kalktığı falan yok. Boşuna umutlanmayın… Daha da ötesi Zam var… Mevcut AKK nizi aştığınız takdirde (Hızınız düşürülmüyor) aşağıdaki TÜRKNET örneğinde olduğu gibi kazıklarından size uygun birisini seçiyorsunuz…ÖZGÜR İNTERNET bu işte… Kısacası Özgür "KAZIKLANMA"
Dostlar işin şakası bir yana bizlerle alay ediyorlar, aşağılıyorlar, kendi karları için bizlerin düşüncelerini tepkilerini ciddiye bile almıyorlar…Bu haksız uygulamalara karşı Tepkilerimizi her yerde, her platformlarda dile getirelim…Birlikte ne yapabiliriz'i düşünelim araştıralım…

"TÜRKNET
Mevcut adil kullanım noktanıza Artı AKN eklemek için alttaki menüden seçim yapmanız gerekmektedir.
25 GB Artı Akn 10 TL / 25 GB / 10 TL
50 GB Artı Akn 15 TL / 50 GB / 15 TL
100 GB Artı Akn 20 TL / 100 GB / 20 TL
Artı AKN ücreti, tanımlandığı tarihten sonraki ilk faturaya yansıtılacaktır.
bitmemiş olsa bile sıfırlanır, yeni AKN döneminde adsl paketinin mevcut AKN bilgisi geçerli *****

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

"Bence biri herkesi feci keklemiş" demek istiyorum fakat TTNET'in sayfasında 16 mbit 75 gb kotalı limitsiz internetinin 82 TL olduğunu görüyorum. Sanırım kazık girmek üzere!

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

La bi durun daha gecmeden yeni doneme yorumlara bak

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Almanyada yasiyorum. Vodafone 200mbbit internet kullaniyorum kota yok ivir zivir yok. Aylik 19.99 euro. Türkiyede bildigin soygun var soygun. Yazik ulan insanlara

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Ne yazıyor adil kullanım kotası kalkıyor hızlar btk ya göre ayarlanıyor mevcut kotalı tarifeler kota ile devam ediyor bunda anlaşılmayacak ne var limitsiz tarifeler zaten limitsiz herhangi bir kotaya göre değil ama 35gb 50gb gibi kotalı tarifeler için geçerli bu durum bu da önceden kotadan sonra hız düşümü ile devam ediyordu ancak şimdi kotadan sonra kullandığın gb kadar ücret ödüyeceksin demek yani limitsiz tarife kullanın ondan herhangi bir değişiklik yok 89tl olanı limitsiz ayrıca turk telekom aynen devam eder niye kota getirsin zaten kendi altyapısı var

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Devletin çok sıkı kurallarla halkı koruması lazım bence. Mesela hız/fiyat oranına göre tavan fiyat getirecek. AKK falan zorunlu olarak kaldırılacak. Vaat edilen hızın belirli bir birim altında hizmet verilemeyecek. Bu şartlarda bu ülkede çalışıyorsan buyur işini yap yoksa sana bu ülkede ekmek yok diyecek. Bunu yapmak öyle zor bişey değil ama patronlarla yani para kasalarıyla ters düşmeyi göze alacak adam lazım bunu yapmak için…

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Dünyanın hiçbir ülkesinde AKK diye birşey yok ne Güney Amerika da ne Afrika da bile… Güney Amerika ülkelerinde en düşük sınırsız – limitsiz 10 mbps den başlı***** da düşük hızda internet bedava daha hızlı istiyorsan ücret ödüyorsun. Avrupa ülkelerinde 50 -300 mbps hızında tarifeler var AKK yok.. Bu devirde kotalı tarife olmaz olursa da alsın başına çalsın…

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

İYİCE SAÇMALADILAR YAKINDA KUZEY KORE KALITESINE GELCEGZ

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Burasi siyaset meydani degil arkadaslar 3 gramlik siyasi bilginizle bos yapip durmayin teknoloji konusun

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Ben eşşek sen eşşek onlar eşşek alayımız eşşek su kurnazı olan bizi miken şirketler devletde biz mikilirken ayakta alkış çalıyor

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Biz

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Stream uygulamaları kullanabilmek için minimum 13-15 mb. gerekiyor. Ve internet sağlayıcılar muazzam bir zam yapmışlar. Bu sistemde kotalı tarifeler inanılmaz pahalı. Limitsiz kullanmak için en düşük 90 TL isteniyor. Şuan uygulanan sistem bile bundan daha iyi. Bunların yaptığı gerçekten büyük açgözlülük. Hepsi bir olup anlaşmış, bize bu tarifeyi dayatıyorlar. Türkiye şuanda 7.6 mb'le kendi bölgesinden en yavaş internet sağlanan ülke ve Afrika ülkesi kategorisinde değerlendiriliyor. Biz bunu haketmiyoruz. Çok yazık.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

eğer böyle olacaksa düzeltme yoktur gerileme vardır sonucu çıkıyor fiyatlar böyle olursa yazıklar olsun

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Türkiye'de işler böyle yürür daha anlamadınız mı? Yapilmak istenen ortaya atılır toplumun tepkisi ölçülür (çoğu kez ses çıkarılmaz ayrı bi mesele) tepki gelmezse hayata geçirilir tepkiyle karşılaşırlarsa geri adım atılır kesinlikle yok öyle birşey ***** görelim diyenler bence karalama kampanyası yapılıyordur fikrinde olanlar tepkini şimdi koymazsan çok geç olur sonra gerçekmiş meğer ah dersin alışmışsındır zaten ağrıyı bir saniyelik hissedersin sağına soluna bakarsın sinek soktu kardeşim heyecan yapma

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Bu habere hiç şaşırmadım. Artık anormal olaylar, normal gibi geliyor.
Biz bunlara müstehakız, yani hak ediyoruz.
İnternete zam gelmesine evet diyoruz, biz eveti çok seviyoruz.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

ileriye gıdecegımıze gerıye gıdıyoruz demektır,ki benı sasırtmaz aslında ulke de karar verıcı mekanızmalar tuketıcı lehıne bır gelısmeye ımza atamıyorlar.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Bakın hala buradaki Akepeliler siyaset yapmayın diyorlar hakkımızı aramak ne zaman siyaset oldu

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Demek oluyor ki akk kalkması tiyatro. AKK demek ki bunların işine gelmiyordu çünkü hız düşsede millet internete giriyordu. Bunlar dedi ki daha fazla düdükleyemiyoruz milleti akk yi kaldırcaz diyelim getirelim tekrar kotalıyı kotası dolanı eskisi gibi düdüklyelim daha çok kazanırız demişlerdir. Biz eşşek oldukça bunlar normal geliyor bana artık.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Yorumları okuyorum da ne deseniz haklısınız. Hiç bu kadar gerilediğimiz bir dönem olduğunu hatırlamıyorum. Yalnızca internet konusunda değil genel anlamda herşeyde dünyanın çok gerisinde kaldık. Bilmiyorum valla ne olacak sonumuz. Belli ki internet şirketleri aralarında anlaşmış, bu kararı zorla uygulatacaklar. Şikayet edebileceğimiz tüm kanallardan topluca dilekçe yazmak bir çözüm olabilir. Mücadele etmek şart.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Yukarıdaki fotoya dikkatli bakarsanız 2 adet 25 Mbps var. Kota limitsiz olan 89 TL. Bildiğim kadarıyla TTNETin 24 Mbps kotasız 50 GB kullanım kotalı tarifesi de taahhüt vermediğiniz zaman 81 TL: Dolayısı ile GB başına 1 TL uygulaması büyük ihtimalle halihazırda kotalı tarife kullananlar ve/veya kotalı tarifeye yeni abone olacaklar için geçerli olabilir.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Ay! Kulağımın arkasıı!Bari paramızı komidinin üstüne bıraksalar…

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Bu resmen biz sizi bir şekilde soyacağız demektir. Eğer BTK'nın dayattığı yeni düzenlemeye mevcut fiyatlar ile geçmeyeceklerse bu açıkça meydan okumadır! Türkiye Cumhuriyeti Devleti artık insanları soyulacak kaz gibi gören bu soyguncu zihniyete dünyanın kaç bucak olduğunu göstermeli!

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Yine alt yapı yapılmadan bir işe başlanıyor çıkarılan kanun çok güzel ama şirketler istedikleri gibi daha az kazanırız korkusundan bunu çevirip istedikleri fiyat yaparsa ne anlamı kalır umarım bir önlem alınır sırf özel diye şirketler bizim ülkemizde istediğini yapıp halkı kazıklamamalı millet 100 Mbps hıza kotasız internet kullanırken Kore de biz hala şirketlerin istediği hızda ve kotadayız GB başıan 1 TL nedir nasıl bir soygundur bu

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Bu açgözlü şirketlere inat Türk net ve Türk Telekom size yaraşır bir şekilde kotayı kaldırın böyle kazık fiyatlar yapmayın herkes sizden alsın interneti bu aç köpeklerde ortada mal gibi kalsın

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Her yıl şu kadar para kazandık diye hava atıp caka satacaklarına altyapıya yatırım yapsınlar. Türkiye altyapı konusunda çok geride. Tek amacı para kazanıp mevcut altyapı ile devam edelim anlayışı olan bir sistem zaten çöker ki bu fiyatlandırma bunu gösteriyor. Dünyanın en pahalı internet ücretlerini ödüyoruz peki bunlar kazandıklarını niye gelişmek için yatırmıyor asıl sorun bu. Bakın bence asıl amaçları interneti tamamen kotalı vermek. Şimdi bu imkansız gibi geliyor bize ama buna zorluyorlar. AKK denilen şey bu ülkenin başına tam bir bela oldu.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

sen misin internet sağlayıcılarıyla uğraşan. 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

yazık yazık çok yazık. bu kafayla Türkiye bir adım ileri gitmez. bu kadar aç köpeklik yapmaya gerek yoktu issler. ama boykot gelecek merkat etmeyin.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Uyduneti aradım taahhütü devam edenler için 5,8,,16 mb hıza AKK bittikten sonra düşecekmiş, yeni abonelerede eski abonelerine kullandırttıkları hızın acısını çıkartmak için fiyatları katlamışlar ( BDDK ya şikayetler doğrultusunda yapmışlar yeni fiyatlandırmayı) demekki bu bddk ve servis sağlayıcılar halktan uzak bizim dilimizden anlamıyor, yada işlerine gelmiyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

böyle boş konuşmak ile olmaz ***** edinşikayetimi yaptı soyguna dur diyelim

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Banka kredilerinde yasada mevcut olmayan ama bankaların uyguladığı ''dosya masrafı''nın kaldırılıp yerine ''kredi tahsis ücreti''nin yasa ile ikame edilmesi gibi birşey.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Bu millete mustehak. Ne yapsan bisi olmaz diyor. Yakinda soyle boyle olur dedigimiz hersey oluyor. Artik yardim isteyecek yada adalet dagitacak kurumlar olmadigina gore Allah yardimcimiz olsun diyelim. 1 gb 1 tl. Olaya bak. Fantaziye bak. Offline oluyorum direk.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Sevgili dostlar. Merhabalar. Ben BATIKAN TARHAN bir SUPERONLINE çalışanıyım antalyada. Bu olaya inanmayın. Öyle bir kampanya detayı yoktur. Turkcell bu durum için bütün çalışanlarını antalyada otel toplantısına topladı ve bu durumöyle değil. Bu resimde görünen belgeler gerçeği ifade etmiyor. 25 mbps kullanan kullanıcı akk sı dolduktan sonra 8mbps ye düşücek 50mbps kullanan kıllanıcı akk sını doldurduktan sonra 16mbps ye düşücek 100mbps kullanan kullanıcı akk sını doldurduktan sonra 24mbps ye düşücecek paket farketmeksizinde gece 02.00den sabah 8e kadar akk sını doldurmuş olsa bile eski hızına kavuşucak. Ek ücretlendirme olayı rakip firmaların uydurmasıdır.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Bugün süperonline firmasını aradım ve yeni tarifelere yarın geçileceğini ve kota aşımı sonunda para ödeneceğini söyledi. Benim tavsiyem herkes arayıp şikayet etsin eğer şimdi önüne geçilmezsse sonunda bize ödetecekler o faturaları.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

uydunet kullanıyorum tüm kanallar sinema dizi belgeseller açık 40 küsür hd kanal, internetim de 25mbps/150gb hepsi 62 tl idi şu an 82 olmuş. Halbuki yılda bir zam geliyordu bu ocak ayında gelmişti yine gelmiş, anlamadım bu işten bir şey. Kota aşımını da 1gb için 2tl yapmışlar.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

tüm servis sağlayıcılarını şikayet edin *****

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

vatandaşın huzuru, mutluluğu, refahı için bugüne kadar birşey yapıldığını gördünüz mü? (köprü, yol diyenin …) sürekli vatandaştan daha fazla tırtıklamanın çeşitli yollarını arıyorlar, tepki görmeden, karıncanın belini incitmemenin yollarını buluyorlar.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

T.Telekom, BTK kararını uygulamış, tebrikler.
Kotadan sonraki hızlar ve gece 02 ile 08 arası kota uygulanmıyor.
T.Telekom müşterileri için bir sorun yok gibi.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

ab de 29 mu 39 mu ne euro karşılığında akn olmaksızın fiber yüksek hızlarda tek fiyat ile internet erişimi sağlıyorlar. SİZE TAVSİYEM. içimizden birileri hesaplarını kapatmaya başlarsa elleri tutuşur ve daha iyi öneriler ile gelirler.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Tüketici Haklarına göre elinizde sözleşme varken zam yapıp hız düşürme yapamazlar. Taahhüt süreniz dolmadan yeni tarifelere geçiremezler. Haklarınızı kullanın.

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

100 gb kotamı doldurmadığım halde hızım 16mn de 8'e düştü. firma ttnet. 2-8 saatleri arasında 16mb hız ile download yapabiliyorum. günün geri kalan zamanında internet hızım 8 mb speedtest ile baktım. geçen ay böyle değildi maalesef.

Dayıço
Dayıço
2 yıl önce

Bugün Superonline dan aradılar. 50MB internetim 125GB AKK var. 50MB paketlerde AKK bittikten sonra internete girişin duracağını söylediler. Hayırlı olsun.

" AKK yerine kota sistemine mi geçiliyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AKK yerine kota sistemine mi geçiliyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AKK yerine kota sistemine mi geçiliyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)