Alaska buzulları nadir görülen bir olayla karşı karşıya


13 Nisan 2021 Salı 09:15
ABONE OL
Alaska buzulları nadir görülen bir olayla karşı karşıya

Alaska buzulları nadir gerçekleşen bir olaya tanıklık ediyor. Denali Milli Parkı’ndaki Muldrow buzulu, normalden 50 ila 100 kat daha hızlı hareket etmeye başladı. Bilim insanları, bu olayı dalgalanma olarak adlandırdıklarını ve nadiren gerçekleştiği için sebebini tam olarak anlayamadıklarını belirtti. Ancak ortak görüş, nadir görülen bu dalgalanmanın iklim değişiklikleri sebebiyle sıklığını artıracağı yönünde.

Alaska buzulları normalden 50 ila 100 kat daha hızlı hareket ediyor

Columbia Üniversitesi’nde çevre bilimi profesörü olan Jonny Kingslake, bir video görüşmesinde buzul dalgalanmalarının gerçekten tuhaf olaylar olduğunu söyledi. Kinsglake’ye göre bu dalgalanmalar, buzul bilimcileri yıllardır büyülüyor. Buzulların hareketi ilk defa görülmüyor. Normal şartlarda buzullar, mevsimlerle birlikte milimetrik olarak hareket halindedir. Ancak dalgalanmalar, bu hareketlenmenin hızını artırıyor.

Alaska ve Tibet’in bazı bölgeleri gibi belirli coğrafi bölgelerde kümelenmiş olan dünyadaki buzulların yaklaşık yüzde 1’i normalden çok daha hızlı hareket ettikleri döngüsel dönemler yaşarlar. Bu dönemlerde bazı buzullar, normal hızının en az 10 katı kadar hız kazanır. Ancak Alaska’da yaşanan olayın nadiren meydana geldiği belirtiliyor.

Ulusal Park Servisi, dalgalanmanın yeni çatlaklar yarattığını belirtti. Bu sebeple NPS, Denali’ye tırmanma amacıyla gitmek isteyen yaklaşık 1000 dağcıyı uyardı.

Dalgalanmalar çok nadir olaylar olduğu için, bunlara neden olan faktör tam olarak bulunamadı. Ancak uzmanlar, Muldrow Buzulu’ndaki bu özel dalgalanma olayının muhtemelen iklim değişikliğiyle bağlantılı olmadığını söylediler. Jeolojik kanıtlar, Muldrow’un sonuncusu 1950’lerin ortasında olmak üzere geçmişte yaklaşık 50 yılda bir dalgalanma yaşadığını ve aslında yeni bir dalgalanma için geciktiğini gösteriyor.

Ancak son araştırmalar, buzun serbest kalmasına eriyen suyun yardım ettiğini öne sürüyor. 2012’de bilim adamları, Avrupa’nın en büyük buz alanı olan Austfonna buzulunda meydana gelen dalgalanmaları inceledi. O dalgalanmaların birinde 1.7 milyon olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek kadar su fışkırdı. Araştırmacılar, artan sıcaklar nedeniyle eriyen suyun biriktiğini ve bu dalgalanma olayını tetiklemekten sorumlu olabileceğini belirtti.

Alaska buzulları anormal şekilde hızlı hareket eden ilk buzullar değil. 2002 yılında, Rusya’daki bir buzul altı dakikada 17.7 kilometre yol kat etti ve bir köye çarptı. Çarpma sonucu köyde yaşayan 100 kişi hayatını kaybetti. Buzul, köye çarptığında saatte 241.4 kilometre hıza ulaşmıştı.

Muldrow Buzulu dalgalanması, giderek daha sıcak hale gelen gezegenimizde rutin bir olay olarak görülmeye başlandı.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Aliiiiiii
Aliiiiiii
1 ay önce

Kıyamet is loading

" Alaska buzulları nadir görülen bir olayla karşı karşıya konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alaska buzulları nadir görülen bir olayla karşı karşıya ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alaska buzulları nadir görülen bir olayla karşı karşıya ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!