Okunma

Alexa sesli asistan bir vücuda sahip olabilir!


01 Nisan 2019 Pazartesi 11:32
Alexa sesli asistan bir vücuda sahip olabilir!

Amazon’un ülkemizde henüz kullanılmasa da dünya çapında büyük popülerliğe sahip olan Alexa sesli asistan, gün geçtikçe yapay zeka sayesinde daha da gelişiyor ve yeni şeyler öğreniyor. Alexa ses asistanının başındaki insanlardan biri olan Rohit Prasad, bu ses asistanının artık bir robotumsu gövdeye sahip olması gerektiği açıklamasını yaptı.

MIT Technology Review tarafından San Francisco’da düzenlenen EmTech Digital AI’da bir konuşma yapan Prasad, “Akıllı bir asistanı gerçekten akıllı yapmanın tek yolu, ona gözlerini vermek ve dünyayı daha iyi keşfetmesine izin vermektir” açıklamasında bulundu.

Alexa sesli asistan vücut bedeniyle neler sunacak?

Akıllı ses asistanı, bir vücut kazandığı takdirde, haliyle etrafındaki olan biten olayları daha iyi bir şekilde idrak edebilecektir. Ayrıca insan bedeninin yapabileceği karmaşık fiziksel görevleri yerine getirme kabiliyeti de oldukça artacaktır.

Bu fikir her ne kadar çok uzak gözükse de yapılan çalışmalar, bu fikre zaten epey bir yaklaşmış durumda. Alexa ses asistanı, bu fikir için gerekli olan -yapay zekanın erişebileceği kameralar gibi- birçok özelliği bünyesinde bulunduruyor.

Amazon’un geçtiğimiz zamanlarda ortaya çıktığı bazı sızıntı bilgileri, bir vücuda sahip robot üzerinde çalıştığını vurguluyordu. Vesta kod adıyla yürütülen bu çalışmanın şu anda ne durumda olduğu bilinmiyor. Fakat anlaşılan Alexa’nın başındaki bilim insanı Rohit Prasad, bu iş için elini çabuk tutmak istiyor.
yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve videolarıyla ShiftDelete.Net’te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Alexa sesli asistan bir vücuda sahip olabilir!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Alexa ne zaman gelir acaba

" Alexa sesli asistan bir vücuda sahip olabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alexa sesli asistan bir vücuda sahip olabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alexa sesli asistan bir vücuda sahip olabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "