Okunma

Nişastadan petrol üretilebilir!


20 Nisan 2017 Perşembe 08:30
Nişastadan petrol üretilebilir!

Petrokimya endüstrisi 20. yüzyılda hızla gelişerek küresel ölçekte fosil kaynakların tükenmesine ve iklim değişikliğine yol açtı. Bu sorunları çözmek ve sürdürülebilir ve çevreye duyarlı bir toplum oluşturmak için bitkiler ve algler gibi yenilenebilir biyokütleleri kullanabiliriz.

Dinamik metaboik profilleme

Dünya üzerindeki biyokütle miktarı şu anda tükettiğimiz enerji miktarının yaklaşık 10 katı kadardır. Bu biyokütlenin yaklaşık yarısı su ortamında yetişmektedir. Mikroalgler az miktarda su, karbondioksit ve az miktarda mineraller ile büyüyebilir ve hücreleri hızla bölünür. Yani mikroalglerden, karadaki biyokütlenlerden daha hızlı hasat edilebilir.

17-04/20/alglerden-yakit-uretimi-shiftdelete.jpg

Tuzlu sudan hasat edilen yeşil yosun yeni bir türü olan JSC4, yüksek lipid seviyeleri ile yüksek bir büyüme oranını birleştirir. Araştırma ekibi “dinamik metabolik profilleme” adlı bir analiz yöntemi geliştirdi ve bunu JSC4’ü analiz etmek için kullandı. Bu yöntemle JSC4’ün hücrelerinde nasıl yağ ürettiğini keşfetti.

Nişastadan petrol üretimi

JSC4’ü karbondioksit ile inkübe etmeye başladıktan 4 gün sonra hücre ağırlığının yüzde 55’inden fazlasının karbonhidratlardan oluştuğu gözlemlendi. Tuzlu su, inkübasyon sıvısının yüzde 1-2’sini oluşturduğunda ekip karbonhidratlarda bir azalma gördü ve yağda artış gördü. Kuluçka başlamasından 7 gün sonra hücre ağırlığının yüzde 45’inden fazlası yağ haline geldi.

17-04/20/mikroalgler-biyoyakit-uretimi.jpg

Grup, dinamik metabolik profillemeyi kullanarak şeker biyosentezinin yavaşladığını, yağın bir unsuru olan triaçilgliserol sentezinin aktif olduğunu gözlemledi. Başka bir deyişle deniz suyunun ilavesi, nişastadan petrol üretimine geçiş yolunu açtı.

Bu bulgulara dayanarak daha verimli tarım yöntemleri ve genetik mühendisliği ile petrol üretimi yapılabilir ve verimli biyoyakıtlar elde edilebilir.

:: Genetik mühendislik yardımı ile biyoyakıt üretimi sizce mümkün olabilecek mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Nişastadan petrol üretilebilir!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kaynak bilgiyi belirtirmisiniz?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten üretiliyordu ve üretilen petrol değil Etanol

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kısacası JSC4 isimli bir yosuna nişasta ve tuzlu su verip turşu kuracaklar yağ yani petrol elde edecekler.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Günaydın kardeş (: Maliyeti yazsan diyorum (:

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyadaki petrol rezervleri bitmeden yada kritik seviyeye gelmeden bazı şeylerin değişeceğini yada günlük hayatta kullanılabilecek kadar gelişebileceğini düşünmüyorum

" Nişastadan petrol üretilebilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nişastadan petrol üretilebilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nişastadan petrol üretilebilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "