Çin’den Alibaba’ya ‘neden eleştirdin’ soruşturması


24 Aralık 2020 Perşembe 12:17
Çin’den Alibaba’ya ‘neden eleştirdin’ soruşturması

Çin hükümeti, e-ticaret devi Alibaba’ya tekelci faaliyetler gerçekleştirdiği gerekçesiyle soruşturma açtı. Şirketin yöneticileri soruşturma kapsamında ifade verecek. Anti-tröst soruşturmasının şirketin kurucusu Jack Ma‘nın Pekin yönetimini sert sözlerle eleştirmesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

Alibaba, Çin hükümetiyle karşı karşıya

BBC’nin haberine göre, Çin Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi (SAMR), Alibaba Group Holding’e ve ortağı Ant Group’a antitröst (tekelci faaliyetlerde bulunma) soruşturması açtı. SAMR, daha önce Alibaba’yı, küçük ölçekli rakip firmaların ürün sunmalarını engelleyen özel anlaşmalar imzalamaya zorlama konusunda uyarmıştı. Geçmişteki iş anlaşmalarının detaylarını açıklarken usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle de firmayı 500 bin yuan para cezasına çarptırmıştı.

alibaba-antitrost-sorusturmasiyla-karsi-karsiya

Alibaba yüzde 8 değer kaybetti

Konuyla ilgili firma cephesinden yapılan açıklamalarda ise işlerin olağan şekilde devam ettiği ve soruşturma kapsamında idare ile ortaklaşa çalışma yürütüleceği belirtildi. Öte yandan soruşturmanın ortaya çıkması bile firmanın zarar etmesine yetti. Hong Kong borsasında işlem gören firmanın hisselerinin değeri, haberin duyulmasının ardından yüzde 8 geriledi.

Ailibaba’nın ortağı Ant Group ise soruşturmayla ilgili tüm düzenlemeleri inceleyip bunlara kesinlikle uyacağını ve tüm çabayı göstereceğini açıkladı.  

Soruşturmaların başlangıç noktasında Alibaba Group kurucu başkanı Jack Ma’nın geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamalar bulunuyor. Ma’nın 24 Ekim’deki bir toplantıda ülkedeki finansal kurum ve kuralları eleştirmesi büyük bir şok etkisi yaratmıştı. Bu konuşmanın ardından Pekin hükümeti, 34 milyar dolar ile tarihin en büyük halka arz girişimi olan Ant Group’un arzını durdurmuştu.

Alibaba, geçen yıl karını yüzde 51 artışla 56.15 milyar dolara yükselmişti. Alibaba’nın gelir açıklamasına göre operasyonlardan elde edilen gelir 8.51 milyar dolar olarak hesaplanırken, şirketin faiz vergi ve amortisman öncesi kârı (FVAÖK) da geçen yıla göre yüzde 15 artışla 18.17 milyar dolara yükseldi.
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Alibaba adamdır

" Çin’den Alibaba’ya ‘neden eleştirdin’ soruşturması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’den Alibaba’ya ‘neden eleştirdin’ soruşturması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’den Alibaba’ya ‘neden eleştirdin’ soruşturması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)