Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’ya ne oldu?


06 Ocak 2021 Çarşamba 15:11
Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’ya ne oldu?

Jack Ma’ya ne oldu? Alibaba’nın kurucusu Jack Ma hakkında bir süredir ortada bazı iddialar bulunuyor. Çin merkezli şirketin kurucusu olan Jack Ma, Alibaba’ya yönelik soruşturmaların ardından 2 aydan daha uzun bir süredir ortalıkta görünmüyor.

Bu süreçte ise CEO hakkında önemli iddialar ortaya atıldı. Bazı kaynaklar farklı bir ülkeye kaçtığını söylerken, bazı iddialarda öldürüldüğü söyleniyor. Kafaları karıştıran bu sırra kadem basma olayında sizler için son gelişmeleri derlemeye karar verdik.

Jack Ma’ya ne oldu? Öldürüldüğü bile söyleniyor

Olaylar nasıl başladı? Alibaba’nın kurucusu ve Ant Group’un kurucu ortaklarından Jack Ma şirketlerine yönelik yapılan soruşturmaların ardından ortalığa sessizlik hakim oldu. Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Ma, 2 aydan daha uzun bir süredir ortalıkta görünmüyor.

Bloomberg’te yer alan bir habere göre Ma’nın servetinde ekim ayından beri önemli bir düşüş var. Ünlü girişimci, ekim ayından bu yana 11 milyar dolar azalan servetinin yanında Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde 25. sıraya kadar geriledi.

Financial Times’ta yer alan bir başka habere göreyse Afrika’nın Sektör Kahramanları programında jüri olarak bulunan Jack Ma’nın adı listeden kaldırıldı. Normal şartlarda oldukça yoğun bir programı bulunan CEO’nun yavaş yavaş katıldığı programlardan adının kaldırılması işlerin karıştığını gösteriyor. Şirketin sözcüsü de konu hakkında net bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Alibaba-nın kurucusu Jack Ma-Jack Ma-ya ne oldu-00

Twitter hesabından en son ekim ayında paylaşım yapılan Ma’nın öldürüldüğü iddiası ise sosyal medyada dolanan bir video ile tekrar alevlendi. Newsweek’in gün yüzüne çıkarttığı habere göre, 2014 yılında Çin’den kaçarak ülkede yaşanan yolsuzlukları ortaya çıkartan iş insanı Guo Wengui, 2019 yılında katıldığı bir programda Jack Ma‘yı işaret eden öngörülerde bulunmuştu.

Ma’nın yaptıkları sebebiyle ya hapse atılacağını ya da öldürüleceğini söyleyen Wengui’nin bu yorumu o dönem çok dikkat çekmese de, ekim ayından beri ortalıkta görünmeyen Ma’ya yönlendirilen bu öngörünün gerçekleşmiş olma ihtimali üzerinde duruluyor.

Öngörülerin yer aldığı videoda Wengui, Ma’ya atıfta bulunarak Çin’de tüm milyarderler için “hapse girmek veya ölmek” gibi 2 seçenek bulunduğunu söylüyor. Videonun devamında ise Ant Group’un Çin’deki bankacılık sistemine meydan okuduğu gerekçesiyle başını derde soktuğu vurgulanıyor. 2019 yılında yapılan bu açıklamalar döneminde Jack Ma Çin’deki piyasaları düzenleyen kurumları ve kamu bankalarını eleştirmişti.

Alibaba-nın kurucusu Jack Ma-Jack Ma-ya ne oldu-00

Yaşanan bu olaylardan sonra Jack Ma’nın Çin hükümeti tarafından cezalandırıldığı iddiaları güçlenirken, Alibaba CEO’sunun bir yandan kendisini kurtarmak için gizlice ülke dışına çıktığı belirtiliyor. Elbette şu anda ne öldürüldüğüne ne hapse atıldığına ne de ülke dışına kaçtığına dair bir bilgi elimizde bulunuyor, ancak ortaya çıkan bilgiler ışığında yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Jack Ma’ya ne olduğu hakkında ilerleyen günlerde gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Bizi takipte kalın. Ek olarak, milyarder girişimcinin kayboluşuna dair çarpıcı iddiaları mercek altına aldığımız videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz. İyi seyirler.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Jxjsjxj
Jxjsjxj
9 gün önce

Ada satın alıp keyf yapıyordur namıssız

yozegeli
yozegeli
9 gün önce

Geri kalan parayı kabul edebilirim. 🙂

" Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’ya ne oldu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’ya ne oldu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’ya ne oldu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)