Okunma

Alibaba kargolarını robotlar getirecek!


01 Haziran 2018 Cuma 16:30
Alibaba kargolarını robotlar getirecek!

Çinli e-ticaret devi Alibaba, dünya çapında lojistik zincirini oluşturmuş ve müşterilerinin güvenini sağlamış bir alışveriş firması olarak tanınıyor. Şirketin sahibi Jack Ma, Alibaba‘yı her zaman daha ileri götürmek isteyen bir girişimci. Jack Ma, şimdi ise Alibaba‘dan alışveriş yapan müşterilerin kargolarını robotların taşıyacağını söyledi. Alibaba sürücüsüz araçları ile kullanıcı memnuniyetini başka bir boyuta taşımaya hazırlanıyor.

Artık Alibaba üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların kargolarını, sürücüsüz robotlar getirecek. G Plus adı verilen bu otonom robotlar, LiDAR (Light Detection and Ranging) teknolojisi sayesinde yüzeylerin uzaklığını ölçebiliyor. Bu sayede taşıdığı kargolara zarar verme ihtimali minimuma indiriliyor.

Alibaba sürücüsüz araçları kimlik doğrulayacak!

İnsansız araç G Plus, yolda herhangi bir başka yaya ve araçla karşılaştığında otomatik olarak fren yapabilme kabiliyetine sahip. G Plus’ın bagaj kapasitesi de taşıdığı kargoların boyutu ile değişebiliyor. G Plus, teslimat yerine ulaştığında yüz tanıma sistemini kullanarak müşterinin kimliğini doğrulayabiliyor.

alibaba sürücüsüz araçları

RoboSense firması ile Alibaba’nın ortaklaşa ürettiği G Plus, saatte ortalama 10 mil kat edebiliyor. Yol aldığı süre boyunca çevresinin üç boyutlu haritasını anlık olarak çizerek rotasını oluşturan G Plus, aynı zamanda düşük maliyete sahip bir kargo aracı. Alibaba tarafından otonom aracın, klasik araba ve kamyonların lojistik giderlerine kıyasla masrafının oldukça az olduğu belirtildi. Şirket, insansız kargo aracını Hangzhou‘da bulunan genel merkezi çevresindeki yollarda test ediyor. Jack Ma ve ekibi, bu aracın seri üretimi için 2018 yılı sonlarını hedefliyor.
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Alibaba kargolarını robotlar getirecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alibaba kargolarını robotlar getirecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alibaba kargolarını robotlar getirecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "