Jack Ma’nın başına ne geldi? Hapiste mi öldürüldü mü?


07 Ocak 2021 Perşembe 13:00
Jack Ma’nın başına ne geldi? Hapiste mi öldürüldü mü?

Çin merkezli dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’dan hala haber alınamıyor. Milyarder girişimcinin, Pekin hükümeti ile girdiği yasal savaşın ardından bir anda ortadan kaybolması, ‘Jack Ma kaçırıldı mı?’ Sorularını da beraberinde getirdi. Bu videomuzda, ünlü milyarderin kaybolmasına ilişkin çarpıcı iddiaları mercek altına aldık. İyi seyirler.

Alibaba kurucusu Jack Ma nerede?

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Jack Ma’nın bir anda sırra kadem basması, gündemdeki sıcaklığını korurken, Alibaba kurucusunun akıbetine dair iddialar her geçen gün farklı bir boyut kazanıyor. 

Aslında her şey, e-ticaret devinin iştiraki olan finansal ödeme şirketi Ant Group‘un yaklaşık 35 milyar dolar kaynak toplaması beklenen halka arzının sürpriz bir şekilde ertelenmesiyle başladı.

Alibaba-nın kurucusu Jack Ma-Jack Ma-ya ne oldu-00

Jack Ma, bu gelişme üzerine Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirmişti. Kapalı kapılar ardında gerçekleşen bu görüşmenin üzerinden 2 aydan fazla bir zaman geçti. O gün bugündür Çinli milyarderi gören yok. 

Öte yandan Jack Ma, aralık ayında hükümet tarafından ülkeyi terk etmemesi konusunda uyarılmış, çekimlerine katıldığı Afrika’nın Sektör Kahramanları programındaki jüri üyeliği ise hiçbir gerekçe sunulmadan düşürülmüştü. 

 

Jack Ma kimdir?

Ma, 1964 yılında Çin’in güneydoğusundaki Hangzhou’da Yun Ma adıyla doğdu. Kendisinden büyük bir erkek, bir de küçük kız kardeşi vardı. 12 yaşında İngilizce öğrenmeye ilgi duydu ve Hangzhou’daki otellere gelen turistlere rehber olarak şehri gezdirmeye başladı. Sekiz yıl boyunca ücretsiz bir şekilde bu işi yapan Ma, Avustralyalı bir aileyle mektup arkadaşı oldu ve ailenin daveti üzerine bu ülkeyi ziyaret etti. Bu faaliyetleri Ma’nın dış dünyaya daha duyarlı hale gelmesini sağladı.

Ma, gençliğinde birçok iş yeri başvurusundan ret cevabı aldı. 24 başvurudan 23’ünün işe alındığı kendi şehrindeki KFC şubesine alınmayan tek kişi oldu. Üniversiteye giriş sınavını da iki kez kazanamadı. 1988’de Hangzhou Öğretmen Enstitüsü’nün İngiliz dili bölümünden mezun oldu ve yerel bir üniversitede öğretmen olarak çalışmaya başladı. 1995 yılında Çinli firmalara çevirmenlik yapmak için gittiği Seattle’a ziyaretine kadar bilgisayar ve internete karşı bir ilgisi olmayan Ma, internetin önemini kavrayarak ülkesine dönünce internet girişimlerine yöneldi.

Jack Ma, internetle tanıştıktan sonra aralarında China Pages adındaki internet sitesi de bulunan birkaç ticari deneme yaptıktan sonra Nisan 1999’da 17 arkadaşı ile birlikte Alibaba’yı kurdu. Şirket kısa sürede büyük başarı elde etti ve SoftBank, Goldman Sachs gibi şirketlerden yatırım aldı. 2003 yılında eBay benzeri alışveriş sitesi Taobao’yu kurdu. Taobao’nun gelişimini gören eBay, şirketi satın alma teklifinde bulundu ancak Ma bu teklifi reddetti.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
vaNgohK8
vaNgohK8
8 gün önce

apple suikast timine öldürttü… cesedini yokettirdi… apple insanlığın 2 numaralı düşmanıdır…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
5 gün önce

Bu vb büyük şirket sahipleri Trump ın dediği gibi sihirli şekilde pandemi öncesi yer altına çekildi bil Gates Google kurucuları zaten bu şirket yöneticileri sahibi değil sadece kukla bunların ipleri küresel cilerin elindedir

" Jack Ma’nın başına ne geldi? Hapiste mi öldürüldü mü? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Jack Ma’nın başına ne geldi? Hapiste mi öldürüldü mü? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Jack Ma’nın başına ne geldi? Hapiste mi öldürüldü mü? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)