Alman yetkiliden “WhatsApp kullanmayın” çağrısı


20 Mayıs 2020 Çarşamba 11:00
Alman yetkiliden “WhatsApp kullanmayın” çağrısı

WhatsApp kullanmayın çağrısı Almanya Federal Veri Koruma Komiseri Ulreich Kelber’den geldi. Almanya’dan gelen bu şaşırtıcı çağrıya güvenlik ve gizlilik sebep gösterildi.

Yetkili, gönderilen her mesaj içeriğinde Facebook tarafından bazı bilgilerin tutulduğunu söyledi. Kullanmayın çağrısı özellikle devlet kurumlarına gönderilen mektupta yer aldı.

WhatsApp kullanmayın çağrısı

Günümüzün en çok kullanılan uygulamalarından biri de WhatsApp olmuş durumda. Ülkemiz ve dünyada indirme listelerinde zirvede olan uygulamaya dair güvenlik ve gizlilik haberleri gelmeye devam ediyor. Şimdi de Almanya’da yapılan çalışma sonucunda, özellikle devlet kurumlarında çalışanlara çağrı geldi.

DW’de yer alan haberde Kelber’in gönderdiği mektupta “Her mesaj gönderiminde WhatsApp, Facebook tarafından iletilen meta verileri elinde tutuyor.” yorumunda bulundu. Bu nedenle uygulamanın kullanılmamasının gerektiği belirtildi.

whatsapp kullanmayın

WhatsApp kullanmayın çağrısı için konuyla ilgili yapılan açıklama yapan bir WhatsApp yetkilisi, kullanıcı verilerinin Facebook’a iletildiğini yalanladı. Yapılan açıklamada uzun zamandır kullanımda olan “uçtan uca şifreleme” yöntemi hatırlatıldı. Bu yöntem sayesinde mesajların sadece gönderici ve alıcı tarafından okunabildiği belirtildi.

Mesajlaşma ekranına girildiğinde mesajlaşmaların ve aramaların uçtan uca şifreleme metoduyla korunduğu belirtiliyor. Devamında ise WhatsApp veya diğer uygulamalar tarafından mesajların okunamadığı ve dinlemediği belirtiliyor.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Alman yetkiliden “WhatsApp kullanmayın” çağrısı”

 1. Anonim dedi ki:

  Hava insan ve Aselsan‘dan etmiş Havelsan ve Aselsan’ın üretmiş olduğu yerli imkanlarla ile görüntülü görüşme uygulamasını kullanmayı tercih ederim talep artacak mı onlara?

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben her zaman diyorum face çatısı altında olan hiç-bir şey güvenli olamaz. Ben watsaptan kimlik veya kartlar ile ilgili hiç-bir şey paylaşmam. Bunun yerine TELEGRAM MESSENGER kurdum en çok görüştüğüm 5 kişiye de yüklettim muhasebecimde dahil içim rahat kullanmaya devam ediyorum. Devletleri bile karşına alıyor telegram arka kapının anahtarını vermemek daha ne olsun süper tek kelimeyle…

  1. Anonim dedi ki:

   Evet bende kullanıyorum ikisini de gizli bilgi kart bilgiləri telegramdan paylaşıyorum görüşdüyüm arkadaşlarımla

  2. Anonim dedi ki:

   Çok komiksin. Telegram’ın diğer mesajlaşma uygulamalarından hiçbir farkı yok. Sen sanıyor musun ki gerçekten devletleri bile karşısına aldığına? Bırak wp, telegram’ı google bile veri paylaşımı yapar. Kaldı ki kişisel verilerimiz hiçbir zaman güvende değil. Yani sandığın gibi telegram da çok masum değil.

" Alman yetkiliden “WhatsApp kullanmayın” çağrısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alman yetkiliden “WhatsApp kullanmayın” çağrısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alman yetkiliden “WhatsApp kullanmayın” çağrısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "