Okunma

Almanları sahte haber korkusu sardı


27 Kasım 2016 Pazar 17:13
Almanları sahte haber korkusu sardı

Sahte haberler, internetin en büyük gündem maddesi olmaya devam ediyor. 

Eline klavye alanın sosyal medyada sahte haber üretebildiği yeni çağda bu haberlerin ABD’nin başkanlık seçimlerinin sonuçlarını bile değiştirebilmesi herkesi korkutmuş durumda.

Dünya liderleri, sahte haberlerle nasıl başa çıkabileceklerini düşünürken, çok yakında seçim sürecine girecek olan Almanya’da acil durum ilan edilmiş durumda.

Merkel panik halinde seçmenlerini uyardı

Almanya Başbakanı Merkel, ülkenin savcılarını gerekiyorsa bu haberlere karşı önlem almaya çağırdı.

Ülkenin 2017’de yaşayacağı seçim sürecinin, sahte haberlerle manuple edilmesinin ülkenin geleceğine karşı girilmiş bir sabotaj olacağının altını çizen Merkel, tüm ülkeyi sahte haberler konusunda uyanık olmak konusunda uyardı.

Merkel’in panik olmasına neden olan detaylardan biri de, başında bulunduğu merkez sağ partinin aksine aşırı sağ görüşlü rakip Alternatif Almanya (AfD) partisinin Facebook’ta çok yoğun takipçiye sahip olması.

Aynı Trump örneğinde olduğu gibi, aşırı sağcı partinin fanatiklerinin sosyal medyada yaratacağı sahte haberlerle seçmenleri etkilemeye çalışmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Öyle görünüyor ki, sosyal medya artık dünyanın tüm dengelerini kökünden sarsıyor. 

:: İnternetteki sahte haberleri anlayabileceğinizi düşünüyor musunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Almanları sahte haber korkusu sardı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Gezi olaylarında çoookça gördük o kasıtlı yalan haberleri manipülasyonları ki o kadar insanı sokağa çekebilme operasyonunu başardılar. uyanık olmamız lazım.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyada algı operayonuyla her konuda baronlar interneti kullanarak yönetim belirliyor artık. Sosyal medya başta olmak üzere haber ajansları insanlığın kaderiyle oynuyor bu tüm dünya ülkeleri için geçerli.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sosyal medyayı yasaklayın kurtulun

 4. SDN Okuru dedi ki:

  babalrınaza analrınıza söyleyin facebook da ki haberlere inanmasınlar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İlk yorumu atan yaratıklar gibi çok böcek var bu ülkede ve bu durum midemi bulandırıyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Fabrikaların ÇİNE taşınması seçimin sonucunu belirledi diye duydum. Amerikalılar fabrikaları geri istiyor. YERLİ MALI demek YÜKSEK MAAŞ demek

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Gezi Terör olaylarında ve sonra ki 17/25 aralıkta olduğu gibi yalan haber ve kara propaganda şimdi kendilerine dönünce paniğe kapılan Avrupa Terör Birliği endişeliyiz haberin olsun!

" Almanları sahte haber korkusu sardı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Almanları sahte haber korkusu sardı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Almanları sahte haber korkusu sardı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "