Okunma

iPhone 7 ve iPhone 8 satışları yasaklanabilir!


21 Aralık 2018 Cuma 00:00
iPhone 7 ve iPhone 8 satışları yasaklanabilir!

Apple ve Qualcomm arasında devam eden patent davası her geçen gün daha da derinleşiyor. Şimdi ise Almanya, iPhone 7 ve iPhone 8 modellerinin satışlarını ülke genelinde yasaklayabilir! Peki neden?

Almanya iPhone 7 ve iPhone 8 satışlarını yasaklayabilir!

Hatırlayacağınız üzere Çin’de yer alan bir ön mahkemece alınan karar ile birlikte Apple’ın Qualcomm’a karşı haksız olduğu kararı verilmişti. Çin mahkemesi tarafından verilen karar doğrultusunda Çin’de, iPhone XiPhone 88 Plus ve 6s’e kadar olan iPhone modellerinin satışları tamamen yasaklayabileceği öne sürülmüştü.

iPhone 8 ve iPhone 7

Çin gibi önemli bir pazarı kaybetmemek adına Apple’dan önemli bir hamle geldi. iPhone modellerinin Çin’de yasaklanma riskine karşı AppleiOS için ufak bir güncelleme yayınlanmıştı.

Yayınlanan güncelleme ile beraber teknoloji devi, fotoğrafların yeniden boyutlandırılması ve dokunmatik ekranda uygulamaların yönlendirilmesi özellikleri üzerinde ufakta olsa önemli bir düzenlemeye gitmişti.

Almanya iPhone yasağı ile gündemde!

Şimdi ise Almanya’daki bir ön mahkemece alınan karar ile birlikte Apple’ın Qualcomm’a karşı haksız olduğu kararı verildi. Alınan bu karar doğrultusunda ülke genelinde iPhone 7 ve iPhone 8 satışlarının yasaklanabileceği öne sürüldü.

Münih Bölge Mahkemesi Yargıcı Matthias Zigann, Apple’ın söz konusu karara itiraz etme hakkı olduğunu da belirtti. Böylece Apple’dan gelecek olan itirazdan sonra söz konusu iPhone yasağının uygulanıp uygulanmayacağı belli olacak.

iPhone 8 ve iPhone 7

Bilindiği üzere iPhone 7 ve iPhone 8 modellerinde kullanılan Intel çiplerindeki bir teknolojinin Qualcomm‘a ait olduğu ortaya çıkmıştı. Bunun haricinde ise Apple’ın tedarikçilerinden olan Qorvo’da Qualcomm‘un patentlerini ihlal ettiği de gözler önüne serildi.

Eğer söz konusu mahkemede yasaklanma kararı çıkarsa, iPhone 7 ve iPhone 8 satışlarının Almanya genelinde tamamen yasaklanacağını da özellikle belirtelim. Peki siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “iPhone 7 ve iPhone 8 satışları yasaklanabilir!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sanki millet orada iphone 7 alıyor onlar bizim gibi fakir askeri ücretli ilk ayında iphone xs max alabiliyor bu arada Çinlilerin ‘sen kimsin yaa’ yı söylemesi biraz zor adamım

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak bu olsa gerek! Zira Almanya’da insanların cebinde yeni model telefonlar yok; Türk gençliği hayal aleminde yaşıyor. Alman insanları hala 5 yıl önceki modelleri kullanıyor. Yeni modeller ise Almanya’da yaşayan Araplar ve Türklerde var yalnızca.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  eyyy almanyaa sen kimsiin

 3. Ali dedi ki:

  Alemin derdi iphone olmuş demekki zamanında iyi …..

 4. Anonim dedi ki:

  hadi inşallah yazasım geldi 🙂

 5. Lesnar dedi ki:

  Kac tane yorum yaptin baba sakin ol

 6. Memo dedi ki:

  E tabi sende haklısın…. 40 defa söyleyince dua etmiş gibi oluyon😂

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yaaa, ne demişler; keser döner sap döner gün gelir hesap döner!..

 8. Sekkoli dedi ki:

  Gelsin kınacıklar. Kınacı geldi hanımmmmmm

 9. Teknoloji dostuyuz dedi ki:

  Hadi kınaları hazırlayın

 10. Isa dedi ki:

  Hadi inşallah 😂

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yasaklansın da Apple indirim yapsın Türkiye de

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hadi işallah 😋

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hadi işallah

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hadi işallah

" iPhone 7 ve iPhone 8 satışları yasaklanabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone 7 ve iPhone 8 satışları yasaklanabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone 7 ve iPhone 8 satışları yasaklanabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "