Okunma

Almanya, Microsoft’a Cezayı Kesti


09 Nisan 2009 Perşembe 12:13
Almanya, Microsoft’a Cezayı Kesti

Microsoft’un Almanya’da yaşadığı son olay, firmaya oldukça ağır geldi. Almanya’da yerel bir dağıtıcıyla bir ürünün fiyatı konusunda anlaşma yaparak reklam kampanyası başlatan Microsoft’a, 9 milyon Euro‘luk büyük bir ceza kesildi. Office Ev ve Öğrenci 2007 yazılım paketinin fiyatı konusunda dağıtıcı firmaya bir dayatma yapan Microsoft, Alman kanunlarını ihlal ettiği gerekçesiyle bu cezaya çarptırıldı.

Kanun Der ki…

Almanya’daki kanunlara göre, bir satıcı ve dağıtıcı, malın satış ücreti ve pazarlama stratejileri üzerinde üreticiye görüşünü bildirebilir ve bu konularda küçük bir rol oynayabilir. Fakat, Üretici ve satıcının, ürünlerin fiyatlarını ileriki tarihler için de
belirleyerek bunun üzerine bir pazarlama stratejisi kurmaları yasa dışı kabul ediliyor. Microsoft tarafından fiyatın sabitlenmesi, hem rekabet koşullarını zedelediği, hem de tarafların fiyat politikasında fazlaca müdahalede bulunmaları anlamına geldiği için, ceza kaçınılmaz olmuş durumda.

:: Ülkemizde bu tür tekel karşıtı kanunlar var mı?

Bilgi için: Microsoft
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Almanya, Microsoft’a Cezayı Kesti”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    duy bunlari ttnet duyyyyyyy

  2. SDN Okuru dedi ki:

    O para yine dönecek onlara….

" Almanya, Microsoft’a Cezayı Kesti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Almanya, Microsoft’a Cezayı Kesti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Almanya, Microsoft’a Cezayı Kesti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "