Almanya ve İngiltere’den güneş enerjisi rekoru


01 Mayıs 2020 Cuma 10:42
Almanya ve İngiltere’den güneş enerjisi rekoru

Almanya ve İngiltere’den güneş enerjisi rekoru geldi. Enerji bakımından en temiz kaynaklardan olan güneş ile daha verimli sonuçlar çıkmaya devam ediyor. Son günlerde koronavirüs sebebiyle temizlenen havanın da etkisiyle iki ülke güneş enerjisi üretiminde rekor kırdı.

Koronavirüs sebebiyle güneş enerjisi üretimi arttı

Giderek artan hava kirliliğine çözüm olarak birçok ülke temiz enerji kaynaklarına geçme planı yapıyor. Bu plan kapsamında ülkeler güneş enerjisi panelleri de önemli bir yer tutuyor. Daha çok güneş enerjisi sağlanmasıyla ilerleyen zamanlarda oluşabilecek hava kirliliğinin azalacağı tahmin ediliyor. Bu paneller konusunda kendini geliştiren iki ülke Almanya ve İngiltere yeni bir üretim rekoru kırdı. Almanya’nın fotovoltaik santralleri ile birlikte geçtiğimiz pazartesi günü 32.227 GW (ülkenin enerji ihtiyacının % 40’ı) üretti. İngiltere ise yine aynı gün 9.68 GW üreterek bir önceki üretim rekorunu kırmış oldu.

Koronavirüs sebebiyle güneş enerjisi üretimi arttı

Koronavirüs sebebiyle dünya genelinde insanların daha çok evlerde durmasıyla hava kirliliği azalmaya devam ediyor. Bundan önceki hava kirliliği sayesinde güneş ışıkları panellere daha az ulaşıyordu ve panellerin üzerindeki kirlilik bu durumu daha az etkili yapıyordu. Temiz hava ile birlikte daha fazla güneş ışığı panellere ulaştı. Bu da Avrupa ülkelerinde daha fazla güneş enerjisi üretimini ortaya çıkardı.

Almanya, 2038 yılına kadar yenilenebilir enerjilerden üretilecek elektrik gücünün ülkenin tüm elektrik ihtiyacının yüzde 80’ine karşılık geleceğini öngörüyor. Ancak Almanya bu kararın öncesinde halen daha kömürden enerji üretiminde komşu ülkelerinin gerisinde kalmasıyla da dikkat çekiyor. Buna örnek verecek olursak; Avusturya ve İsveç, son kömür tesislerini geçtiğimiz hafta kapattı. Almanya’da 2038 yılına kadar kömürden tamamen çıkmayı planlıyor. Fakat yenilenebilir enerji fiyatlarındaki düşüş nedeniyle bunu daha erken yapabilir.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Almanya ve İngiltere’den güneş enerjisi rekoru konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Almanya ve İngiltere’den güneş enerjisi rekoru ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Almanya ve İngiltere’den güneş enerjisi rekoru ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  2. 2 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  3. 3 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  4. 4 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  5. 5 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  6. 6 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  7. 7 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  8. 8 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  9. 9 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  10. 10 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık