Okunma

Almanya ve Türkiye Ne Kadar Farklı?


01 Şubat 2015 Pazar 13:30
Almanya ve Türkiye Ne Kadar Farklı?

Ülkemizdeki tüketiği eğilimleriyle ilgili sorularımı yanıtlayan Sadi Açıkalın ülkemizdeki tüm Media Markt’ın satın alma operasyonunu yürütmek yanında satış sonrası servis konusunda da en yetkili merci. Kendisine 2015’ten beklentilerini, firmanın anavatanı Almanya’dan farkları ve taksitli satışları sorduk.

:: Media Markt’ın ülkemizdeki son kullanıcıya ulaşma politikası merkezi Almanya’dan ne gibi farklılıklar içeriyor?

Almanya, Media Markt’ın anavatanı olması itibariyle perakende kurallarının zaten Media Markt tarafından belirlendiği bir ülke. Türkiye’de ise Media Markt, yerel farklılıkları gözönünde bulundurarak 7 yıldır müşterilerine Avrupa’daki bu know how aktarmaya çalışıyor. Bu da ürün, fiyat ve satış hizmetleri de dahil olmak üzere tüm temel değerlerimizde yerel değerlere adapte olmamızı sağlıyor. Ancak Media Markt’ın iş fikrinin temelini oluşturan “en iyi fiyat, bol çeşit” iddiamızı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de taşımaya devam ediyoruz.

:: Media Markt, ülkemizde bulunduğu sürede hangi alanlarda en çok yükselişi sergiledi?

Media Markt Türkiye’ye giriş yaptığı 2007 yılından beri aslında elektronik perakendecilik kurallarını yeniden belirledi ve yazdı diyebiliriz. Ürün teşhir şekilleri, iletişim dili, mağaza metrekareleri ve satış methodları gibi kendine has perakende ekolünü de Türkiye getirerek, mağazacılık anlayışını kökten değiştirdi diyebiliriz.

15-02/01/sadiacikalin.jpg

:: Satış sonrasında ne gibi hizmetler veriyorsunuz? Bu hizmetler konusunda müşteri memnuniyeti ne seviyede?

Her mağazamızda, yaklaşık 100 m2’lik bir alanda müşteri hizmetleri departmanımız ve bu departmanda müşterilerimizin arızalanan cihazlarıyla ilgilenen, müşterilerimiz adına tüm süreci takip eden bir satış sonrası hizmetler ekibimiz bulunuyor. Mağazalarımızda bulunan satış sonrası ekipleri aynı zamanda müşterilerimizin servise gönderilen cihazlarının yasal sürelerini de takip ederek, memnuniyeti en yüksek seviyede tutmayı hedefliyor. Buradaki tüm hizmetlerimiz müşterilerimiz için ücretsiz veriliyor.

Media Markt mağazalarında müşterilerine sunmuş olduğu uzatılmış garanti paketleri ile birlikte müşterilerin satın aldıkları elektronik cihazların garanti süresini ilave 5 yıla çıkarma imkânı sağlıyor. Bunun yanı sıra özellikle cep telefonu, bilgisayar ve tablet gibi mobil cihazları için sunmuş olduğu, sıvı teması, kırılma gibi hasarları koruma altına alan paketleri ile müşterilerinin hayatını kolaylaştırıyor. Bu hizmetlere ek olarak, her mağazamızda iki tane Power Service teknisyeni bulunuyor. Müşterilerimizin satın aldıkları bilgisayarlar, tabletler, navigasyonlar ve cep telefonları için kurulumdan, gerekli olan tüm programların cihazlara yüklenmesine kadar birçok farklı hizmeti mağazalarımızda küçük bir ücret karşılığında sağlıyoruz.

:: 2015 geldi; yeni yıl Vegas’ta CES ile açıldı. Yeni yıla hangi ürünlerde büyüme bekliyorsunuz?

Her yıl teknoloji trendleri CES’te, İFA’da veya GSMA’da görücüye çıkıyor. Son 5-10 yıla damgasını vuran ürünlere baktığınızda, ortak özelliklerinin sosyal ve iş hayatıyla uyumlu ürünler olmasıdır. Hayatın içinde yer alan, hayatımızı kolaylaştıran, entegre çözümler ve teknolojiler bundan sonrada trendleri belirleyecek.

CES’e bu yıl giyilebilir teknolojilerin, aksesuarların, akıllı telefonların, tabletlerin, Ultra HD Curve TV’lerin ve sağlıklı yaşamla ilgili mobil uygulamaların damga vurmasını bekliyoruz.

Büyümenin yeni adreslerinden olan Telekom-aksesuar pazarının da 2015 yılında toplamda 1 milyar TL’ye ulaşacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla yeni nesil teknoloji ürünlerine olan ilgi 2015’te de katlanarak artacak. Bunun yanı sıra global oyuncularla rekabet içinde olan yerli üreticilerin özellikle Telekom ürünlerinde geliştirecekleri yazılım ve içeriklerle birlikte yavaş da olsa büyüyeceklerini öngörüyoruz. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin ekonomisi istikrarlı ve pozitif büyüme kaydettiği sürece sektörümüzün de hızla büyüyeceğine ve gelişeceğine inanıyoruz. Küçük ev aletleri, akıllı telefonlar, geniş ve büyük ekranlı telefon pazarınında büyümesini bekliyoruz.

:: 2014 içinde taksitli satışların kısıtlanması Media Markt’ı nasıl etkiledi?

Müşterilerimize özel Türkiye’deki 39 mağazamızda bankaların kredi hizmeti sağladığı “kredi köşeleri” bulunuyor. Bireysel kredi başvurusunda bulunarak Denizbank sayesinde anında kredi alan müşterilerimiz, mağazadaki dilediği ürünü 36 aya varan vadeli kredi imkânı ile rahatlıkla alabiliyor. BDDK kuralları gereğince 36 bin TL’ye kadar kredi kullanılabiliyor. Buna ek olarak 12-36 ay arası 0,99%-1,29% arasında değişen faiz oranları da mevcut.

Özellikle taksit yapılamayan ürünlerde ya da yüksek hacimli alımlarda kredi uygulaması tercih ediliyor. Tek seferde nakit kullanımı yerine banka aracılığı ile kredi kullanmak müşterimize daha cazip geliyor. Tek seferde nakit kullanımı yerine banka aracılığı ile kredi kullanmak müşterimize daha cazip geliyor.

:: Okurlarımızın yeni yıldan beklentisi ne durumda?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Almanya ve Türkiye Ne Kadar Farklı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  media markt kafasina gore takiliyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiyenin almanya gibi olabilmesi için 20 yıla ihtiyacı var. Tabi almanyanında hiç gelişmemesi lazım. Anlayacağınız biz türkler zihniyetimizi, anlayışımızı değiştirmezsek almanya gibi olmak biraz zor. Bizimkilerin hizmet anlayışı düdükleme üzerine.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bence medıamarkt ve teknosanın Fiyatlarıcok ucuk bırde halkta sorun var hHükûmet hep zengin calisiyor vergiler yuksek ttaksit yok fakire teknoloji haram

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Medimarktin ürünleri ***** da yaşıyorum ama mediamarkt dan hiçbirşey ***** bazıları bozuk olarak geri getirilen fakat tamir edilip tekrar rafa konan ürü***** birşey alırken dikkatli ***** kutularının daha önceden açılıp açılmadığına dikkat edin.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Almanyada yasiyorum ama turkiyedeki ve almanyadaki mediamarkt arasinda cok fark var hem fiyat hemde cesit zenginligi acisindan bence hersey yerinde alinir yani avrupada

 6. SDN Okuru dedi ki:

  O bu değilde ilk defa türkiyede avrupadan daha ucuza satılan bi telefon gördüm. Meizu mx4. Hollandada 450 euro turkiyede 1000 lira. Valla ithalatçı fitma kimse helal olsun. Tebrikler.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  suanda tatil icin almanyadayim . Xperia z3 529 euro media markt ta .

" Almanya ve Türkiye Ne Kadar Farklı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Almanya ve Türkiye Ne Kadar Farklı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Almanya ve Türkiye Ne Kadar Farklı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "