Okunma

Google’ın kârı düştü!


25 Temmuz 2017 Salı 10:00
Google’ın kârı düştü!

Alphabet, Nisan-Haziran dönemini kapsayan ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirketin kasasına bu süreçte 25.1 milyar dolar girerken, Google’ın Antitröst ihallerinden aldığı ceza sebebiyle Alphabet’in kâr oranında ilk çeyreğe göre düşüş yaşandı.

Şirketin kârı düştü!

Google’ın (Alphabet) geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kazancında %21’lik bir artış görüldü. Nisan ayından Haziran ayına kadarlık süreçte şirketin kasasına 25.1 milyar dolar girdi. Hisse başına kazanç ise Wall Street’in 4.49 dolar beklentisini aşarak 5.01 dolar olarak gerçekleşti.

17-07/25/google-alphabet.jpg

Şirketin reklamlarına ücretli tıklama oranında % 52 artış yaşanırken tıklama başına maliyet % 23 oranında düştü. Yani Google bu süreçte daha az reklam alabildi. Şirket, bu dönemde antitröst ihlalleri sebebiyle AB’ye 2,74 milyar dolar ceza ödemek zorunda kaldı. İşletme gelirinde % 15’lik bir artış görüldü ancak Alphabet para cezasını dikkate alarak ikinci çeyrek kârında düşüş bildirdi.

Gelir artışı, YouTube reklamları ve mobil arama ağı reklamlarıyla yapıldı. YouTube’u ayda 1,5 milyar kişinin kullandığı açıklandı. Google, çevrimiçi alışveriş hizmetinde rakiplerinden daha fazla yararlanmak için arama tekelini kullandığı (antitröst ihlali) gerekçesiyle AB tarafından cezalandırılmıştı. Bu sebeple şirket en çok alışverişin yapıldığı akıllı telefonlardaki Google aramayı güncelleyecek.

:: Google kazancı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Google’ın kârı düştü!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    @25.07.2017 / 13:19:31 Teknoloji sirketlerinin omurleri vardir. Genelde sahipleri gocunce teknoloji sirketleri de gerilerler. Olmadi bir donem daha yasamlarini surdururler ama bir sirketin omru cok uzun olmaz. Cok uzun olan sirketler genelde aile sirketleridir.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Cokta seyimde idi. Google in karinin dustugu. Dussun tabii ki de.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Google yaş yere yatarmı yaa google nin batcağını düşünen gerzek hamdiler varmı

" Google’ın kârı düştü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’ın kârı düştü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’ın kârı düştü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "