Okunma

Alphabet, ABD Yollarını Yeniden Yapacak


28 Haziran 2016 Salı 18:30
Alphabet, ABD Yollarını Yeniden Yapacak

Google ve Google’a ait tüm şirketleri bir arada tutan Alphabet Inc., Birleşik Devletler genelinde, mevcut şehirler arası yolları yeniden düzenlemek istiyor.

Tom’s Guide’da yer alan habere göre, Google‘ın söz konusu planı çerçevesinde, son zamanlarda ülke genelinde artan zengin/fakir eşitsizliğini odağına alacağı ifade ediliyor.

Google, ABD’de yolları düzenleyecek

ABD Ulaştırma Bakanlığı, ülke üzerindeki bazı şehirlerin yollarını düzenlemek adına 50 milyon dolarlık ihale kapsamında Alphabet Inc. ile çalışmayı planlıyor.

Alphabet Inc. ise, Columbus, Ohio kentlerindeki transit yolları yeniden düzenlemek için yolların kazı planlarını ve haritaları içeren detaylı bir rapor hazırladı.

Google, 2015 yılında Sidewalk Labs adındaki şirketi bünyesine dahil ettikten sonra, büyük kentsel alan planını harekete geçirdi.

Şirket, bu bağlamda New York’da kullanımda olan ücretsiz internete sahip kiosk noktaları fikrini ortaya atmıştı.

16-06/28/sidewallk-labs.jpg

Sidewalk Labs’in Uber, Google Maps gibi hizmetlerin yollarda daha fazla yer almasına odaklanacağı ifade ediliyor.

Yeni düzenlenecek yollarda özel otomobiller yerine, toplu taşımayı teşvik edecek Google, hükümet ile birlikte karar vermesinin ardından toplu taşıma ücretlerinde indirime gitme planında olacak.

Google’ın bünyesindeki Sidewalk Labs ile başlattığı girişimin, yollara kamu eli yerine özel şirketlerin müdahil olmasını sağlayabileceğini söyleyebiliriz.

Bunun anlamının da, neo-liberal, kapitale dayalı politikaların gelecek süreçte daha da etkili olacağını işaret ettiğini söyleyebiliriz.

:: Google’ın ABD’deki bazı şehirlerin yollarını düzenlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Alphabet, ABD Yollarını Yeniden Yapacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Tamam vurmayın Yaptık bi hata 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  istanbul köprüsü değil akıllım körfez geçiş köprüsü yeni yapıldı adamın dünyadan haberi yok

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Golden gate köprüsü orası

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İstanbul fotoğrafı diyen arkadaş çok üst düzey espri yaptı.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İstanbul değil orası

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye yaşanmaz oldu

 7. SDN Okuru dedi ki:

  yabancı arabalara milyarlar vermek yerine yerli otobüs üretelim. toplu taşıma ücretini yarı fiyatına indirelim. böylece milyar dolarlar maaşlarımıza zam olarak cebimize kalmaz mı ? zengin oluruz ?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Google böyle güçlenmeye devam ederse Silikon Vadisi topraklarını satın alır kendi ülkesini kurar demedi demeyin. Devlet gibi şirket be..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Başlıktaki fotoğraf niye istanbul ?

" Alphabet, ABD Yollarını Yeniden Yapacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alphabet, ABD Yollarını Yeniden Yapacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alphabet, ABD Yollarını Yeniden Yapacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "