Okunma

Alphabet bilançosu dudak uçuklatıyor!


24 Temmuz 2018 Salı 16:00
Alphabet bilançosu dudak uçuklatıyor!

Alphabet tarafından 2018 ikinci çeyreğe ait finansal sonuçlar açıklanmış durumda. Google ana kuruluşu Alphabet bilançosu ortaya koyduğu rakamlarla akılları baştan alıyor.

Alphabet bilançosu 32.6 milyar dolar gelir gösteriyor!

Gelirlerini 32.65 milyar dolar seviyesine çıkarttığını açıklayan Alphabet, bu anlamda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artış elde etmiş durumda. Ek olarak, bu noktada şirketin 2018 ilk çeyrekte ise 31.15 milyar dolar gelir açıkladığını da hatırlatalım.

Öte yandan, şirketin gelirinin 5.01 milyar dolar kadarını Avrupa Komisyonu Rekabet Komisyonu’na vermek zorunda kaldığını söylemeden geçemeyeceğiz. Hatırlarsanız Google, Android mobil işletim sisteminde arama motorunun ön tanımlı olması sebebiyle suçlu bulunmuştu. Şirket tarafından açıklanan raporda kesilen cezanın net kara yansıtıldığının da altı çiziliyor.

Alphabet bilançosu

Google reklam gelirleri tarafında ise önemli bir artış olduğu göze çarpıyor. Buna göre şirketin ikinci çeyrekte reklamlardan elde etmiş olduğu gelir, 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 23,9 artış gösteriyor. Gelirin miktarı ise tam 28,09 milyar dolar. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise reklam geliri 22,67 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Hali hazırda şirketin gelirlerinin yüzde 86’lık kısmının da reklamlardan geldiğini belirtelim. Bununla birlikte diğer gelirler tarafında da yıldan yıla yüzde 34’lük bir artış söz konusu.

Beklentilerin üzerinde bir tablo çizen finansal sonuçlar sayesinde şirketin hisseleri de değer kazanmış durumda. Şirket hisselerinin 1,272 dolara kadar yükseliş gördüğünün altını çizelim.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Alphabet bilançosu dudak uçuklatıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alphabet bilançosu dudak uçuklatıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alphabet bilançosu dudak uçuklatıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "