Okunma

Alphabet’in internet drone projesi iptal oldu!


12 Ocak 2017 Perşembe 06:00
Alphabet’in internet drone projesi iptal oldu!

Alphabet veya o zamanki adıyla Google, güneş enerjisi sayesinde yüksek irtifalarda uzun süreler boyunca uçabilen hava araçları konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Titan Aerospace‘i satın almıştı.

Bu satın alma ile birlikte internet erişiminin ulaşmadığı kırsal alanlara internet bağlantısı götürmeyi hedefleyen şirket, uzun süredir bu proje üzerinde çalışmaya devam ediyordu.

İki gün önce Alphabet’in uydu görüntüleme servisi Terra Bella‘yı satmayı planladığının ortaya çıkmasının ardından, maalesef şirketin güneş enerjili internet drone projesini sonlandırdığı öğrenildi.

Alphabet, büyüme sağlayacak projelere odaklanmak istiyor!

9to5Google tarafından yayınlanan habere göre, Alphabet’in onlarca farklı proje yerine büyüme fırsatı sağlayacağına inandığı ana projelere odaklanma stratejisi nedeniyle internet drone projesi Titan’ın fişi çekildi.

17-01/12/google-titan-drone.jpg

Titan Aerospace çalışanlarının büyük bir bölümünün şirket içerisine farklı departmanlara atandığını belirten Loon proje lideri Mike Cassidy, işini kaybeden çalışanların sayısını ise açıklamadı.

Ayrıca, internet bağlantısı sağlamayı amaçlayan yüksek irtifalı insansız hava araçları konusunda, araştırmaların bir süre önce sonlandığı bazı yetkililer tarafından doğrulandı.

İnternet.org projesi kapsamında benzer bir çalışma yürüten Facebook’ta, geçtiğimiz yıl dünyanın birçok noktasına ücretsiz internet hizmeti sunacak güneş enerjili drone’unun test aşamalarının tamamlandığını duyurmuştu.

:: Sizce, bu tür projeler sayesinde internet dünyanın her köşesine ulaşacak mı?


yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılının Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Pilot olma hayali ile uçaklara olan hayranlığı her geçen gün artarken, 7 yıl önce başlayan spor hayatına zorunlu bir ara sonrasında kaldığı yerden devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

Geri bildirim