Okunma

Alphabet Mahkemelik Olabilir!


11 Ağustos 2015 Salı 19:00
Alphabet Mahkemelik Olabilir!

Google CEO’su, Google dahil bütün servislerini Alphabet şirketi adı altında bir araya topladıklarını dün açıklamıştı. Ancak Alphabet‘in internet sitesinin ismi alphabet.com değil abc.xyz olmuştu.

Alphabet’in internet sitesi neden alphabet.com değil?

Google’ı da içine alan yeni şirket isminin, ingiliz alfabesindeki her harfe karşılık bir servis sunulacağından Alphabet olarak tercih edildiği açıklanmıştı. Alphabet’in internet sitesinin de alphabet.com olduğu tahmin edilmişti.

Alphabet’in duyurulmasında bu zamana kadar geçen sürede alphabet.com‘a aşırı sayıda giriş yapıldığı ve sunucuların bir süre kitlendiği de ortaya çıktı. Peki durum böyleyken Alphabet’in internet sitesi neden abc.xyz olmuştu? Alphabet’in internet sitesi ismi olarak abc.xyz‘yi seçmesinde ise etkili olmuş olabilecek iki ihtimal var. Bu ihtimallerden ilki ingiliz alfabesindeki ilk ve son üç harf olan abc.xyz’nin tercih edilerek Alphabet konseptinin site isminde de uygulanmak istenmesi, diğer ihtimal ise alphabet.com‘un bundan tam 20 yıl önce alınması! Peki o zaman alphabet.com’un sahibi kim?

İşte alphabet.com’un sahibi!

Alphabet ismiyle yıllardır hizmet veren bir şirket daha var! Bu ismi kullanan ve alphabet.com‘un da sahibi olan o şirket ise Alman otomotiv devi BMW! 

15-08/11/alphabetcom.png

BMW isim konusunda yaptığı açıklamada, alphabet.com ve marka haklarının satışı için Google’ın sahibi olan Alphabet şirketinden herhangi bir teklif gelmediğini söyledi. Ancak BMW, teklif gelse bile yıllardır adı altında hizmet verdikleri Alphabet’in isim haklarını zaten satmayı düşünmediklerini de bildirdi.

ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO) iki dev şirketin aynı ismi kullanmasının tüketicilerde kafa karışıklığına yol açabileceğinin altını çizdi. BMW ise herhangi bir marka ihlali olup olmadığını araştırdığını söyledi. Eğer bu araştırma sonucunda marka ihlali olduğuna dair bir sonuç çıkarsa, BMW’nin Alphabet’i ile Google’ın sahibi olan yeni şirketin ismi Alphabet mahkemelik olabilir.

:: Sizce BMW’nin Alphabet’i ile Google’ın Alphabet’i mahkemelik olur mu?
yazarAdem Çamlıkaya

Bilgisayarla tanıştığı günden beri teknoloji dünyasıyla iç içe bir yaşam süren Adem, şu anda Atatürk Üniversitesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nü okuyor ve SDN'de yazarlık yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Alphabet Mahkemelik Olabilir!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yeni koyacağın firmanın ismini önce bir google dan araştırsana be kardeşim bizmi öğretelim bunu sana 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Eline sağlık da bu kadar gereksiz cümlelerle doldurulmaz bir makale.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Alphabet ismi sorunlu değil. Sorun internet sitesinde. Alphabet'in internet sitesi ***** olmalıydı ama zaten kullanılıyormuş. O nedenle ***** oldu. Şimdilik tabiki. Bmw'nin koskoca internet deviyle karşı karşıya geleceğini düşünmüyorum. Parası verilir bir şekilde halledilir. Koskoca Google böylesine büyük bir dönüşüm planlayacak ve alfabe harflerine kadar proje ismi çıkarırken internet sitesini düşünmeyecek öyle mi? Bunlar bir dev için küçük ve geçici problemler sadece.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Google a kafa tutmak?Arama sonuçlarında olumsuz içerikler ön plana çıkarılırsa o bile yeter BMW yi anlaşmaya yanaştırmaya 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ne uzatmissiniz iki satirlik haberi

 6. SDN Okuru dedi ki:

  aralarında anlaşırlarsa sıkıntı olmaz….

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bir yazı bu kadar uzatılıp sıkıcı hale getirilir. İçim şişti sonuca ulaşana kadar.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  haberin yarısına geldim hala hangi otomobil markası olduğunu yazamadınız hürriyetin 50 sayfalık galerili haberlerine döndürdünüz siteyi insan gibi yazsanız olmuyor dimi

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Hay sizin isminizie cisminize kefaratül fecaralar.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  İsim kıtlığımı var anlamadım ki

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Haydi oldumu şimdi dakka bir gol bir mahkemelik oldular daha doğrusu olacak

 12. SDN Okuru dedi ki:

  vay anasını bak sen şu işe

" Alphabet Mahkemelik Olabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alphabet Mahkemelik Olabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alphabet Mahkemelik Olabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "