Okullarda çalışacak robotlar geliyor


24 Kasım 2019 Pazar 18:00
Okullarda çalışacak robotlar geliyor

Günümüzde birçok firma robotik ve makine öğrenme konularına oldukça ilgi gösteriyor. Alphabet’de bunlardan bir tanesi. Robotların gittikçe daha akıllı bir hale gelmesiyle evlerimize kadar girmesi söz konusu. İnsanların gündelik hayatını kolaylaştırması planlanan robotların şimdilik önünde çok yol var. Ancak robot gelişiminde geri adım atmayan Alphabet X yeni bir akıllı robot geliştiriyor. Robotun isminin “Everyday Robot” olacağı söylendi.

Alphabet X yeni bir akıllı robot geliştiriyor

Çıkan haberlere göre, şirketin erken araştırma ve geliştirme bölümü olan Alphabet X yeni bir robot geliştiriyor. Şirketin ana düşüncesi robotu birçok kamera ve karmaşık yazılımla donatmak. Robotların, etraflarındaki dünyayı gözlemlemelerine ve karşılaşabilecekleri her olası durumu önceden öğretilmelerine gerek kalmadan kendi başlarına öğrenmelerini sağlamak projenin bir numaralı amacı.

Alphabet X yeni bir akıllı robot geliştiriyor

İlk prototip robotlar şimdilik çöplerin nasıl sıralanacağını öğreniyor. Farklı türdeki nesneleri algılamak ve onları uygun yerlere koymak robotlar için oldukça zor bir işlem. Alphabet X, robotların şu anda çöplerin yüzde 5’inden daha azını yanlış yere koyduğunu belirtiyor. Bu sayede geri dönüşüm fabrikalarında veya okullarda bu robotların kullanılması sayesinde geri dönüşüm hızı arttırılabilecek.

Alphabet X yeni bir akıllı robot geliştiriyor

Robotik geliştirmelerin en büyük amaçlarında birisi de insanların omuzlarındaki yükleri azaltmak. İnsanların evlerini, odalarını ve yaşam alanlarını temizleyip toplayarak insanlara vakit kazandırmak oldukça önemli olsa da robotların bu aşamaya ulaşması için uzun yıllar gerekiyor. Ev ortamında güvenli ve özerk bir şekilde kendi kendine çalışabilen robotlar, şuan robotik alanındaki en büyük zorluklardan birisi.

Alphabet, X Everyday Robot projesinin bir diğer amacının da gelecekteki diğer robotlara ilham kaynağı olacağını söyledi. Üzerindeki birçok kamera ve yazılım sayesinde öğrendikleri şeylerin birçoğunun diğer robotlara aktarılması planlanıyor.

Siz robotların geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Okullarda çalışacak robotlar geliyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  geçeceksiniz bu robot işlerini, aynı anda miyonlarca farklı hesabı ve ihtimali hesaplayabilen makineler yapamazsanız şimdiki öğrenciler onları madar eder :))

" Okullarda çalışacak robotlar geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Okullarda çalışacak robotlar geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Okullarda çalışacak robotlar geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!