Okunma

Altec Lansing Soundbar FX3020 İnceleme


08 Nisan 2009 Çarşamba 13:31
Altec Lansing Soundbar FX3020 İnceleme

Masaüstü hoparlör seçimi birçok kişi için çok farklı. Bazıları en son teknolojiyi ister. Bazıları da sadece küçük olmasını ister. Tasarıma da dikkat edenler var. Hatta sadece bas’ların tok olmasını da isteyenler yok değil.

Masaüstü bir hoparlör sistemi en az 2.1 ses teknolojisini desteklemesi şart. Bu hoparlör sistemi tek bir 3.5 mm’lik ses girişine sahip olmalı. Bu oldukça önemli bir özellik. Çünkü bu sayede harici ses kaynaklarını da destekleyebiliyor. Tabi bazı üreticiler bu ürünleri oldukça küçük tasarlayabildikleri bir gerçek. Bu masaüstünde az yer kaplayan ve kablo salatasını da minimuma indirgeyen bir ürün tercih edilmeli.

Farklı bir hoparlör’e sahip olmak isteyen kişiler için birebir.


Altec Lansing Soundbar FX3020
, işte bu tür bir ürün. İlk olarak sıra dışı ergonomisi ve tasarımı ile ilgi çekiyor. Oldukça küçük bir tasarıma sahip olan bu ürün gayet iyi bir ses kalitesine sahip. Ürünün kullanımı çok kolay. Buna ek olarak mp3 gibi ses kaynaklarından direkt olarak çalışabiliyor. Bu ürün LCD monitör ile kullanıldığında, masaüstünde neredeyse yer kaplamıyor.

 
Sıra Dışı Tasarım

Altec Lansing Soundbar FX 3020 minimalist bir ürün. Ses teknolojik olarak sade, küçük, tasarımı oldukça albenisi olan ve karmaşık bir yapıya sahip olmayan bir 2.1 hoparlör sitemi. Bu ürün sadece bir ses açma kapama düğmesi üzerinde bulunduruyor. İki adet 2 inç’lik hoparlörler bir adet subwoofer sürücüsünü tek bir yapıda birleştiren bu ürün oldukça şirin. Bu ürün, birçok LCD ekranının altına sığabiliyor.

FX3020, arka kısımda iki adet kablo girişine sahip olması ile kablo salatasını önlüyor. Bir güç adaptör girişi ve bir tane de 3.5 mm’lik ses girişi Altec Lansing için yeterli. Daha fazlasını isteyen kullanıcılar için (yan tarafta) kulaklık çıkışı ve AUX girişi unutulmamış. 

 

Oldukça sade bir tasarıma sahip. Üzerinde sadece tek bir düğme bulunuyor.

Ürünü farklı kılan tasarım, ayaklı bir yapıya sahip olması. Kasa sistemi plastik bir yapıya sahip. Sadece ön tarafta sürücüleri koruyan bir metal kafes var.

Üründe beğendiğimiz bir özellik Audio girişi için uzunca bir kablo, Aux girişi için de kısa bir kablo verilmesi. Üzerinde bulunan ses ayar düğmesi, ürünün açılıp kapanmasını da sağlıyor. Bu düğme aynı zamanda ürünün sessize almak için de kullanılabiliyor. Ürünün açılıp kapanması, üzerinde bulunan mor ışıktan takip edilebiliyor. Altec Lansing yazısının altında bulunan bu mor ışık, sessiz mod’da yanıp sönüyor.


SFX ve XdB Teknolojileri

FX3020, iki farklı DSP teknolojisini destekliyor. Bu teknolojinin avantajı, kaynaklardan gelen farklı ses teknolojilerini işleyebilmesi ve bu ses verilerini de rahatlıkla hoparlörlere aktarabilmesi. Bu teknolojilerden biri Altec’in SFX adlı ürünü. SFX (Sound Field Expander) özelliği sayesinde gelen tüm ses verilerini odanın içinde stereo ses’e çevrilebiliyor. Bu oldukça önemli bir özellik. Çünkü bu sayede mono gibi görünen bu üründen stereo ses’e sahip olmuş oluyorsunuz. Altec Lansing’in ikinci DSP teknolojisi XdB olarak adlandırılıyor. Bu teknolojinin özelliği müziklerde oldukça tok bir bas verebilmesi.

 

Mümkün olduğunca minimum kablo bağlantılarına sahip.

 

Ses kontrolleri parmağınızın uçunda olması hoşumuza gitti. Buna ek olarak kablo salatası ile uğraşmıyorsunuz. 2.1 hoparlör sisteminde hoparlörler birbirlerine kablo ile bağlı. Altec Lansing, hepsini tek bir kutuda bulunduruyor. İşte bu tasarım görüntü kirliliğine ve klasik hoparlörlerden sıkılan kişiler için önemli bir avantaj. 


Orta Frekanslı Bas’larda Başarılı

Altec Lansing FX3020 oldukça küçük bir yapıda olmasına karşın iyi bir ses kalitesine sahip.  Yalnız bu ses kalitesi benzer 2.1 hoparlör seti ile kıyaslamak pek doğru olmaz. Altec Lansing Soundbar, bu ürünlerle kıyasla, orta seviye ses kalitesinin üzerine çıkamıyor. SFX teknolojisi genel olarak duyulabiliyor. Fakat bu teknoloji sadece genel sesler için geçerli. Bas’ın daha fazla olduğu veya tizlerin daha ince olduğu seslerin odanın içine dağılması pek duyulmuyor. FX3200, özellikle derinden gelen bas seslerinde pek başarılı olamıyor. Altec Lansing, daha çok orta frekanstaki bas’larda başarılı.

 

Ürüne yakın bakıldığında üç adet sürücü görünüyor. Ortadaki sürücü bass efektlerini vermek için tasarlanmış.

 

Ürünü en yüksek ses’te çalıştırdığınızda ses kalitesinde bozulmalar meydana geliyor. Ses seviyesi 2.1’lik bir hoparlör sistemi için yeterli. Altec Lansing burada bir RMS değeri vermiyor. Fakat bizim yaptığımız hesaplarda bu 10 ile 12 Watt arasında bir değer olduğunu düşünüyoruz.

Altec Lansing Soundbar FX3020’den fazla bir şey beklemek yanlış. Bu ürün oldukça küçük ve 2.1’lik bir hoparlör sistemine sahip olmak isteyen kişiler için iyi bir seçenek. Her ne kadar tek parça ve küçük olsa da her LCD’nin altına rahatlıkla sığmayacağı kesin.  Bu ürün, ancak yüksek ayaklı bir LCD monitörlerinin altına sığabiliyor.

Ürünün tasarımı oldukça başarılı. Kullanımı ve ses girişleri de iyi düşünülmüş. Yer sıkıntısı çeken ve bir hoparlör sisteminden fazla bir şey beklemeyen kullanıcılar için biçilmiş kaftan.

 

ALTEC LANSING Soundbar FX3020
2.1 Hoparlör Sistemi

Türü: 2.1 hoparlör
Sürücü Boyutları: 2 inç
Giriş: Audio, Aux
Çıkış: Hoparlör
Boyut: 374 x 86 x 113 mm

Bilgi için: Multimedya
Web: www.multimedya.com
Fiyat: Yakl. 70 Dolar+KDV


Ürünü Satın almak için Tıklayın


::
Masaüstü için 2.1 hoparlör seti yeterli mi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Altec Lansing Soundbar FX3020 İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Altec Lansing Soundbar FX3020 İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Altec Lansing Soundbar FX3020 İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "