Kafanızdan geçenleri cevaplayan asistan: AlterEgo


07 Ağustos 2019 Çarşamba 16:15
Kafanızdan geçenleri cevaplayan asistan: AlterEgo

Kafanızda Amazon Alexa veya Google Asistan gibi bir çözüm olduğunu hayal edin. Ne zaman bir bilgiye ihtiyacınız olursa size cevap verecek, söylemek istediklerinizi ve size verdiği cevapları dışarıdan kimse duymayacak.

Yani kafanızdan geçenleri siz söylemeden doğrudan okuyabilecek bir asistan. Bu fikrin daha ileri bir versiyonu, Elon Musk’un NeuraLink projesi ile geliştirilmeye devam ediliyor. Ancak, MIT Media Lab’da doktora sonrası öğrencisi Arnav Kapur bu hayali gerçeğe dönüştürmek için AlterEgo isimli bir projeye başladı.

AlterEgo ile kafanızdan geçenler hemen cevaplanıyor!

Geçmiş yıllarda çok sık telefon görüşmeleri yapanların mikrofonlarına benzer bir tasarıma sahip olan AlterEgo, beyninizdeki elektrik sinyallerini okumuyor. Ancak, sessizce sorular sormanızı ve sesi kemik üzerinden duymanızı sağlıyor.

Örneğin, İstanbul’da hava durumunu merak ettiğinizde cevabını alabileceğiniz belirtiliyor. Işıkları açıp kapatmak ya da klimayı aktif hale getirmek istediğinizde akıllı ev sistemine bu komutları verebiliyorsunuz. Gerçeğe dönüştürülebilirse çok daha çılgın işlemlerin yapılabileceği AlterEgo’nun Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalığı olan bir kişi için nasıl kullanılacağı ise merak ediliyor.

Arnav Kapur bu proje sayesinde MIT’in 15 bin dolarlık ödülünü kazanırken, henüz ticari olarak satın almak mümkün değil. Geliştirme sürecinin ne zaman tamamlanacağına dair bir tarih verilemiyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kafanızdan geçenleri cevaplayan asistan: AlterEgo konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kafanızdan geçenleri cevaplayan asistan: AlterEgo ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kafanızdan geçenleri cevaplayan asistan: AlterEgo ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)