Okunma

Alzheimer’a çare arayan video oyunu


14 Kasım 2016 Pazartesi 06:00
Alzheimer’a çare arayan video oyunu

Bilimden veya tıptan hiç anlamayanların bile sadece basit bir oyuna katılarak Alzheimer hastalığının yenilmesine katkıda bulunması mümkün.

Cornell Üniversitesi’nin bu amaçla yayınladığı online video oyunu bunu mümkün kılıyor. 

Alzheimer’ı anlamak için oyunculardan yardım alınıyor

Stall Catchers isimli video oyunu aslında bir çocuk oyunu değil. Alzheimer hastası olan farelerin beyin filmlerinden oluşan dev bir harita.

Oyuncular ise, online olarak bu haritaya girerek, farelerin beyninde Alzheimer’a neden olan minicik kan pıhtılarını bulmaya çalışıyorlar.

Oyuncuların devasa oyun haritası içinde buldukları her kan pıhtısı, bilim insanların büyük zamanını alan araştırmaların hızlanması ve Alzheimer’ın yarattığı hasarın daha iyi anlaşılması anlamına geliyor.

Hastalığın araştırmasına sadece oyun oynayarak katkıda bulunmak isterseniz, Stall Catchers isimli oyunun web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

:: Sizce bu tür oyunlar bilimsel araştırmalara ne kadar büyük katkı sağlayabilir?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Alzheimer’a çare arayan video oyunu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Benimle aynı düşüncede olanların varlığı sevindirdi beni. Yorumunun için teşekkürler kardeş

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Denedim ama maalesef sistemini anlamadım yarın pc de tekrar denicem.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bununla ilgili yazacak pek birşey yok ama doğru söylüyorsun tabi teknolojiye açız. Ben yorum yazma gereği duymadım sitesine bakıcaktım merak ettim. Yorumlarada bi bakmak istedim kim ne yazmış diye gerçekten bir telefon haberi kadar ilgi görmüyor böyle haberler.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Tabi telefon haberi olmayınca , yorum yazan da olmuyor

" Alzheimer’a çare arayan video oyunu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alzheimer’a çare arayan video oyunu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alzheimer’a çare arayan video oyunu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "