Amazon Alexa için ciddi bir güvenlik açığı keşfedildi


13 Ağustos 2020 Perşembe 23:00
Amazon Alexa için ciddi bir güvenlik açığı keşfedildi

Siber güvenlik araştırmacıları, Amazon firmasına ait olan yapay zeka destekli sanal asistan Alexa için bir güvenlik açığı raporladı. Uzmanlar Alexa’da yer alan bir kusur aracılığıyla bilgisayar korsanlarının kişisel bilgilere ve konuşma verilerine erişebileceğini işaret ediyor.

Amazon Alexa güvenlik açığı ile gündemde

BBC’nin haberine göre, siber güvenlik firması Check Point Software Technologies’de çalışan bazı araştırmacılar yakın zamanda bilgisayar korsanlarının Alexa verilerindeki ses geçmişlerine, kişisel verilere ve başka birçok bilgiye erişildiğini tespit ederek Amazon alt alanlarındaki siber güvenlik açıklarını belirlediler. Edinilen bilgilere göre kurbanlar, bilgisayar korsanlarının hazırlamış oldukları kötü amaçlı yazılım içeren bağlantılara bir kez tıkladıklarında bilgileri kolaylıkla elden ele dolaşabiliyor.

Amazon Alexa için ciddi bir güvenlik açığı keşfedildi

Olayın tespitinin ardından anında Amazon’la irtibata geçen firma, sorunun şimdilik çözüldüğünü de bildirdi. Amazon yaptığı açıklamada; “Cihazlarımızın güvenliği en önemli önceliğimiz ve Check Point gibi potansiyel sorunları bize ulaştıran bağımsız araştırma firmalarının çalışmalarını takdir ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan konuyla ilgili Check Point firması, saldırının Amazon profilinizdeki kişisel bilgilere erişime izin vereceğini söyledi. Amazon da kötü niyetli kullanım seviyesinin tahmin edilenden daha az olduğuna inandıklarını söyledi. Dünya çapında 200 milyondan fazla satılan Amazon Alexa, bir ev otomasyonu mantığında işleyen sisteme sahip. Bu sistem sayesinde cihaz sesli etkileşim, uyarılar, müzik çalma ve akıllı cihazları kontrol etme gibi becerilere sahip oluyor.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Amazon Alexa için ciddi bir güvenlik açığı keşfedildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amazon Alexa için ciddi bir güvenlik açığı keşfedildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amazon Alexa için ciddi bir güvenlik açığı keşfedildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
  2. 2 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
  3. 3 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
  4. 4 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
  5. 5 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
  6. 6 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
  7. 7 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
  8. 8 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!
  9. 9 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
  10. 10 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)