Amazon drone kulelerini duyurdu!


24.06.2017 09:00:00
Amazon drone kulelerini duyurdu!

Daha hızlı ve daha güvenli teslimatlar için siparişlerin drone ile ulaştırılmasına yönelik birçok proje geliştiriliyor. Son olarak Amazon, şehir merkezlerinde siparişleri hızlı bir şekilde ulaştırabilmek için dikey drone teslim kuleleri patentini aldı.

Yeni depolar: kuleler

Uzun boylu ve çok kademeli yapıda teslimat için ürünün zemine indirilip kamyona yüklenmesine gerek kalmadan pencere gibi bölümlerdeki drone’lar ile direkt olarak sevkiyata gönderilebilecek.Geniş ürün yelpazesi olan şirket, bazı ürünlerini bir kulede toplayıp, dağıtımı da kuledeki drone’lar ile gerçekleştirmeyi planlıyor.

17-06/24/drone-ile-teslimat-shiftdelete.jpg

Şimdilik patentin gerçek hayata geçirilmesinin önündeki tek engel; güvenlik çözümleri. Bu tip bir sevkiyat sisteminde her pencerinin güvenlik sistemine sahip olup, sadece kimliği doğrulanmış drone’un sevkiyat için kuleye konmasına izin verilmesi gerekiyor. Bu tip bir giriş/çıkış güvenliğinin sağlanması halinde patentin uygulamaya konulmasının önünde pek bir engel olmayacak gibi görünüyor.

Patente göre binanın içinde drone’ların yüklenmesi, şarj edilmesi ve batarya değişiminde görevli robotlar olacak. Ayrıca katlar arası hareketin sağlanabilmesi için dikey koridorlar da bulunacak.

Amazon’un bu patenti, önümüzdeki yıllarda kentsel alanlarda çok yaygın görülebilecek olan drone ile teslimat sorununa potansiyel bir çözüm getiriyor.

::Drone ile teslimat kuleleri hakkında ne düşünüyorsunuz?


  “Amazon drone kulelerini duyurdu!” üzerine bir yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   artık gökyüzüne de bakmak istemeyeceksiniz

  Yorum yazın

  Geri bildirim